Çözüldü Kubuntu kurulum sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

realmoonlight

Kilopat
Makaleler
6
Yer
Montreal, QC, Canada
Bu gün açtığım konuda Linux'e geçmeye karar verdim. Nitekim geçtim ve deneme sürümündeyken yazdım foruma Linux'ten yazıyorum diye. Sonra kurulum işlemi başlattım son aşamaya geldiğimde kuzenim laptopun fişini çektiğinden laptop kapandı bir anda. Tekrar Boot edip kurmaya çalıştım ve ne göreyim kubuntu tüm alanı istiyordu.(Windows 10'un üzerine yazacaktı). Tekrar tekrar denedim lakin değişen hiçbir şey olmadı. Yabancı kaynaklarda bir işletim sistemini UEFI diğerini BIOS ise olmaz yazıyor kurmaya çalıştığımda ilk seferinde sorunsuzdu ikisi de BIOS tu yani ben kubuntunun UEFI'ye dönmüş olmasında şüpheleniyorum var mıdır bir çözümü?

Bu gün açtığım konuda Linux'e geçmeye karar verdim. Nitekim geçtim ve deneme sürümündeyken yazdım foruma Linux'ten yazıyorum diye. Sonra kurulum işlemi başlattım son aşamaya geldiğimde kuzenim laptopun fişini çektiğinden laptop kapandı bir anda. Tekrar Boot edip kurmaya çalıştım ve ne göreyim kubuntu tüm alanı istiyordu.(Windows 10'un üzerine yazacaktı). Tekrar tekrar denedim lakin değişen hiçbir şey olmadı. Yabancı kaynaklarda bir işletim sistemini UEFI diğerini BIOS ise olmaz yazıyor kurmaya çalıştığımda ilk seferinde sorunsuzdu ikisi de BIOS tu yani ben kubuntunun UEFI'ye dönmüş olmasında şüpheleniyorum var mıdır bir çözümü?

Kendi kendine dönmez o. Yüklerken seçiyorsunuz zaten hangisi olacağını.
Kendi kendine dönmez o. Yüklerken seçiyorsunuz zaten hangisi olacağını.

Rufus ile USB'ye yüklerken.

Ama önce kurulumu sorunsuz başlatabiliyordum 12 GB alan versim hatta kubuntuya.

O verdiğiniz yer takılı kalmıştır, başka da boş alan kalmamıştır belki.
Manuel kurulum yapacaksınız. Rehberleri vardı forumda. Eksik kurulan bölümü silip onun yerine manuel kurulum. @cengover_ekin'in bütün rehberleri topladığı bir konusu vardı.

G.

Windows disk yöneticisinde kubuntu için oluşturduğunuz disk bölümleri görünüyor mu? Görünmüyorsa kubuntu canlı disk ile Gparted programıyla kontrol edin.

Örünüyordu hatta PC'nin Free space i 12 GB azalmıştı bende biçimlendirilmiş kısmı temizledim. Şu an boş 12 GB yazıyor sanırım biçimlendirmem gerek tekrar o parçayı.

Şu an boş 12GB yazıyor sanırım biçimlendirmem gerek tekrar o parçayı.
Silin o parçayı, ayrılmamış alan olsun. Kurulum sırasında "Başka bir şey." veya "Elle" gibi bir seçenek olacak. Onu seçin. Boş bölümü EXT4, birincil bölüm, bu bölümün başı, bağlama noktası "/" şeklinde biçilendirin. Devam edin.

Silin o parçayı, ayrılmamış alan olsun. Kurulum sırasında "Başka bir şey." veya "Elle" gibi bir seçenek olacak. Onu seçin. Boş bölümü EXT4, birincil bölüm, bu bölümün başı, bağlama noktası "/" şeklinde biçilendirin. Devam edin.
Windowstan sileceğim o zaman o boş alanı şimdi, elle kısmı var dediğiniz gibi ama kafam karışmadı değil şuan biçimlendirme konusnda.

Geri
Yukarı