Krediyle araba almak mantıklı mı?

Türkiye'de TL borçlanmaktan iyisi yok git çek kredi diyen de var.

Eskiden ev kredisi alanların bugün taksitleri kuş kadar kaldı. Bugün ödediğin 12K taksit 4. senede asgari ücretin yarısına bile denk gelmeye başlayabilir. En azından son yıllarda bunu gördük, ileride farklı mı olur bilinmez.

Hocam aslında iş yeri uzak olmasa iyi hoş gerçekten gider gelirim ama her sabah karda kışta 80 dakika git akşam 6'da 80 dakika geri gel yapıyorum. Bu da beni bayağı bezdirdi.

Yorum yapmam doğru olmaz kişisel bir durum. Masrafı kendiniz hesaplayın. Arabayla işe gidip gelmem ne kadar tutar. Park sorunları olur. Yıllık bakım vb masraflar. İstanbul gibi bir yerde yaşıyorsanız dert çok.
Her ay kredi ödemenizde olacak.

Kredi çekmek cidden çok mantıklı çünkü cidden ödediğin parayı faiziyle ödesen bile kredi çekip bir şey alınca her türlü daha karlı oluyorsun. Ama cepte hiç para olmadan kredi çekip araba almakta riskli bir iş bence. Başka bir şekilde para lazım olduğunda, arabanın başına bir şey gelir sigorta ödemezse büyük sıkıntıya girersiniz.

Ben olsam kredi çekip diğer yatırım olanaklarını kullanmayı da deneyebilirsiniz. Arabaya çok ihtiyacınız yoksa.

Yorum yapmam doğru olmaz kişisel bir durum. Masrafı kendiniz hesaplayın. Arabayla işe gidip gelmem ne kadar tutar. Park sorunları olur. Yıllık bakım vb masraflar. İstanbul gibi bir yerde yaşıyorsanız dert çok.
Her ay kredi ödemenizde olacak.
Yolu ödüyor iş yeri günde 55 km :)

Evde ve işte park sorunu da yaşamıyorum.

Yıllık bakım, mtv ve diğer tüm ıvır zıvırlar ekstra yıllık kaç paraya patlar acaba? Mazot işi hariç.

Yolu ödüyor iş yeri günde 55 km :)

Evde ve işte park sorunu da yaşamıyorum.

Hocam ne iş yapıyorsunuz? Beni de alın. İşsizim... 😂

Yıllık bakım, mtv ve diğer tüm ıvır zıvırlar ekstra yıllık kaç paraya patlar acaba? Mazot işi hariç.

Masraflar konusunda maalesef hiç bilgim yok. Araba ile ilgili değilim.

Son yıllarda devlet bankalarının kredi verdiğini henüz görmedim, yani 100.000₺ ve üstü için. Şahsen bu ülkede mevcut sistem ve yılan ekonomisi değişmediği sürece asla araba almam. Yatırımlarımın bir kısmını Amerika ve Avrupa piyasalarında bir kısmını fiziki olarak değerlendiriyorum kafam rahat. Benden kepçeyle alana gidip bir kaşıkta ben ısmarlayamam.

Şuan veren yok mu 4 senelik acaba? Pek detaylı araştırmadım ama karşıma ilk çıkan ziraat bankasıydı.
Özel bankalara gitseniz büyük ihtimalle verirler çünkü bir araba kendinize alırken neredeyse 2 araba da onlara almış olacaksınız. Devlet bankasından ev için üst limit olan 300 bin krediye başvurduk, çıkması için attırmadıkları takla kalmadı. Krediyi veriyorlar diye bir sürü zorunlu yan paket satıyorlar. Ziraat'te araba için 2200 kredi puanına sahip arkadaşıma maksimum 70 bin TL verdiler.

Yeni konular

Geri
Yukarı