Krtiptoda neden USDT oluyor?

wpa9

Kilopat
Arkadaşlar bir türlü mantığımın almadığı bir şey var. Kripto para vb. alırken USDT ile alın diyorlar ama ben hala nedenini anlayabilmiş değilim.
Hani Kârımızı elde tutmak için, zararımızı azaltmak için falan diyorlar da mesela ben TL yatıran biriyim öyle çok paramda yok. 150TL falan, örnek veriyorum Binance'ye yatırdım 11 dolara falan dönüştürebiliyorum. Hani bunun yerine USDT olunca ne oluyor onu anlamış değilim tam olarak. Örnek vererek açıklayacak birisi olursa sevinirim.

Dolar ile bir yandan paranı korumak için. Sen X coinini TL ile alırsan onun karşılığı cüzdanında sürekli TL olarak görünür. Öte yandan dolar ile (USDT ile) alırsan X coininin fiyatı arttığında da kazanırsın bir yandan Dolar arttığında X coininin karşılığı cüzdanında dolar olarak yer aldığı için Dolar artışından da kazanırsın.

Fark olmuyor. Biri USDT ile coin almak biri de USDT çevirmeden coin almak. Sen try ile coin alsan da USDT ile alsan da % olarak artış aynı olacak. Tabii en sonunda Try'ye yine çevireceksen paranı.

Dolar ile bir yandan paranı korumak için. Sen X coinini TL ile alırsan onun karşılığı cüzdanında sürekli TL olarak görünür. Öte yandan dolar ile (USDT ile) alırsan X coininin fiyatı arttığında da kazanırsın bir yandan Dolar arttığında X coininin karşılığı cüzdanında dolar olarak yer aldığı için Dolar artışından da kazanırsın.
Coini hangi para birimi ile aldığının bir önemi yok.

Aşağı yukarı 10 dolarada aynı miktarda coin alırsın 135 Tlye'de. Eğer nakitdeysen döviz olarak tutmanın mantığı var, yatırdığın parayla hemen alım yapacaksan dönüştürmenin bir mantığı yok.

Yurtdışında İngilizce konuşmak gibi düşün.. İngilizce ile tüm dünyayı gezersin ama İngilizce evrensel olmasaydı, her ülkenin dilini öğrenmen gerekirdi..

USDT olmasaydı piyasada her ülke para birimi dolaşım yapardı.. Mesela sen TL ile alım yapıyorsun.. Moritanyadan "JACK" e ait kripytoyu alıp TL mi vercen? Napsın JACK TL yi, ya da tam tersi, napcan sen Moritanya Ugiya'sını.. bu sayede ikinizde aynı para biirimi ile ticaret yaparsın..

USDT, evrensel bir para birimi.. Tether firması 1usdt için 1 usd tutar. buda fiyatın 1 e sabitlenmesine olanak tanır.. USDT haricinde aynı mantık ile çalısan BUSD/USDC gibi koinlerde vardır.. USDT en popler ve bilinenidir.

Kripto ile ilginiz varsa alım/satım/takip USDT/BUSD/USDC üzerinden yapmanız en doğrusudur..

Neden mi? Örneğin bugün XCOIN 10 Dolar.. Türkiyede dolar 8 TL, sen 80 TL ile aldın..
sabah uyandın XCOIN 10 Dolar ama TR de dolar 18 TL,

• sana göre XCOIN değer kazandı 180 TL oldu
  • Dünya'ya göre XCOIN hala 10 DOLAR, değeri aynı..
sabah bir daha uyandın XCOIN 11 Dolar ama TR de dolar 5 TL

• sana göre XCOIN değer kaybetti 50 TL oldu
  • Dünya'ya göre XCOIN ise 11 DOLAR, yani değeri arttı..
her zaman elma-elma kıyaslaması yapın

Geri
Yukarı