Küçük kardeşimin bilgisayar bağımlılığını nasıl azaltabilirim?

Hocam anlatıyorum "sen kardeşini kıskanıyorsun o bilgisayarı herkes için aldık" diyorlar yarısından çoğunu kendi paranla almış olsam bile. 2. dediğine gelecek olursak çocuk bilgisayar kullanmayı biliyor arkaplandaki tüm uygulamaları kapatıyor falan.

Hocam aslında bilgisayara bozuldu görüntüsü verebilirsin arkadaşında dediği gibi yani yalana girecek ama işte PC'yi kardeşin bozdu sonra ben halletim havası yaratsan fena olmayabilir nasıl bozuldu görüntüsü verebilirsin gerçekten en ufak bir fikrim yok ama forumdaki arkadaşların bu konuda yardımcı olacağını düşünüyorum.

Bilgisayarı satabilirsin hocam.

Çocuğu internet kafe batağına düşürmek için birebir tavsiye. Bırak kardeşim akışına teknoloji çağındayız ne olacaksa olsun derslerini aksatmadan bilgisayardada vakit geçirebiliyorsa ne mutlu. Ben bilgisayar oynamaya 8 yaşımda başladım şu anda 26 yaşındayım. Mesleğimi bizzat bilgisayarda geçirdiğim vakite borçluyum. Bilgisayar insana tamamen zarar verecek diye bir algı var anlamıyorum bunu ben. Beni ingilizceye merak saldıran şey bilgisayarda geçirdiğim vakittir şu anda C1 seviyesinde İngilizce biliyorsam bilgisayara borçluyum. Bırakın şu bilgisayara şeytan işiymiş gibi bakmayı. Bu ekonomide bu devirde Türk gencinin yapabileceği en ucuz aktivite bilgisayardır. Siz o çocuga bilgisayari yasakladıkça o çocuk yasağı elde etmek için internet kafelere gidecek belki o internet kafede kötü alışkanlıklar edinecek…

Aslında oyunlara yönlendirmek değil'de çocuklara bilgisayarın işleyişi nasıl çalışır hangi donanımlar sayesinde çalışıyor onu öğretmek daha mantıklı hatta daha önemlisi yazılımı öğretmek iyidir ama kardeşin Valorant bataklığına düşmüş.

Çocuğu internet kafe batağına düşürmek için birebir tavsiye. Bırak kardeşim akışına teknoloji çağındayız ne olacaksa olsun derslerini aksatmadan bilgisayardada vakit geçirebiliyorsa ne mutlu. Ben bilgisayar oynamaya 8 yaşımda başladım şu anda 26 yaşındayım. Mesleğimi bizzat bilgisayarda geçirdiğim vakite borçluyum. Bilgisayar insana tamamen zarar verecek diye bir algı var anlamıyorum bunu ben. Beni ingilizceye merak saldıran şey bilgisayarda geçirdiğim vakittir şu anda C1 seviyesinde İngilizce biliyorsam bilgisayara borçluyum. Bırakın şu bilgisayara şeytan işiymiş gibi bakmayı. Bu ekonomide bu devirde Türk gencinin yapabileceği en ucuz aktivite bilgisayardır. Siz o çocuga bilgisayari yasakladıkça o çocuk yasağı elde etmek için internet kafelere gidecek belki o internet kafede kötü alışkanlıklar edinecek…

Ne olacaksa olsun diyorsunda bir zorbaya dönüşürse sıkıntı yine de kontrole ele almak önemlidir.

Bir psikoloğa yönelin derim bakın psikiyatri ile karıştırmayın psikiyatri genelde bipolar ve şizofreni gibi ağır hastalıklar ile ilgilenir ve kardeşinize bir ilaç yazarsa iyi olmaz. Ha psikolog da şizofreni gibi hastalıklar ile ilgilenir ama bilgisayar bağımlılığı için psikolog en iyisi.

HDD/SSD'nin kablosunu çek, M.2 ise sök, bozulmuş de :D. Kardeşinin anlayan birisi olduğunu düşünmüyorum, içini açıp da bakmaz bence. Bilgisayarcıya götürüyorum deyip bir arkadaşının vs. evine bırak, 1-2 hafta bilgisayarsız kalsın bir ihtimal uzaklaşabilir 😂
Geldiği gibi daha çok oynar diye düşünüyorum,özlediği için

Geldiği gibi daha çok oynar diye düşünüyorum, özlediği için

Bilgisayarın olmadığı dönemde başka bir şey yapmaya alışırsa o kadar arayacağını sanmıyorum. Kitap okumaya, dışarı çıkmaya vs. güzel bir dille ikna edilip alışkanlık haline getirilirse işe yarayabilir. Bu durumda aslında en çok etken aile. Anne ve babanın çocuğa sözü geçmiyorsa veya geçtiği halde bir şey demiyorlarsa ileride bağımlılığı çok daha fazla artabilir. En mantıklısı sıra sıra oynamak, 1 saat 1 saat veya 2 saat şeklinde.

Bilgisayarın olmadığı dönemde başka bir şey yapmaya alışırsa o kadar arayacağını sanmıyorum. Kitap okumaya, dışarı çıkmaya vs. güzel bir dille ikna edilip alışkanlık haline getirilirse işe yarayabilir. Bu durumda aslında en çok etken aile. Anne ve babanın çocuğa sözü geçmiyorsa veya geçtiği halde bir şey demiyorlarsa ileride bağımlılığı çok daha fazla artabilir. En mantıklısı sıra sıra oynamak, 1 saat 1 saat veya 2 saat şeklinde.
Hocam anlamıyor ki kalk ara ver diyorum dinlemiyor

Geri
Yukarı