Küçük Bir Isırıktan Kuduz Kapılır mı?

Hocam doktor olmadığım için kesin bir şey söyleyemem ama ben olsam vakit kaybetmeden hastaneye giderdim.

İkna edemedim hocam yarına şansımı deneyeceğim.

Acilen git bro. Kuduzun şakası yok sen git oradaki doktorlar karar verir bizim arkadaşı kedi tırmaladı 11 gün aşı vurdular seni it ısırmış acil gitmelisin.

Hocam aşı yarın sabah 11 gibi bir saate kadar ertelenmek zorunda sizce daha 24 saat dolmadan yapmakta bir problem olur mu?

Son düzenleme:
bir sokak köpeğini okşadıktan sonra elini arkadaşıma sürdü ve galiba bir ara bana da dokundu elimi sürdüğü arkadaşıma ise ben temas ettim
Bu şekilde temaslardan, hasarsız derinin yalanmasından kuduz bulaşmıyor.

Daha sonra bir Cafe'de oturduk yan masanın bir süs köpeği vardı geldi yanımıza biz onu okşuyorduk ama hayvan süs çok hareketliydi elimizi yalıyordu. Arkadaşımın üstüne tırmandı falan daha sonra dışarıda elime baktım. Sanki kredi kartının köşesiyle basılmış gibiydi ve iki tane vardı o şekilden yan yana şu an o iş neredeyse gözükmüyor.
Sahipliyse aşılıdır zaten yüksek ihtimalle, ısırılmışa da benzemiyorsunuz ancak çok içiniz rahat olsun isterseniz gidin muayene olun yaptırın aşı mutlaka. 1-2 gün geç olsa bir şey olmaz, uygun olunca gidin sakin olun.
Evde gözlüğümü bile şu an temaslıdır diye takmıyorum ve musluk olarak sadece duş almadan önce dokunmadığım musluğu kullanıyorum eğer bir durum varsa böyle giderse aşı ile birlikte psikolojik destek alacağım.
Dediğim gibi böyle gözlük temasıyla vs bulaşan bir hastalık değil kuduz. Tırmalama, ısırma gibi deri bütünlüğünü bozan, deriyi çizen veya kanatan, ya da zaten var olan açık yaraların yalanması gibi şeylerden geçer.

Gözlüğü çok istiyorsanız sabunlu suyla yıkayın ya da dezenfektanla silin geçin. Kuduz virüsü dış ortamda 1-2 saatten fazla hayatta kalamayan, sabunla vs çok kolay öldürülen bir virüs.

Bu şekilde temaslardan, hasarsız derinin yalanmasından kuduz bulaşmıyor.

Sahipliyse aşılıdır zaten yüksek ihtimalle, ısırılmışa da benzemiyorsunuz ancak çok içiniz rahat olsun isterseniz gidin muayene olun yaptırın aşı mutlaka. 1-2 gün geç olsa bir şey olmaz, uygun olunca gidin sakin olun.

Dediğim gibi böyle gözlük temasıyla vs bulaşan bir hastalık değil kuduz. Tırmalama, ısırma gibi deri bütünlüğünü bozan, deriyi çizen veya kanatan, ya da zaten var olan açık yaraların yalanması gibi şeylerden geçer.

Gözlüğü çok istiyorsanız sabunlu suyla yıkayın ya da dezenfektanla silin geçin. Kuduz virüsü dış ortamda 1-2 saatten fazla hayatta kalamayan, sabunla vs çok kolay öldürülen bir virüs.

Hocam tekrardan rahatsız ediyorum bugün gittim sadece 1 doz kuduz 1 doz tetanos vurdular(geçen sene vurulmama rağmen) ne kart verdiler ne bir şey aynı zamanda arkadaşımın elinden gelmiş olabilecek virüs halen yaşıyor mudur örneğin halen elime orada kalan virüs bulaşır ve sonra onu burnuma ya da bir yarama sürerim diye dokunamıyorum az önce kafamdaki kepek yara benzeri şeyi kaşıdım ve şu an acaba oradan kan yoluna kuduz bulaştımı diye düşünüyorum bu virüs dış ortamda ne kadar yaşar?

Hocam tekrardan rahatsız ediyorum bugün gittim sadece 1 doz kuduz 1 doz tetanos vurdular(geçen sene vurulmama rağmen) ne kart verdiler ne bir şey aynı zamanda arkadaşımın elinden gelmiş olabilecek virüs halen yaşıyor mudur örneğin halen elime orada kalan virüs bulaşır ve sonra onu burnuma ya da bir yarama sürerim diye dokunamıyorum az önce kafamdaki kepek yara benzeri şeyi kaşıdım ve şu an acaba oradan kan yoluna kuduz bulaştımı diye düşünüyorum bu virüs dış ortamda ne kadar yaşar?

Hocam elinizde olduğundan şüpheleniyorsanız elinizi bol sabun su ile en az 30 sn iyice yıkayın.

hayvanın ağzından salya akmıyorsa, agresif değil cana yakınsa o hayvanın kuduz olma ihtimali çok düşük fakat siz yinede kendinizi riske atmamak için gidip aşı olabilirsiniz.

bugün gittim sadece 1 doz kuduz 1 doz tetanos vurdular(geçen sene vurulmama rağmen) ne kart verdiler ne bir şey
Şu kadar gün sonra gel kuduzun 2. dozu için demişlerdir. Artık bazı hastanelerde kart verilmiyor, sisteme işliyorlar zaten.

rkadaşımın elinden gelmiş olabilecek virüs halen yaşıyor mudur örneğin halen elime orada kalan virüs bulaşır ve sonra onu burnuma ya da bir yarama sürerim diye dokunamıyorum az önce
Mesajımı okursanız virüsün herhangi bir yüzeyde 1-2 saat içerisinde öldüğünü, sabun ya da dezenfektanla ise anında kolayca yok edildiğini yazmıştım. Sakin olun, mantıklı davranın, takıntı oluşturmaya gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı