Rehber KSU (KernelSU) nedir?

Dediğim gibi normal kernel kullanan cihazlarada kuruluyor. Kaynağı çekip kernel su eklemek lazim sadece. Generic Kernel Image kapsamına offical olarak geliyor sadece.

Sanırsam cihazın kernel dosyasının açık kaynak koduna ihtiyacım var ama nasıl bulacağımı anlamadım.

General Mobile mail atarak kaynak kodunu isteyebilirsin. Atarlar mi bilmem ama şansıni denemiş olursun.

Bu arada KernelSU farklı özellikleri olsasa temelde bir kök programıdır. Terminale girip "su" komutunu kullanmak için hâlâ Magisk gibi kötü olmayan alternatiflerin mevcut.

General Mobile mail atarak kaynak kodunu isteyebilirsin. Atarlar mi bilmem ama şansıni denemiş olursun.

Bu arada KernelSU farklı özellikleri olsasa temelde bir kök programıdır? Terminale girip "su" komutunu kullanmak için hâlâ Magisk gibi kötü olmayan alternatiflerin mevcut.

Sizce MediaTek cihaza root atmak mantıklı mı? Bildiğim kadarıyla MediaTek cihazlarda brick ihtimali varmış. Yıllardır Snapdragon cihazı rootlu kulandım bir şey olmadı ama bundan biraz korkuyorum. Şu an internette cihaza ait stock rom falan da yok. SP FLASH TOOL ile oluyorsa stock rom yedeğini alıp bilgisayarda tutmayı düşünüyorum. Bir de sizin rehberinizi kullanarak TWRP port etmeyi düşünüyorum.

Sizce MediaTek cihaza root atmak mantıklı mı? Bildiğim kadarıyla MediaTek cihazlarda brick ihtimali varmış. Yıllardır Snapdragon cihazı rootlu kulandım bir şey olmadı ama bundan biraz korkuyorum. Şu an internette cihaza ait stock ROM falan da yok. SP Flash Tool ile oluyorsa stock ROM yedeğini alıp bilgisayarda tutmayı düşünüyorum. Bir de sizin rehberinizi kullanarak TWRP port etmeyi düşünüyorum.

Eğer stok ROM yedeğini var ise sorun yaşamazsın. MTKClient adlı program ile ROM'u çekebilirsin. Scatter dosyasını oluşturur mu bilmiyorum ama.

KernelSU şu anda sadece gkı çekirdeklerini destekliyor diyor. Düzeltme yolu yok mu?

Kernel kurmak.

KernelSU gerçekten güzel bir nimet.
Modül sistemi bozarsa cihaz kapalı iken KSU çalışmayı durdurabiliyor.
Ben Xiaomi Redmi Note 10S cihazımda KernelSU kullanıyorum.
@Kullanıcı311

KernelSU nedir ve ne işe yarar?

Kernelsu bir çeşit root olur. Magisk gibidir fakat farkı KernelSU'nun kernel tabanlı çalışmasıdır.

KernelSU özellikleri nedir?

Çekirdek tabanlı olmasının artı ve eksi yönleri vardır. Artı yönlerini sayacak olursak root gizleme olayı çok basit ve verimli olur. Herhangi bir su komutu bulunmadığı için hiçbir uygulamaya izin vermediğiniz sürece sistemde kök erişimi olup olmadığını anlamaz.
KernelSU çekirdek modunda çalışır, böylece daha önce hiç sahip olmadığımız çekirdek arayüzüne erişilebilir. Örneğin çekirdek modunda herhangi bir işleme donanım kesme noktası ekleyebiliriz, herhangi bir sürecin fiziksel hafızasına kimsenin haberi olmadan erişebiliriz, çekirdek alanındaki herhangi bir sistem çağrısına müdahale edebiliriz. Son olarak Magisk gibi modül yükleme olayı yine vardır.

Peki eksi yönü nedir?

Tek eksi yönü çekirdek tabanlı olduğu için kurulması olabilir. Kernel kaynak kodlarından KSU eklenip kernelin tekrar derlenmesi gerekir. Bazı geliştiriciler custom kernellerine ekleyerek sizin için bunu yaparlar.

Eğer cihazının böyle bir desteği var ise kesinlikle Magisk yerine tercih edilmesi gereken bir root yöneticisi.
Kurduğum kernel hızlı şarj desteği bulunmuyor.
Kafayı yiyeceğiiiiiim.

Fakat telefon hiç ısınmıyoor :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı