Kronik Ürtiker (Kurdeşen) hastalığı

SIRINDOSCARF

Kilopat
Yer
BURSA-BANDIRMA
Daha fazla  
Benim penisiline alerjim var ve sürekli olarak küçükken hasta olduğumda ilaç kullandığından dolayı çoğu ilaç alerji yapıyor. Şimdi doktorun verdiği ilaç var kestine adı ilacı içtiğimde de içmediğimde de bir fark gözlemleyemedim. Yani alerji başladıktan sonrada kullansam önce de kullansam sanki etki etmiyor gibi. Anlamadığım ilaçların yanında besin alerjimde var ama besinler sadece ilaç içtikten sonra(alerji yapan ilaçlar) alerji yapmaya başlıyor. Anlamadığım şekilde son zamanlar çikolata yediğimde (doktorun alerji yapıyor dediği şeylerden biri) sanki kabarıklar küçük küçük başladığında bitiriyor gibi geliyor. Tabi bu bir hissiyat. Normal şekilde de geçiyor olabilir. Bir 2 senedir kabarıklıklar meydana geliyor ama küçük çaplı eskisi gibi çok büyük değiller. 2 senedir uludağ üniversitesinin takipli hastasıyım hastaneye gitmedim hiç pandemi dolayısıyla. Yani bu kestine ne işe yarıyor eğer alerji ile alakalı geçirme veya benzeri etkisi varsa neden göstermiyor etkisini. Lütfen doktorlar cevap versin diyeceğim ama prof doktorlar çözüm bulamamıştı gerçi. Olsun belki bir baba Yiğit çıkar en azından ne olduğunu çözer de doktora gittiğimde en azından şu şu olabilir mi diye sorarım test yapar vesaire.

Son zamanlarda keşfettiği şey sanki vücutta bir madde var kabarcığı zaman vücut o bölgelerde doluyor ve kaşıdıkça kabarıklıklar büyüyor. Alıştım artık hastalığa ama en azından sebebini merak ettiğiden vardır benim gibi bu hastalıktan müzdarip olan, en azından bir fikir almak istedim.

Modern tıp diye tabir edilen 20. yy icadı yöntemlerin hiçbirinden kolay kolay hayır gelmedi zaten. Penisilin alternatifi doğal antibiyotiklere yönelebilirsiniz.
Örneğin, arıların kovanda birbirlerini iyileştirmek için depoladığı Propolis adlı madde insanlarda da çok tesirli ve ayrıca sürekli kullanımında da bir yan etkisi görünmüyor. Bunun piyasada bir marka adı altında sıvı versiyonaları mevcut fakat pek tavsiye etmem. Arıcılardan toz olanları almanızı, veya elde yapım sulandırılmış ölçekli sıvılarını almanızı tavsiye ederim. Toz olanları yarım çay kaşığını bir şeker kaşığı bala karıştırıp beraber tüketebilirsiniz. Sıvı olanı da bünyeye göre ölçülendiriliyor. Bir bardak suya, kişinin her 10 kg'ı için 1 damla suya atınca (ben 80 kg'ım, 8 damla koyuyorum) suyun rengi beyaz-sarı arası bir renk alır ve suyu bulandırır. Bunu günde bir bardak alın. Alerji yaparsa bir kaşık bal yiyin ama çoğunlukla yapmaz. Geçmiş olsun

Modern tıp diye tabir edilen 20. yy icadı yöntemlerin hiçbirinden kolay kolay hayır gelmedi zaten. Penisilin alternatifi doğal antibiyotiklere yönelebilirsiniz.
Örneğin, arıların kovanda birbirlerini iyileştirmek için depoladığı propolis adlı madde insanlarda da çok tesirli ve ayrıca sürekli kullanımında da bir yan etkisi görünmüyor. Bunun piyasada bir marka adı altında sıvı versiyonaları mevcut fakat pek tavsiye etmem. Arıcılardan toz olanları almanızı, veya elde yapım sulandırılmış ölçekli sıvılarını almanızı tavsiye ederim. Toz olanları yarım çay kaşığını bir şeker kaşığı bala karıştırıp beraber tüketebilirsiniz. Sıvı olanı da bünyeye göre ölçülendiriliyor. Bir bardak suya, kişinin her 10 Kg'ı için 1 damla suya atınca (ben 80 Kg'ım, 8 damla koyuyorum) suyun rengi beyaz-sarı arası bir renk alır ve suyu bulandırır. Bunu günde bir bardak alın. Alerji yaparsa bir kaşık bal yiyin ama çoğunlukla yapmaz. Geçmiş olsun.

Yani kortizon iğnesi vurulunca alerji anında olmasa da 1 saat içinde en üst seviyede bile olsa sönüyor. Tabii ki de vücudun bağışıklık duvarını kaldırıyor kortizon haliyle alerji kalmıyor ortada. Ama olay bu değil aslında yani propolis hiç denemedim ama zamanında hastalandığında ballı limon zencefil yapardı annem sonradan sonraya oda alerji yapmaya başladı. Bu sefer bu da alerji yapmasın. Yani doktorlar zaten çözemedi kaç doktor geldi olmadı. Hatta yattığımda çözmek için iyice deney tahtasına çevirecekler di az daha beni. Fark edilmese bir sürü ilaç test edecekler miş. Yani şu anki tıb tuhaf ama daha bünyeyi çözemediler ama bünye bu ilaçları çoktan çözdü bile. Nasıl virüsler aşılara karşı direnç geliştiriyor bir etkisi olmuyor, bu da benzeri bir durum ama tıp şu anda bana yaramıyor tek bildiğim o. Hasta olduğumda üniversiteye geleceksiniz burada tedavi görüceksiniz denmişti. Dedikleri gibide çıktı. Dörtçelik hastanesinde kardeşim hastalandığında oraya yatırdık doktorum hemşiremi bilmiyorum bir ilaç yapmış hemen kolu şişmeye başlamış. Sonra doğru topuk üniversiteye. Zaten bu olaydan sonra söylediler yanlış hatırlamıyorsam. Kardeşime de benim durumun daha düşük hali var alerji var ama kabarıklık yapmıyor. Zaten dediğin gibi hasta olduğunuzda mecbur alternatif tıbba yöneleceksiniz diyorlardı. Gerçi son zamanlarda baharatlarda da alerji yapıyor ama yapmıyor. Kafasına göre istediğinde alerji yapıyor istediğinde yapmıyor. Bir hafta üst üste 10 15 paket çikolata yiyeyim bir şey yok, ama başka bir zamanda küçük bir şey yiyeyim hemen başlıyor kabarmaya. Hastalıkta tuhaf bir şey zaten. Çoğu kişide alışılmadık reaksiyonlar var. (gerçi kurdeşen ürtiker hastalığının tam sebebi bilinmiyor diye biliyorum.)

Geri
Yukarı