Kredi kartında iadesi gelmeyen parayı ödemek

Scream_00

Kilopat
Daha fazla  
Benim kredi kartlarında anlayamadığım bir sorum var. Bu sorun sorunun cevabı hiçbir yerde yok beynim yanacak artık. İlk önce size olayı anlatmam gerek. Biraz uzun oldu.

Şimdi kredi kartımızın 1.000 TL'lik bir limiti olsun. Biz ayın 22'sinde kaban almış olalım. Fiyatı da 480 TL olsun. (12 taksit) (40 TL taksit) 5 gün sonra beğenmeyip iade edelim. Ayın 25'inde kredi kartı ödemesi var. Anlayamadığım nokta burada başlıyor. Sistem ilk önce ayın 22'sindeki taksitleri, daha sonra ayın 27'sin de geri ödemeyi yansıtıyor ama ayın 25'in de kredi kartı ödemesi var. Yani biz iki gün sonra yatacak kabanın borcunu ödüyoruz. 40 TL biz, 40 TL geri ödeme gerçekleşiyor. 40x12=480 TL biz ödüyoruz. 480 TL geri ödeme geliyor. 1.000 TL'lik kart borcumuzu ödüyoruz ama geri ödemeden gelen 480 TL nereye gidiyor? Yani 1.000-480=520 TL bakiye kaldı kartta. Biz 480 ödeyince kartın limiti 1.000 TL oluyor. 520+480=1.000 TL. Geri ödemeden gelen 480 TL daha var 1.000+480=1.480 TL'nin 480'ni nereye gidiyor?

2 gün sonra iadesi olan parayı biz niye ödüyoruz? Para hesaptan düşüldü yine hesaba yatırılıyor. Borç neden silinmiyor? İllaki ödemesini yaptıracak. Ayrıca geri ödeme olsa bile para benden çıkıyor ama benim cebime geri girmiyor, karta geliyor. O da diğer borçlardan düşülüyor. Ben ne anladım bundan?

Kredi kartı limitinden fazla para yatırılırsa ne olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayrıca geri ödeme olsa bile para benden çıkıyor ama benim cebime geri girmiyor, karta geliyor.
Bu bahsettiğin tam olarak kredi kartının mantığına aykırı. Sen o 480 TL'yi sende olan paradan ödemiyorsun zaten. Sende olmayan paradan ödüyorsun. Gelecekte sahip olacağın para ile ödüyorsun. 22'sinde aldığın ürünün ilk borcunu 25'inde kesilen ekstre ile ödüyorsun. 27'sinde geri iade yaptığın için ilk ödediğin borç "banka hesabına" geri yatıyor. Geri kalan iadeler ise sonra borçlara geri iade olarak sisteme işleniyor. Yani aynı gündeki taksit -40 TL olarak gözüküyorsa iadesi aynı günde o işleme ait olarak +40 TL olarak gözüküyor. Genel toplamda + ve - değerler birbirini tuttuğu için kullanılabilir kredi kartı limitin kimi bankalarda tekrar kullanılabilir oluyor kimi bankalarda olmuyor.

Olay bu kadar basit aslında.

Yeni konular

Geri
Yukarı