Kripto para haram mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kuran okuyarak öğrenebileceğimi bende biliyorum ama Türkçe yazdığım soruda sizin fikirlerinizi merak ettiğimi yazdım. Sende Türkçe kitaplar okuyarak daha iyi Türkçe öğrenebilirsin.
Ayrıca Türkçe öğren diyip, "de" bağlacını ayrı yazmayı bilmemen de ayrı ironi...

Kripto para haramsa TL'de haramdır takas sistemine geçelim ülkecek.

Türkiye'de en çok tartışılan konulardan biri "kripto paralar haram mı?". Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bu konuda kesin bir hüküm yok şüphe var sadece. O da paranın arkasında bir devletin yani güvenilir bir kurumun olmaması. İnsanın mal güvenliğine aykırı bir durum varsa eğer helal değil. Ama arkasında makine var sonuçta ve kimsenin erişemeyeceği bir şekilde koruyor kendini. Bu da güvenli para yapıyor. Bundan yola çıkarak haram olmadığını düşünüyorum.

Bu da benim düşüncem, ben de sana kitap okumanı tavsiye ederim o zaman. Hatta Kuran okuyarak başlayabilirsin. Kendine müslüman diyorsan şu ana kadar okumuş olman lazımdı. Kuranı okuyarak da çok rahat cevaplayabilirdin sorduğun soruyu. Madem bu kadar önemsediğin bir konu, direkt okumanı tavsiye ederim.
Ben Kuranı ortaokul'dan itibaren okuyorum emin olabilirsin. Bu yüzden başkalarının sorularına kırıcı yorumlar değil yapıcı yorumlar yapıyorum.

Ben Kuranı ortaokul'dan itibaren okuyorum emin olabilirsin. Bu yüzden başkalarının sorularına kırıcı yorumlar değil yapıcı yorumlar yapıyorum.
Kuranı ortaokuldan beri okuyup bu soruyu cevaplamayacak haldeysen boşuna okumuşsun.

Senin paran diğer ülke paraları karşısında değer kazandığı zaman ve sende o ülkeden aldığın ürünü orada yaşayanlardan daha ucuza alıyorsan yine mi haram oluyor?

Arkadaşım, altın somut bir şey. Elle tutuluyor yani. Senin dediğin ödeme yöntemi, nesne değil.
Doğru ama dediğim şekilde alırsam benim elime asla somut bir şey geçmeyecek bankadaki sayılardan ibaret olacak. Soyut veya somut olduğuna bakarak karar vermek yanlış geliyor bana.

Hocam bu sence bencelik bir olay değil. Bu konuda yeterlilik sahibi olmayanlar "bilmiyorum" demeli.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı