Kütüklerden kulübe yapmak

Arazi dediğiniz sadece evin sığacağı kadar bir yer alırım. Asıl sorun kütükleri keserken sorun yaşayacak mıyım? Çünkü şimdi gidip bir kamyon kütük alsan 20 30 bin liraları gözden çıkarman gerekir. Bu çok büyük sorun.

Ağaçları kesersem bir sorun olur mu mesela ?
Tabi ki, ağaçları kafanıza göre kesemezsiniz.
Orman kanunu çok katı bir kanundur.
İzin için uğraşsanız da harcadığınız emek ve paraya değmeyecektir.

Hocam kafanıza göre ağaç kesemezsiniz ayağınıza sıkarlar :D İzin alarak belki.
O izini vermezler uğraştırırlar. Bir sürü para alırlar. Adam kafasına göre kesiyor dikiyor biz Türkiye'de hiçbir şey yapamıyoruz. Hayalimi bile gerçekleştirmek çok zor...
Gidip kütük alsan tonla paran gider. Çok zor görünüyor.

O izini vermezler uğraştırırlar. Bir sürü para alırlar. Adam kafasına göre kesiyor dikiyor biz Türkiye'de hiçbir şey yapamıyoruz. Hayalimi bile gerçekleştirmek çok zor...
Gidip kütük alsan tonla paran gider. Çok zor görünüyor.
Kafasına göre kestiğini sanmıyorum. Her ülkenin ağaç ve ormanları koruyan kanunları vardır.
Ha orada izin almak daha mı kolaydır? Olabilir.

Hocam Rize zaten komple orman, satılan arazilerde genelde hep ormanlık bölgeler tek sıkıntısı düz yer bulmak biraz zor genelde hep dik yerler. Ufak bir arazi alsanız izinlerle falan uğraşmazsınız.

Ne bileyim işte ne kadar kesersen şu kadar dikeceksin gibi bir kural yok mudur acaba?
Bizde mi?
Sanmıyorum.
Ağaç sonuçta ekonomik değeri de olan bir ürün.
Öyle olsa herkes tüm ormanları keser, yerine ekonomik değeri çok daha az olan fidan dikerlerdi.
Orman, devlet hazinesinin malıdır.

Tek kolay yol, arkadaşların da dediği gibi bol ağaçlı bir arazi satın almak...
Bu şekilde her şey daha kolay olacaktır.

Hocam artan orman yangılarından dolayı artık ağaç kesmek yasaktır diye düşünüyorum. Parasını verip kendi araziniz olursa, sanırım yapabilirsiniz. Önceden yasak olsa bile ormancılara para verdiğiniz zaman göz yumuyorlardı, şimdi o da yok.

Hobinizi bende gerçekleştirmeyi çok istiyorum. Konuyu takipteyim!

Hocam artan orman yangılarından dolayı artık ağaç kesmek yasaktır diye düşünüyorum. Parasını verip kendi araziniz olursa, sanırım yapabilirsiniz. Önceden yasak olsa bile ormancılara para verdiğiniz zaman göz yumuyorlardı, şimdi o da yok.

Hobinizi bende gerçekleştirmeyi çok istiyorum. Konuyu takipteyim!

Bakalım araştırıyorum. Cüzi bir miktar ile yapabilirsem kesinlikle yapacağım bir hayalim benim de :)

Ne bileyim işte ne kadar kesersen şu kadar dikeceksin gibi bir kural yok mudur acaba?
Hocam kestiğiniz ağaçlar 30 40 yıllık. Dikeceğiniz fidan 1 aylık. Ayrıca bir ev yapmak için o kadar ağacın canına kıymak oksşjenimize kastetmek mantıksız. İlla arazide eviniz olsun istiyorsanız gidin arazi alın yaptırın. Mimar değilsiniz ki ev tasarım bilgisi olmadan nasıl ev yapacaksınız? Bi fırtınada yamulmayacağınız ne malum? Minecraft değil bu.

Arkadaşların da dediği gibi bir araziye, izinlere ve paraya ihtiyacınız var. Mekan olarak ise Şile, Çanakkale, Balıkesir ve genel olarak Karadeniz bölgesini önerebilirim. Asıl hedefiniz uzun süreli kafa dinlemek ise prefabrik evlere bakabilirsiniz. Kısa süreli rahatlama ve doğayla iç içe olmak istiyorsanız da kampçılığa göz atabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı