Krtiptoda neden USDT oluyor?

Küçük alım ve satımları TL ile yapmanızın bir eksisi ve artısı olmaz çünkü istediğiniz alım kadar hacme sahiptir. Ama piyasa takibini her zaman Dolar ile yapın.(USDT, BUSD vs farketmez.) Özellikle doların çok yükseldiği zamanlar kriptoyu TL ile takip edenler farkında olmadan kayıplara uğradılar. Kripto düşüyor ama dolar yükseliyorken sanki siz kazanıyormuş gibi bir algı oluşuyor bu da yanlış analize sebep oluyor. Bir kriptonun fiyat analinizi yaparken o yüzden hep dolar karşısındaki değerine bakın. TL ile zaten az coin var alım satım yapılabilen. Sadece paranızı ilk yatırdığınız zaman veya komple çekiceğiniz zaman TL ile işlem yaparsanız 2 sefer komisyon ödemezsiniz o şekilde bir karınız olur.(Binance için 1000 lirada 1 lira)

Küçük alım ve satımları TL ile yapmanızın bir eksisi ve artısı olmaz çünkü istediğiniz alım kadar hacme sahiptir.

Hatalı bilgi..
istediğiniz fiyattan alım/satım yapamayabilisiniz.. Siz ekranda gördüğünüz rakam USDT paritesi ile çoktan kırılmış aşılmış olabilir. TL paritesinde ki ilk işlem ile güncellendiğinde USDT ile alabileceğiniz koini kaçırmış olabilirsiniz..Bu iş arz talep işi, arz talep takibi de hacim ile olur..

TL paritesi, USDT paritesinin yanından geçmez..
USDT karşısında BUSD/USDC dahil dolar endeksli kriptolar bu riske sahip..

Ayrıca, USD takip edip, fiyatı belirleyip, arka planda USD paritesi mi takip edecek..
doların çok yükseldiği zamanlar kriptoyu TL ile takip edenler farkında olmadan kayıplara uğradılar. Kripto düşüyor ama dolar yükseliyorken sanki siz kazanıyormuş gibi bir algı oluşuyor

kendiniz de yazmışsınız aslında.. kendi kendiniz ile çelişmektesiniz. buyrun 1 dakikalik btc/usd ve usdt/tl

ters korelasyonun babası mevcut

1643307435092.png

1643307471139.png

Hatalı bilgi..
istediğiniz fiyattan alım/satım yapamayabilisiniz.. Siz ekranda gördüğünüz rakam USDT paritesi ile çoktan kırılmış aşılmış olabilir. TL paritesinde ki ilk işlem ile güncellendiğinde USDT ile alabileceğiniz koini kaçırmış olabilirsiniz..Bu iş arz talep işi, arz talep takibi de hacim ile olur..

TL paritesi, USDT paritesinin yanından geçmez..
USDT karşısında BUSD/USDC dahil dolar endeksli kriptolar bu riske sahip..

Ayrıca, USD takip edip, fiyatı belirleyip, arka planda USD paritesi mi takip edecek..

kendiniz de yazmışsınız aslında.. kendi kendiniz ile çelişmektesiniz. buyrun 1 dakikalik btc/usd ve usdt/tl

ters korelasyonun babası mevcut

Eki Görüntüle 1284895
Eki Görüntüle 1284896
Mesajımın yanlış anlaşılcağını biliyordum zaten sorun yok ben size karşı değilim. Küçük alımlar için piyasaya fiyatından alıcaksa pek de bir önemi yok dedim kısacası. Şimdi siz söyleyin 100 lira ile direk coin alsa nolur usdt alıp sonra bir limit emri belirlese nolur? Ondan bahsetmeye çalıştım ben. Yoksa daha ciddi alımlarda tabii ki coini takip edilip dolar ile limit emri verilmesi doğru olan. Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir. 😄

Yanlış anlamadım, sadece verdiğiniz bilginin hatalı olduğunu söyledim.. sizin pek bir önemi yok dediğiniz durum, düşük miktar ile yapılan alım ile sapmanın az olmasına dayanıyor.. Sapma yok demek ayrı, sapma az demek ayrı..

Verdiğiniz örnek BTC gibi yüksek değerli koinlerde küçük bütçe dahilinde az token alımına sebep olduğunda sizi haklı göstrebilir.... ama matematiğine vurunca zaten sapma olmakta ve matematik bazlı, olarak hatalı bilgi verdiğiniz aşikar....

BTC yerine WIN SHIB BTTC XEC gibi coinlerde sapmayı net göreceksiniz..

üstüne birde şimdi maker ve taker alımdan bahsediyorsunuz, ikisinin arasındak komisyon farkı var, %01 vs %025, ki birde önce TL ile %025 komisyon + sonra USD için %01 ödesin ne olacak dediniz..

Sizin için 100 TL küçük, Benim için 100.000Dolar küçük.. bu yatırımcıya göre değişir.. Kişisel bakış açılarımız ile fikir yürütmektense, net gerçekler ile doğru bilgiyi paylaşmak hepimize fayda sağlar...

Sonuçta kazançların/zararların oranı aynı, toplam tutar bütçemize göre değişiyor..

Coin %10 arttığında,
10 birim parası olan da %10 kazanıyor
1 milyon birim de %10..

sizin küçük 100 tl 110 TL olur aman ne olcak dersiniz,
benim küçük 100bin USD 110bin USD olur aman ne olacak derim..

ama benim küçük 10bin dolar getirim, bir başkası için büyük olabilir..

Yanlış anlamadım, sadece verdiğiniz bilginin hatalı olduğunu söyledim.. sizin pek bir önemi yok dediğiniz durum, düşük miktar ile yapılan alım ile sapmanın az olmasına dayanıyor.. Sapma yok demek ayrı, sapma az demek ayrı..

Verdiğiniz örnek BTC gibi yüksek değerli koinlerde küçük bütçe dahilinde az token alımına sebep olduğunda sizi haklı göstrebilir.... ama matematiğine vurunca zaten sapma olmakta ve matematik bazlı, olarak hatalı bilgi verdiğiniz aşikar....

BTC yerine WIN SHIB BTTC XEC gibi coinlerde sapmayı net göreceksiniz..

üstüne birde şimdi maker ve taker alımdan bahsediyorsunuz, ikisinin arasındak komisyon farkı var, %01 vs %025, ki birde önce TL ile %025 komisyon + sonra USD için %01 ödesin ne olacak dediniz..

Sizin için 100 TL küçük, Benim için 100.000Dolar küçük.. bu yatırımcıya göre değişir.. Kişisel bakış açılarımız ile fikir yürütmektense, net gerçekler ile doğru bilgiyi paylaşmak hepimize fayda sağlar...

Sonuçta kazançların/zararların oranı aynı, toplam tutar bütçemize göre değişiyor..

Coin %10 arttığında,
10 birim parası olan da %10 kazanıyor
1 milyon birim de %10..

sizin küçük 100 tl 110 TL olur aman ne olcak dersiniz,
benim küçük 100bin USD 110bin USD olur aman ne olacak derim..

ama benim küçük 10bin dolar getirim, bir başkası için büyük olabilir..
Hocam matematik olarak tabii ki hatalı. Herkese göre küçük miktar tabii ki farklı ama orantısal olarak bakarsak orda oynuycak rakamlar da o kişiler için önemsiz olucaktır. Bin dolar gibi rakamlara burda kimse küçük alım diyeceğini düşünmüyorum.
Neyse arkadaşlar USDT kullanın.😄

Hocam matematik olarak tabii ki hatalı. Herkese göre küçük miktar tabii ki farklı ama orantısal olarak bakarsak orda oynuycak rakamlar da o kişiler için önemsiz olucaktır. Bin dolar gibi rakamlara burda kimse küçük alım diyeceğini düşünmüyorum.
Neyse arkadaşlar USDT kullanın.😄

@TENSES Dostum, amacım sen kabahtlisin diye parmakla göstermek değil.. Ama çok fazla bilgisiz insanın fikir paylaştığı bir platform olmuş .. Büyük ihtimalle çok genç arkadaşlar kullanıyor playformu ve, doğal olarak tecrübeleri çok az ve yazmış olmak için yazınca, karşı tarafa nasıl zarar veriyor bilmiyor...

Bak mesela bir üst mesajı oku.. Ne güzel fikir yürütmüş arkadaş.. "TL sonuçta bir para birimi, neyle alcan diye.."

Bak uzun uzun yazamışım soruyu sorana, örnek istemiş, örnek vermişim ne yapcan Moritanya Ugiyasını diye ama.. okumuyor, fikri dahilinde yazıyor yinede..

Ve tüm bunların dahilinde sende haklısın böyle bir ortamda 1000 dolara az diyecek ergen yoktur.. Ancak sonuçta üye olmasa bile google dan search ile okuma ihtimali var insanların.. adam bir bakcak aa böylede oluyormuş diyecek.. Zaten toplum tembel, kulaktan dolma şeylerle iş yapıyor..

Yaklaşımın dahilinde tahminimce sende aklı başında, makul (hatta/belki) yaşın genç olsa bile en azından ortalamadan çok daha olgun ve mantıklısın.. Bu doğrultuda, sende bu genç arkadaşların en doğru bilgiyi alması için öncü olabilirsin..

Yeni konular

Geri
Yukarı