Neden GNU/Linux demek yerine Linux diyorsunuz?

Linux dağıtımı dediğimiz zaman normalde Linux çekirdeğüni kullanan her işletim sistemini kapsaması gerekiyor. Ama bu tanım çoğu kişi tarafından(çoğu zaman ben de buna dahilim) gnu/linux dağıtımları yerine kullanılıyor. Bundan ötürü de anlam daralmasına uğramış oluyor.

Bazı insanların Linux hakkındaki bilgileri kısıtlı özellikle daha önce Linux kullanmayanların.

Ben bile Linux dünyasına girmeden önce Linux'u direkt işletim sistemi sanıyordum ama sonradan öğrendim ki Linux bir çekirdek GNU/Linux işletim sistemidir.

Pek çok kaynakta da GNU/Linux sadece Linux olarak söylenir çünkü artık kalıplaşmıştır ve söylemesi daha kolaydır. Linux dendiğinde akla özgür yazılım ve GNU/Linux dağıtımları gelir.

GNU/Linux olarak yazdığımızda birinin çıkıp "Linux'u anladım da GNU ( GNU is Not Unix) nedir?" diye sorması olasıdır ama Linux deyince anlatmak istediğimizi anlatıyoruz.

Linux demek daha kısa. İnsanlar "GNU" ekleyince anlamıyorlar.

Ben Pardus'un ana sayfasını görene kadar doğrusunun gnu/linux olduğunu bilmiyordum. Görünce de direkt gnu/linux dağıtımı olunca ne oluyor Linux dağıtımı olunca ne oluyor diye anlık bir kafarm karıştı. Araştırınca öğrendim işin aslını. 😅

Ben Pardus'un ana sayfasını görene kadar doğrusunun gnu/linux olduğunu bilmiyordum. Görünce de direkt gnu/linux dağıtımı olunca ne oluyor Linux dağıtımı olunca ne oluyor diye anlık bir kafarm karıştı. Araştırınca öğrendim işin aslını. 😅

Ben de Linux'un maskotu neden bir penguen ve adı tux diye merak ettim hocam eğer bilmiyorsanız sizinle de paylaşayım.

Linux'un yaratıcısı Linus abimiz penguenleri seviyormuş ve penguenler smokin giyiyor gibi gözüktükleri için smokinin ingilizcesi olan "tuxedo"nun kısaltması olan "tux" ismini vermiş.

İlginç, GNU/Linux'un tarihi gerçekten taktire şayan!

Yeni konular

Geri
Yukarı