Kubuntu Macerası: Matebook 13 ve Kubuntu

Herkese merhaba.

Birkaç gün önce, Elementary OS Macerası adlı konuda, laptobum için güzel ve stabil bir Linux dağıtımı aradığımdan bahsetmiştim. Bu amaçla ilk başta masaüstü bilgisayarımda Elementary OS'u denedim. Gerçekten güzel bir işletim sistemi, tasarımı ve çalışması güzel. Ancak bazı beğenmediğim tarafları vardı ve en önemlisi, laptobumun Wi-Fi adaptörü ile uyumlu değildi.

Elementary OS'u masaüstü bilgisayarımda bıraktım ve başka bir platform aramaya başladım. Reddit'te Matebook 13 ile alakalı açılmış konuları gezerken, bir kişinin popüler çoğu Linux dağıtımını laptopta denemiş olduğunu ve en iyi çalışanın Kubuntu olduğuna karar verdiğini gördüm. İlginç şekilde, Kubuntu gerçekten güzel çalışıyordu. Bİraz inceledikten sonra kullanmaya karar verdim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kubuntu sitesinden 20.04.1 ISO'sunu indirip Type C bir belleğe Rufus ile GPT olarak yazdım. Sonrasında, laptobumun NVMe SSD'sinden 60GB alanı Kubuntu için ayırdım. Son olarak USB'den Boot ettim ve 5 dakika bile sürmeden Kubuntu kurulmuş oldu. Kurulum esnasında Wi-Fi'ye bağlanmasına ve sistem ile 3. parti sürücüleri indirmesine izin verdim, Elementary OS'da olduğu gibi gerekli sürücüleri sorunsuz bir şekilde indirdi.

Kubuntu_info_1.jpg

Matebook 13 için ilk izlenimler:
  • Wi-Fi ve Bluetooth kartı sorunsuz çalışıyor.
  • Ekran gayet iyi, 2K çözünürlük alabiliyorum, ayrıca parlaklık seviyesi Windows'a göre daha iyi geldi, sanırım oto parlaklıktan dolayı.
  • Klavye sıkıntısız çalışıyor.
  • Klavye üzerinde bulunun fonksiyon tuşları sıkıntısız çalışıyor.
  • Touchpad sıkıntısız çalışıyor, ancak tek dokunmayla tıklama hareketi çalışmadı. Belki bir çözümü vardır ancak harici fare kullandığım için önemli değil.
    • Güncelleme: Kubuntu içindeki touchpad menüsü karıştırınca, hareketler için ayarları buldum. One tap, scrool ve natural scroll ayarlarını aktifleştidim.
  • Pil performansı ve yüzdesi gayet iyi, pil yönetimi Windows'a göre daha iyi.
  • Cihaz ciddi anlamda serin çalışmaya başladı. Yüklediğimden beri neredeye hiç fan sesi duymadım, harici monitörde olmama rağmen.
  • RAM kullanımı Windows'a göre daha iyi.

Şahsen aradığım dağıtımı bulduğumu söyleyebilirim. Laptobun performansı açısından daha iyi oldu. Daha serin ve pil süresi daha iyi.

Sorularınızı cevaplayabilirim. :)

Kubuntu_info_2.jpg

Kubuntu_info_3.jpg

Kubuntu_info_4.jpg

Ve bu da kurulum sonrası. :)

20200826_234317.jpg

Bir aylık kullanım sonrası:

Kubuntu.png

Son düzenleme:
6 Ssate kadar dayanabiliyordu sanırım. Ekran parlaklığını kısmak, arka planda gereksiz uygulamaların çalışmasını önlemek faydalı olabilir.

Ayrıca Linux'ta oluyor mu bilmiyorum, ancak Undervolt da yapılabilir. :)

En çok etkileyen ekran parlaklığı kardeşim. Sonra işlemci geliyor, işlemciler genelde Max %10 kadar undervolt kaldırır bu da eğer 45W ise 4.5W anlamına geliyor yani aşırı bir etkisi olmaz.

En çok etkileyen ekran parlaklığı kardeşim. Sonra işlemci geliyor, işlemciler genelde Max %10 kadar undervolt kaldırır bu da eğer 45W ise 4.5W anlamına geliyor yani aşırı bir etkisi olmaz.

Evet ekran da oldukça etkiliyor. Ancak Undervolt pek doğru değil. Zira Undervolt işlemciden işlemciye ve platformdan platforma değişiyor.

Mesela ben i5 8265U'ya Undervolt yaptım, -130 mV kadar işlemci voltajını düşürdüm. Turbo Boost değerlerini de sınırladım. Bu sayede normalde 30, Turbo Boost II ile 50 Watt'a kadar çıkan işlemcim; normalde 20 Watt, Turbo Boost ile en fazla 28 Watt'a kadar çıkıyor:

Bu sayede işlemci de serin çalışıyor. Ayrıca sıcaklık ve Watt değerleri düştüğü için, Thermal Throttling ve Power Throttling daha geç oluyor.

Evet ekran da oldukça etkiliyor. Ancak Undervolt pek doğru değil. Zira Undervolt işlemciden işlemciye ve platformdan platforma değişiyor.

Mesela ben i5 8265U'ya Undervolt yaptım, -130 MV kadar işlemci voltajını düşürdüm. Turbo Boost değerlerini de sınırladım. Bu sayede normalde 30, Turbo Boost II ile 50 Watt'a kadar çıkan işlemcim; normalde 20 Watt, Turbo Boost ile en fazla 28 Watt'a kadar çıkıyor:

Bu sayede işlemci de serin çalışıyor. Ayrıca sıcaklık ve Watt değerleri düştüğü için, Thermal Throttling ve Power Throttling daha geç oluyor.

Haklısın işlemcinin gücünü kısıtlamanın kötü yanı ne biliyor musun? İşlemci işlemin ihtiyacı olduğu kadar güç harcar, yani sen işlemci gücünü 28 Watt'a düşürürsen 50 Watt güç isteyen bir işlemi ortalama 2 saniyede yaparken 50 Watt olduğu zaman 1 saniyede yapar ve dinlenmeye geçer yani aslında bu işlemci gücü kısıtlama işlemi sana sadece vakit kaybettirir ancak harcadığı enerji aynı olacaktır.

Haklısın işlemcinin gücünü kısıtlamanın kötü yanı ne biliyor musun? İşlemci işlemin ihtiyacı olduğu kadar güç harcar, yani sen işlemci gücünü 28 Watt'a düşürürsen 50 Watt güç isteyen bir işlemi ortalama 2 saniyede yaparken 50 Watt olduğu zaman 1 saniyede yapar ve dinlenmeye geçer yani aslında bu işlemci gücü kısıtlama işlemi sana sadece vakit kaybettirir ancak harcadığı enerji aynı olacaktır.

Bu doğru değil.

İşlemcinin, işlemleri yapma kriteri çalışma frekansıdır, yani GHz. (Bir diğeri de IPC'dir) İşlemci çalışma frekansında stabil olduktan sonra ne kadar Watt çektiğinin ya da ne kadar voltaj verdiğinin (sağlıklı sınırlar içerisinde) bir önemi yoktur.

Dikkat edersen üstteki mesajımda iki terimden bahsettim: Thermal Throttling ve Power Throttling.

U serisi işlemcilerin temel Watt değerleri çok düşüktür, mesela 8265U için 20 Watt. Ancak Trubo saat hızlarıyla bu değerler 50 Watt'a kadar çıkıyor. Çünkü işlemci, 3.2 GHz olan temel frekansını Turbo Boost ile 3.9 GHz'ye çıkartıyor.

Şimdi, frekans 3.9 GHz'ye çıkıncı perfomans artıyor. Ancak işlemcinin çektiği güç ve ürettiği sıcaklık da ciddi derecede artıyor. Ve işlemci kendini çok daha önce dizginleyip, 2.5 GHz civarlarına düşüyor. Yani 100 birimlik bir işlemin 20 biriminde 3.9 GHz ile çalışıyorsa, kalan 80 birimi 2.5 GHz civarında yapıyor. Hal böyle olunca da performans düşüyor. Bu olaylara Thermal Throttling ve Power Throttling diyoruz.

Undervolt ile (özellikle mobil cihazlarda) önlenmeye çalışılan şeylerden birisi de bu: İşlemcinin çabuk yorulması. Sen voltajı düşürünce, Turbo frekansını da 3.9 GHz değil, 3.5 ya da 3.6 GHz yapınca, işlemci yüksek frekanslarda daha yüksek kalıyor. Bu sayede yapılacak işi daha hızlı yapıyor.

Dediğim gibi, Watt sadece işlemcinin tükettiği elektriktir. İşlemcinin bir işlemi ne kadar sürede yapacağını saat hızı belirler. :)

Bunu, attığım konuda da görebilirsin:

Son düzenleme:
Bu doğru değil.

İşlemcinin, işlemleri yapma kriteri çalışma frekansıdır, yani GHz. (Bir diğeri de IPC'dir) İşlemci çalışma frekansında stabil olduktan sonra ne kadar Watt çektiğinin ya da ne kadar voltaj verdiğinin (sağlıklı sınırlar içerisinde) bir önemi yoktur.

Dikkat edersen üstteki mesajımda iki terimden bahsettim: Thermal Throttling ve Power Throttling.

U serisi işlemcilerin temel Watt değerleri çok düşüktür, mesela 8265U için 20 Watt. Ancak Trubo saat hızlarıyla bu değerler 50 Watt'a kadar çıkıyor. Çünkü işlemci, 3.2 GHz olan temel frekansını Turbo Boost ile 3.9 GHz'ye çıkartıyor.

Şimdi, frekans 3.9 GHz'ye çıkıncı perfomans artıyor. Ancak işlemcinin çektiği güç ve ürettiği sıcaklık da ciddi derecede artıyor. Ve işlemci kendini çok daha önce dizginleyip, 2.5 GHz civarlarına düşüyor. Yani 100 birimlik bir işlemin 20 biriminde 3.9 GHz ile çalışıyorsa, kalan 80 birimi 2.5 GHz civarında yapıyor. Hal böyle olunca da performans düşüyor. Bu olaylara Thermal Throttling ve Power Throttling diyoruz.

Undervolt ile (özellikle mobil cihazlarda) önlenmeye çalışılan şeylerden birisi de bu: İşlemcinin çabuk yorulması. Sen voltajı düşürünce, Turbo frekansını da 3.9 GHz değil, 3.5 ya da 3.6 GHz yapınca, işlemci yüksek frekanslarda daha yüksek kalıyor. Bu sayede yapılacak işi daha hızlı yapıyor.

Dediğim gibi, Watt sadece işlemcinin tükettiği elektriktir. İşlemcinin bir işlemi ne kadar sürede yapacağını saat hızı belirler. :)

Bunu, attığım konuda da görebilirsin:

Ben bahsettiğim şeyi intelin dökümanlarında okumuştum ama tekrar bulabilirmiyim bilmiyorum. Genel görüş işlemci hızının ve gücünün sınırlanmasının bir kazanç sağlamadığı.

Geri
Yukarı