Rehber KSU (KernelSU) nedir?

364809

Kilopat
Makaleler
1
KernelSU nedir ve ne işe yarar?

Kernelsu bir çeşit root olur. Magisk gibidir fakat farkı KernelSU'nun kernel tabanlı çalışmasıdır.

KernelSU özellikleri nedir?

Çekirdek tabanlı olmasının artı ve eksi yönleri vardır. Artı yönlerini sayacak olursak root gizleme olayı çok basit ve verimli olur. Herhangi bir su komutu bulunmadığı için hiçbir uygulamaya izin vermediğiniz sürece sistemde kök erişimi olup olmadığını anlamaz.
KernelSU çekirdek modunda çalışır, böylece daha önce hiç sahip olmadığımız çekirdek arayüzüne erişilebilir. Örneğin çekirdek modunda herhangi bir işleme donanım kesme noktası ekleyebiliriz, herhangi bir sürecin fiziksel hafızasına kimsenin haberi olmadan erişebiliriz, çekirdek alanındaki herhangi bir sistem çağrısına müdahale edebiliriz. Son olarak Magisk gibi modül yükleme olayı yine vardır.

Peki eksi yönü nedir?

Tek eksi yönü çekirdek tabanlı olduğu için kurulması olabilir. Kernel kaynak kodlarından KSU eklenip kernelin tekrar derlenmesi gerekir. Bazı geliştiriciler custom kernellerine ekleyerek sizin için bunu yaparlar.

Eğer cihazının böyle bir desteği var ise kesinlikle Magisk yerine tercih edilmesi gereken bir root yöneticisi.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20231211-141226_Root Checker Basic.png
    Screenshot_20231211-141226_Root Checker Basic.png
    176,6 KB · Görüntüleme: 266
  • Screenshot_20231211-141143_KernelSU.png
    Screenshot_20231211-141143_KernelSU.png
    41,8 KB · Görüntüleme: 253
  • Screenshot_20231211-141117_KernelSU.png
    Screenshot_20231211-141117_KernelSU.png
    116,6 KB · Görüntüleme: 247
  • Screenshot_20231211-141056_KernelSU.png
    Screenshot_20231211-141056_KernelSU.png
    19,4 KB · Görüntüleme: 208
  • Screenshot_20231211-141047_KernelSU.png
    Screenshot_20231211-141047_KernelSU.png
    117 KB · Görüntüleme: 235
Son düzenleyen: Moderatör:
KernelSU nedir ve ne işe yarar?

Kernelsu bir çeşit root olur. Magisk gibidir fakat farkı KernelSU'nun kernel tabanlı çalışmasıdır.

KernelSU özellikleri nedir?

Çekirdek tabanlı olmasının artı ve eksi yönleri vardır. Artı yönlerini sayacak olursak root gizleme olayı çok basit ve verimli olur. Herhangi bir su komutu bulunmadığı için hiçbir uygulamaya izin vermediğiniz sürece sistemde kök erişimi olup olmadığını anlamaz.
KernelSU çekirdek modunda çalışır, böylece daha önce hiç sahip olmadığımız çekirdek arayüzüne erişilebilir. Örneğin çekirdek modunda herhangi bir işleme donanım kesme noktası ekleyebiliriz, herhangi bir sürecin fiziksel hafızasına kimsenin haberi olmadan erişebiliriz, çekirdek alanındaki herhangi bir sistem çağrısına müdahale edebiliriz. Son olarak Magisk gibi modül yükleme olayı yine vardır.

Peki eksi yönü nedir?

Tek eksi yönü çekirdek tabanlı olduğu için kurulması olabilir. Kernel kaynak kodlarından KSU eklenip kernelin tekrar derlenmesi gerekir. Bazı geliştiriciler custom kernellerine ekleyerek sizin için bunu yaparlar.

Eğer cihazının böyle bir desteği var ise kesinlikle Magisk yerine tercih edilmesi gereken bir root yöneticisi.

Rosemary için bile destek var.
Ve kurmak için TWRP'ye gerek yok.
Ve Magisk gibi açılışı uzatmıyor.
Çünkü Magisk ilk.
Kernel-Magisk-boot(yanlış yazmış olabilirim)
Ben kurmadım şu an fakat kursam vazgeçemem.

Kurması eğer destekli kernel yok ise zahmetli oluyor.

2 tane buldum fakat kernel vesiyonları bilmiyorum.

Magisk'ten KSU'ya geçtiğimde rahatlamıştım bayağı ben. Magisk'te her ROM sonrası mecbur safetynet kurmak gerekiyordu ama KSU'da hiç gerek yok. Bazı Magisk modülleri ile uyumlu değil orası sıkıntı tek. Onun harici mükemmel.

Usta Magisk modülleri kurulur mu? Kurulmuyorsa büyük bir eksi bence. Ve Android 14 destekliyor mu?

Evet, Magisk modülleri ile uyumlu çalışıyor. Android 14 kerneline KSU dahil edilir ise çalışır.

Magisk'ten Ksu'ya geçtiğimde rahatlamıştım bayağı ben. Magisk'te her ROM sonrası mecbur safetynet kurmak gerekiyordu ama Ksu'da hiç gerek yok. Bazı Magisk modülleri ile uyumlu değil orası sıkıntı tek. Onun harici mükemmel.

Bende birkaç gün önce keşfettim. Magisk'e göre daha iyi bana kalırsa, root gizlemek için modül kurmuyorum.

Geri
Yukarı