Kuduz Aşısı Olan Kedi Tırmaladıktan Sonra Kuduz Olunur mu?

valenn

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selam öncelikle burada kimsenin doktor vs olmadığını biliyorum fakat yine de sormak istedim. Bizim evimizde iki adet kedi var. Ve bunlar doğduklarından beri ev kedileri bu kedilerin annesi bizim sahiplendiğimiz kadının evinin kapısının önünde doğurmuş. Biz bu hayvanları 2 yıl önce sahiplenip bütün aşılarını yaptırdık kuduz dahil. Bugün bu kedi beni bir güzel tırmaladı kan çıktı fakat çok fazla çıkmadı. Biz bu tırmalamadan sonra güzelce önce iyotlu su ardından kolonyalı mendille yarayı temizledik. Sorum ise şu. Kısaca kuduz olma ihtimalim var mı? Kedilerin 2 yıllık kuduz aşısı var hiç sokak yüzü görmediler ve biz tırmalamadan sonra güzelce kolonyalı mendille yarayı dezenfekte ettik. Şimdiden sağ olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kedi tırmalamasından kaynaklı kuduz geçme imkanı pek yok, tamam kedi patisini temizler yalar vs ama kurumuş salya üstünden kutuz geçemiyor. Zaten kayıtlara geçen böyle bir vakada yok.

Kafana takılıyorsa aşını ol

ekşide bile konu açmışlar bugün enteresan

Herkese selam öncelikle burada kimsenin doktor vs olmadığını biliyorum fakat yine de sormak istedim. Bizim evimizde iki adet kedi var. Ve bunlar doğduklarından beri ev kedileri bu kedilerin annesi bizim sahiplendiğimiz kadının evinin kapısının önünde doğurmuş. Biz bu hayvanları 2 yıl önce sahiplenip bütün aşılarını yaptırdık kuduz dahil. Bugün bu kedi beni bir güzel tırmaladı kan çıktı fakat çok fazla çıkmadı. Biz bu tırmalamadan sonra güzelce önce iyotlu su ardından kolonyalı mendille yarayı temizledik. Sorum ise şu. Kısaca kuduz olma ihtimalim var mı? Kedilerin 2 yıllık kuduz aşısı var hiç sokak yüzü görmediler ve biz tırmalamadan sonra güzelce kolonyalı mendille yarayı dezenfekte ettik. Şimdiden sağ olun.
Tahminimce,
Kuduz aşısı kedinin anormal haraketlerde davranmamasını sağlıyor. Kısacası uysallaştırıyor
Size bir zararı olmaz diye umuyorum.

Cocuklugumdan beri asilari dogru duzgun yapilmamis kediler besliyorum, sokakta da bulursam minciklamadan birakmam. Hala kuduz olmadim.

Bir sıkıntı olmaz bence, ama tedbir amaçlı bu tarz önemli aşıları (tetanos gibi) belirli zaman çizelgesine sadık kalarak yaptırmak iyi olur.

Geçmiş olsun, yarayı temizleyin ve hava almasına izin verin birkaç güne eskisi gibi olur.

Not: Evde kedim var ve gergin birisi, çok çırmalıyor ama sorun olmadı 🐱

Geri
Yukarı