Küçük Çaplı Bir Mesajlaşma Uygulaması İçin Bütçe Ne Olmalı?

NoobEller

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Evet, başlıkta gördüğünüz küçük çaplı bir uygulamaya girişmek istiyorum. Pek tutacağını düşünmesem de arkadaşlarım ailem arasında güvenle mesajlaşmak istiyorum. Ortalama ne kadar tutar? Gözden çıkarmam gereken tutar ne kadar? Gün geçtikçe para biriktirmek zorlaşıyor, bir an önce bir şeyleri değiştirmek gerek. Yazılım şu anlık bilmiyorum ama böyle bir işe girişecek olursam öğreneceğim ya da yazılımcı bulacağım. Mutlaka bilenler vardır. Sizce bunun tutarı, uğraşı nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir sunucun olması gerekli veya kiralayacaksın. Sunucu kiralaması da aylık 200'e falan halledilir. Sonuçta aile arası olduğu için fazla yüklenilmeyecek. Uygulamayı Play Store'a koymak 175 TL falan (25 dolar). Onun haricinde iyi bir yazılımcı olman gerekli. Başka bir şey gelmedi aklıma.

Bir sunucun olması gerekli veya kiralayacaksın. Sunucu kiralaması da aylık 200'e falan halledilir. Sonuçta aile arası olduğu için fazla yüklenilmeyecek. Uygulamayı Play Store'a koymak 175 TL falan (25 dolar). Onun haricinde iyi bir yazılımcı olman gerekli. Başka bir şey gelmedi aklıma.
Kiralamak yerine alsam? Arkadaşım 20 bin TL parayı gözden çıkarmam gerektiğini söyledi. İyi bir yazılımcı olmaktan kastın ney? Ne kadar emek vermeliyim 3 ay, 6 ay veya 12 ay ne kadar süreli harcamam gerek? 10 bin TL paraya kadar çıkmam mümkün ancak bu kadar para harcasam para kazanmam gerekir. Ama şöyle 500-1000 kişi arası kullanacak olursa ne olur? Sunucuyu kiralamak mantıksız çünkü 1000 kişi kullanırsa ben aylık 200 TL bile çıkartamam bence. Birkaç tane reklam bulunsa uygulamanın içinde yine zor.

Kiralamak yerine alsam? Arkadaşım 20 bin TL parayı gözden çıkarmam gerektiğini söyledi.
Almaktan kastınız nedir? Daha önce satılan VDS'ye hiç denk gelmedim. Kendiniz kuracaksanız 20 bin TL'ye kurtaramazsınız.
İyi bir yazılımcı olmaktan kastın ney? Ne kadar emek vermeliyim 3 ay, 6 ay veya 12 ay ne kadar süreli harcamam gerek?
Hangi alana giriyor bilmiyorum ama o alana hakim olmanız yeter. Kimisi 3 ayda olur kimisi 12 ayda.
10 bin TL paraya kadar çıkmam mümkün ancak bu kadar para harcasam para kazanmam gerekir. Ama şöyle 500-1000 kişi arası kullanacak olursa ne olur? Sunucuyu kiralamak mantıksız çünkü 1000 kişi kullanırsa ben aylık 200 TL bile çıkartamam bence. Birkaç tane reklam bulunsa uygulamanın içinde yine zor.
500-1000 kişi az bir rakam değil. 200 TL'ye alacağınız sunucuyla kurtarabilir misiniz emin değilim.

@Alpha Centauri veya @Vavien. hocam daha iyi bileceklerdir ama bence 20K yatırıyorsanız tek başınıza yapmayın. Acemi de olsa bir arkadaş veya çalışan alın. Daha önce hiç bu işlere girmedim ve detaylı bilgim yok. Ancak para kazanacaksanız minimum 20-25K harcamanız gerekli diye düşünüyorum. Size yaratıcı bir fikir de vereyim. Ben yapacak olsaydım verileri sunucuda depolamak yerine insanlar daha güvenli hissetsin diye Hamachi benzeri bir sistem yapardım. Yani Hamachi gibi bir sistemle mesajlaşanlar birbirlerinin ağlarına bağlanıp şifrelemeyle mesajlaşacaklar ve bu sayede hiçkimse onların verilerine sahip olamayacak. Görüntülü ve sesli konuşmalar için sunucu kurmak gerekebilir tabii ama mesajlaşmak için düşünülebilir bence söylediğim şey. Sohbetteki veriler de kullanıcıların kendi cihazlarında arşivlenip korunacak. Cihazdan silince gidecek. İsteğe bağlı Google Drive gibi yerlere yedeklenebilecek. Bence yapılabilseydi güzel olabilirdi.

Almaktan kastınız nedir? Daha önce satılan VDS'ye hiç denk gelmedim. Kendiniz kuracaksanız 20 bin TL'ye kurtaramazsınız.

Hangi alana giriyor bilmiyorum ama o alana hakim olmanız yeter. Kimisi 3 ayda olur kimisi 12 ayda.

500-1000 kişi az bir rakam değil. 200 TL'ye alacağınız sunucuyla kurtarabilir misiniz emin değilim.
Satılan VDS yok ise ki VDS ne demek bilmiyorum galiba bilgilerin depolandığı yer. Nasıl kurulur veya yapılır? Öğrenme kısmını yapabilirim boş zaman ayırabilirim her ne kadar yoğun olsamda boş zamanlarım oluyor. :D 500-100- kişi olayın ilerleyen kısmı ilk zamanlar 100 kişi ile bile sınırlı kalabilirim. :D
@Alpha Centauri veya @Vavien. hocam daha iyi bileceklerdir ama bence 20K yatırıyorsanız tek başınıza yapmayın. Acemi de olsa bir arkadaş veya çalışan alın. Daha önce hiç bu işlere girmedim ve detaylı bilgim yok. Ancak para kazanacaksanız minimum 20-25K harcamanız gerekli diye düşünüyorum. Size yaratıcı bir fikir de vereyim. Ben yapacak olsaydım verileri sunucuda depolamak yerine insanlar daha güvenli hissetsin diye Hamachi benzeri bir sistem yapardım. Yani Hamachi gibi bir sistemle mesajlaşanlar birbirlerinin ağlarına bağlanıp şifrelemeyle mesajlaşacaklar ve bu sayede hiç kimse onların verilerine sahip olamayacak. Görüntülü ve sesli konuşmalar için sunucu kurmak gerekebilir tabii ama mesajlaşmak için düşünülebilir bence söylediğim şey. Sohbetteki veriler de kullanıcıların kendi cihazlarında arşivlenip korunacak. Cihazdan silince gidecek. İsteğe bağlı Google Drive gibi yerlere yedeklenebilecek. Bence yapılabilseydi güzel olabilirdi.
Dediğiniz sistemi hiç görmedim. Ki denemek bile riskli dediğin şey hibe edilecek bir parayla denenmeli riske girmek istemiyorum. Risk'ten kastım bu kadar büyük bir riske hiç yapılmamış bir şeyi yapmak cesaret ve para ister. :D Ama dediğin mantıklı. Ortak olayına gelecek olursak benim yaşıtım olan arkadaşlarımın hiçbirinin bu kadar birikimi yok. 5. Sınıftan beri bursluluk paramı biriktiriyorum Üniversiteye gittiğim zaman bu destek kesilecek yeniden kazanabilir miyim bilmiyorum. D: O yüzden bu para ile mantıklı bir yatırım yapmak istiyorum.

Satılan VDS yok ise ki VDS ne demek bilmiyorum galiba bilgilerin depolandığı yer. Nasıl kurulur veya yapılır?
VDS: Virtual Dedicated Server'ın kısaltmasıdır. Bir sunucunun donanımsal olarak bölünmesi ile oluşurlar. Bu sayede hepsi birer küçük sunucu olur. İnsanlarda çoğunlukla bunu kiralar. Siz bu yoldan yapmayı düşünmüyorsunuz anladığım kadarıyla, kendiniz de bir sunucu kurabilirsiniz :)

Bu biraz maliyetli olacaktır. Genel olarak ihtiyaçlar; 7/24 internet, soğutma gibi birçok aylık gideriniz olacaktır ve ihtiyacınız olacaktır. Tabii bunlarda maliyet demektir.

Bu yüzden size VDS önermiştim. Güvenilir bir VDS sağlayıcı öneremeyeceğim, o kadar işin içinde değilim :)

Son düzenleme:
VDS: Virtual Dedicated Server'ın kısaltmasıdır. Bir sunucunun donanımsal olarak bölünmesi ile oluşurlar. Bu sayede hepsi birer küçük sunucu olur. İnsanlarda çoğunlukla bunu kiralar. Siz bu yoldan yapmayı düşünmüyorsunuz anladığım kadarıyla, kendinizde bir sunucu kurabilirsiniz. :)

Bu biraz maliyetli olacaktır. Genel olarak ihtiyaçlar; 7/24 internet, soğutma gibi birçok aylık gideriniz olacaktır ve ihtiyacınız olacaktır. Tabii bunlarda maliyet demektir.

Bu yüzden size VDS önermiştim. Güvenilir bir VDS sağlayıcı öneremeyeceğim, o kadar işin içinde değilim. :)

Böyle bir yer gözüme çarptı. Ben kendi VDS sunucumu kurmadığım sürece bilgiler bende kalmayacaktır yani isterler ise bilgileri satın aldığım yer çalabilir. Bence çalmazlar zaten gerekli olan ücreti alıyorlar. :D 7/24 İnternet zaten her yerde var ama büyük ihtimalle interneti sömürecektir. Anladım ilk başlarda kiralamak en mantıklısı eğer yüksek bir bütçemiz yok ise. :D Her şeyi hesapladığımızda gerçekten maliyetler artıyor. 380-500 Dolar arası yıllık olarak değişiyor eğer güzel bir hizmet almak istersem. :D Yıllık 3.000 TL. Bu durum kullanıcı sayısı düşürülür ise yıllık 300 dolara kadar gerilemekte. Bu sadece VDS parası. İşin geri kalanı ile yıllık 5.000 TL patlayacaktır bana. Biraz daha araştırma gerektiriyor ben hangi yazılım dilini öğreneceğim, nasıl VDS içerisine entegre edeceğim? Bunlar daha bilinmiyor bu bilgileri nereden nasıl öğrenebilirim?

Gideceğiniz yola göre değişir. Normalde bir veri tabanı oluşturulur ve o veri tabanı üstünden veriler okunur veya değiştirilir. Diğer sorularınız için bir şey diyemeyeceğim, o konular hakkında bilgim yok. :(
Sorulara direkt cevap vermenize gerek yok. Şuradan veya şuradan öğrenebilirsin gibisinden yardımcı olabilir misiniz? Beni bir kişiye bir kursa veya bir Youtube kanalına yönlendirirseniz iyi olur.

Geri
Yukarı