Kredi kartı ile taksitli alışveriş süreci nasıl oluyor?

aqakern

Decapat
Daha fazla  
Iyi gunler, ben internetten bir ürün alacağım ama taksit ile şu an indirimde. Bu ay almam biraz zor şunu merak ediyorum. Acaba ilk ödemeyi hemen alıyor mu yoksa bir sonraki ay mı ödüyoruz direkt aliyorsa ilk ödemeyi diğer ay yapma şansımız var mı?

Iyi gunler, ben internetten bir ürün alacağım ama taksit ile şu an indirimde. Bu ay almam biraz zor şunu merak ediyorum. Acaba ilk ödemeyi hemen alıyor mu yoksa bir sonraki ay mı ödüyoruz direkt aliyorsa ilk ödemeyi diğer ay yapma şansımız var mı?

Direkt alıyor. Taksite bölsen bile direkt alır. Sen asgari borç öderken aylık takside göre ödeme yaparsın.

Direkt almaz. Kart ekstre kesim tarihinde alır. Onun için kredi kartının ekstresi ne zaman kesiliyor ona bakın. Genelde ay sonuna doğru kesilir. İlk ödemeyi bu ayın sonu yaparsınız yani. Bir de taksitli alışverişlerde vade farkı koyulabiliyor. Ona da dikkat edin. İndirimli diye alırsınız fakat normal fiyatını ödersiniz vade yüzünden.

Direkt almaz. Kart ekstre kesim tarihinde alır. Onun için kredi kartının ekstresi ne zaman kesiliyor ona bakın. Bir de taksitli alışverişlerde vade farkı koyulabiliyor. Ona da dikkat edin. İndirimli diye alırsınız fakat normal fiyatını ödersiniz vade yüzünden.
Arkadaşın sorduğu soruda ya da anlaşılmada bir sorun var. Arkadaşın parası yoksa kartında bu ödemeyi yapamaz. Yaparsa direkt parayı alır takside böler taksit yapıcaksa. Ödeme zamanında taksidin verdiği asgarisini öder.

Örneğin benim hesap kesim tarihim bugün yeni 6 ocak. Bugün alacağım taksitli bir ürünün ilk taksitini 6 şubatta kesilecek hesap kesiminden sonra yani 15 şubat'ta öderim. Ancak bu alışverişi dün yapsaydım, 15 ocak'ta öderdim.

Şimdi kartında alacağın ürün kadar meblağ (limit) varsa taksitlendirip ürünü satın alabilirsin burada bir sorun yok. Aldığın tarih yada ay içinde bir gün belirlenir bunu bankayı arayıp değiştirebiliyorsun diye biliyorum. O tarih geldiğinde ilk ödemeyi yapman lazım yapamayacaksan da asgarisini ödemen gerekir bu durumda 2.taksidin üzerine 1.taksitteki tutar faizi ile yansır ama yüzde kaçtı emin değilim.

Arkadaşın sorduğu soruda ya da anlaşılmada bir sorun var. Arkadaşın parası yoksa kartında bu ödemeyi yapamaz. Yaparsa direkt parayı alır takside böler taksit yapacaksa. Ödeme zamanında taksidin verdiği asgarisini öder.
Kredi kartında limit var ise, o limitten ilk taksit miktarı düşülür. Arkadaş ödemeyi ekstre kesim tarihinde yapar. Ödemeyi ne zaman yapacağını soruyor kendisi. Yani ekstre kesim tarihine bağlı olarak ödemeyi ay sonunda yapar.

Sizin dediğiniz limitten düşen miktar. Direkt alır denemez o yüzden. Bankadan borç almışsınız gibi düşünün. Banka yerinize ilk taksit tutarını öder, siz de ay sonu bankaya olan borcunuzu ödersiniz. Mantık bu şekilde denebilir. Kredi kartında limit yoksa alışveriş gerçekleşemez zaten.

Sizin durumu açıklama şekliniz yanlış. Kart limiti hakkında konuşuyorsunuz. Normal cepten çıkacak nakit para ay sonu çıkar.

Geri
Yukarı