Kronolojik GNU/Linux hikayeniz

Sablon benim yaptigim gibi olmali. Tarih olarak o yil icerisinde azami 1 gun bile server/DE/WM kullanmis olsaniz bile o yili ekleyebilirsiniz, hangi yila kadar kullandiginizi dilerseniz ekleyebilirsiniz. O yil icerisinde farkli distroya gectiyseniz ayni yili alt satira yazabilirsiniz.
Basliyorum.

2018 = Kali Linux
2020 = Linux Mint
2021 = Ubuntu
2021 = Linux Mint
2022 = Debian
2022 = Ubuntu
2022 = LXLE Linux
2022 = Linux Mint [Debian]
2021 Mayıs => Linux Mint.
Online Dersler için laptop'a yüklenmiştim. Hala Linux'a karşı önyargılıydım ama hiç zorlanmadım.
2022 Ocak => Pop!_OS.
@Linuxginar ve @SUBMITTER hocalarım sağ olsun Linux'a karşı ön yargımı tamamen kırdım ve ana bilgisayarima Pop!_OS yükledim.
2022 Mart-Nisan~ => Gentoo Linux.
Alq hocamın yardımlarıyla ana bilgisayarıma Gentoo Linux kurup Gentoo dünyasına adım attım. Hâla o kurulumu kullaniyorum. Keşke eski Alp geri dönse.
2022 ? => Laptop'umdaki Mint kurulumunu silip Artix Linux OpenRC yükledim.
Şuan ana bilgisayarımda Gentoo Linux,
Laptop'umda Artix Linux OpenRC kullanıyorum.

2016 - Pardus. (Laptopun VGA çıkışındaki I2C ile bir panel kontrolcüsü programlamak için kullanmıştım.)
-
2018 - Ubuntu.
2019 - Linux Mint.
-
2020 - Ubuntu.
2021 - Arch Linux.

Hala 2021'de kurduğum Arch Linux kurulumunu kullanıyorum.
Geçen sene kopyala yapıştır şeklinde yeni SSD'ye aktardım, tek değişiklik bu.
Neredeyse 2 senedir sadece Linux kullanıyorum.

Son düzenleme:
Hocam sanırım çok model değiştirmeyi sevmiyorsunuz.
Model değil distro hocam; bir de değişmememin sebebi sevmememden dolayı değil, internetimin olmamasından dolayı. Olsa görün beni, Distrowatch'i talan etmem 1 yılımı almaz. BSD'ye, Chimera'ya, Mandriva forklarına, Gentoo'ya, bağımsız tabanlara vesaire bayağı ilgiliyim. Şansım olursa hepsini deneyeceğim ilerde.

Son düzenleme:
2018 = Kali Linux
2020 = Linux Mint
2021 = Ubuntu
2021 = Linux Mint
2022 = Debian
2022 = Ubuntu
2022 = LXLE Linux
2022 = Linux Mint [Debian]
2023 - Debian 11 bullseye [bugun gectim zaten 2023'e 3 ay var :p]

Birçok Debian ve Ubuntu tabanlı dağıtım kullandım. Devşirme dağıtımlardan pek haz etmedim. Manjaro, Pop_OS!, ve diğer devşirme dağıtımları kısa süre kullandım ancak kendilerinden bezdirecek kadar soğuttular beni. Manjaro ve Endoveaur haricinde Arch dağıtımı kullanmadım, APT'ye alışıklık önemli bir etken. En son Linux Mint Ubuntu kullandım, sonra Debian tabanlı Linux Mint'e geçtim. Linux Mint tabanının stable Debian olması güncelliği etkiliyordu, Saf Debian testing sonra da Debian Unstable'ye geçtim. Şu anda kullandığım Debian Unstable.

Geri
Yukarı