Kulak çınlamam ile 8 aylık sürecim

Su an icin OTO-413'ten bahsediliyor. Ingilizcem tibbi makaleleri cevirecek düzeyde degil maalesef. Türkçe olarak sunu buldum. Yalniz cinlamayla ilgili bir şey göremedim.

Oto 413 benim sorunum değil benim sorunum oto 313 de çözümü OTTO313 durdumu şu anda.

• OTO-313 demonstrated no clinically meaningful improvement versus placebo for primary and secondary endpoints across all timepoints
  • Company to discontinue development of OTO-313 and implement other measures to extend its cash runway
  • Clinical focus shifts to OTO-413 following positive Phase 2a results in April 2022; top-line results for evaluation of higher dosing still expected in fourth quarter of 2022

Yukaridaki yaziyi Türkce olarak cevirmeniz yeterli. Tam cevirmese de anlasiliyor.

• OTO-313 demonstrated no clinically meaningful improvement versus placebo for primary and secondary endpoints across all timepoints.
  • Company to discontinue development of OTO-313 and implement other measures to extend its cash runway.
  • Clinical focus shifts to OTO-413 following positive phase 2A results in april 2022; top-line results for evaluation of higher dosing still expected in fourth quarter of 2022.

Yukaridaki yaziyi Türkçe olarak cevirmeniz yeterli. Tam cevirmese de anlasiliyor.

Otto 313 de bittiğine göre artık hiç umut kalmadı gerçi zamanla alışılıyot.

Merhaba benim durumum evde hoparlöre yüksek sese maruz kalmamla başladı. KBB'ye gittim akustik travma ve tinnitus teşhisi kondu. 30dB e kadar da işitme kaybı çıktı. Vitamin ve ilaç yazıp gönderdi. Çınlamayla problemim yok alışmak üzereydim ama birden hiperakuzi gelişmeye başladı. Hem de bayağı şiddetli olanı. Bildiğiniz fiziksel ağrı yapıyor çok ince veya yüksek frekanslar. (Çatal-Bıçak, kapı kapatma vs gibi) Delirmek üzereyim. Yarın da psikyatr a gideceğim anksiyete ve panikatak sorunum da var çünkü. Özellikle hiperakuzisi olan "reptile"adlı kullanıcı cevap yazabilir mi?

Merhaba benim durumum evde hoparlöre yüksek sese maruz kalmamla başladı. KBB'ye gittim akustik travma ve tinnitus teşhisi kondu. 30dB e kadar da işitme kaybı çıktı. Vitamin ve ilaç yazıp gönderdi. Çınlamayla problemim yok alışmak üzereydim ama birden hiperakuzi gelişmeye başladı. Hem de bayağı şiddetli olanı. Bildiğiniz fiziksel ağrı yapıyor çok ince veya yüksek frekanslar. (Çatal-Bıçak, kapı kapatma vs gibi) Delirmek üzereyim. Yarın da psikyatr a gideceğim anksiyete ve panikatak sorunum da var çünkü. Özellikle hiperakuzisi olan "reptile"adlı kullanıcı cevap yazabilir mi?
Kullanıcının görmesi ve dikkatini çekmesi için etiketlemeniz daha doğru olur.

@reptile
Bu seferlik ben yaptım, bir dahakine siz yaparsınız. :)

Merhaba. Odyoloji okuyorum. Tinnitus ve hiperakuzi için bilimsel anlamda çözüme en yakın şey trt denilen yöntemdir. Açılımı tinnitus retreatment terapidir. Bildiğim kadarıyla ankara gazi üniversitesi hastanesi dışında bir yerde yapılmıyor türkiyede. Temeli ise hiperakuzi ile tinnitusun işitme sisteminin doğal sonucu olduğu; işitme sisteminizin, sinirlerinizin işitme kaybınızı olabildiğince kompanse etmek için çalışması sebebiyle çınlama duyuyor olduğunuz ilkesine dayanıyor. Temel mantık tinnitusun bir buzdolabı, klima sesi gibi sizi rahatsız etmeyecek şekilde bir alışmayla hayat kalitenizi bozmasına engel olmak. Yapmanız gereken şeylerin en başında sessizlikten kaçmak geliyor. Kendinizi sessizliğe alıştırmamalısınız. Tamamen sessizlik olan ortamlarda beyin, sesleri yükseltmeye çalışacağı için daha çok farkında olursunuz tinnitusun. Hiperakuziniz çok şiddetli ise daha dikkatli bir yaklaşım gerekebilir. Bunun için trt yöntemini iyi bilen bir odyolog veya kbb hekimi ile görüşmelisiniz. İnternette, sağda solda gördüğünüz ilaçları ise kesinlikle almayın. Tinnitusun, bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi medikal bir tedavisi yoktur. Olduğunu iddia edenler genelde insanlara hayal satan dolandırıcılardır. Yapmanız gereken en önemli şey, yaşadığınız durumun negatif, işitmenizi bozacak, sizi sağır edecek bir şey değil, işitme sisteminizin doğal bir sonucu olduğuna kendinizi inandırmanızdır. Buna inandığınız zaman gerçekten işiniz daha kolay olacak. Trtnin başı tinnitusun zararlı olmadığını öğrenmektir ve bu yöntemle birçok insan tinnitusu bir buzdolabı sesiymiş gibi rahatsız olmayacağı şekilde kategorize etmeyi başarabiliyor beyninde. Biraz araştırın ve etrafınızda trt ile ilgilenen bir odyolog, hekim varsa kendisi ile iletişime geçin. Geçmiş olsun.

Takma kafaya. Annem'de de var. Takmamaya başladı. Takarsan psikoloJik bunalıma girersin.. Çaresi bulunursa denersin.. Takma.. Çökersin.. Yapabilecek bir şey yok. Kolsuz değilsin en azından. Şöyle düşün;
Süper bir bilgisayarın var ve tiz bir çınlama sesi bırakıyor.. Psikolojik olarak rahat tut kendini..

Merhaba. Odyoloji okuyorum. Tinnitus ve hiperakuzi için bilimsel anlamda çözüme en yakın şey TRT denilen yöntemdir. Açılımı tinnitus retreatment terapidir. Bildiğim kadarıyla Ankara gazi üniversitesi hastanesi dışında bir yerde yapılmıyor Türkiye'de. Temeli ise hiperakuzi ile tinnitusun işitme sisteminin doğal sonucu olduğu; işitme sisteminizin, sinirlerinizin işitme kaybınızı olabildiğince kompanse etmek için çalışması sebebiyle çınlama duyuyor olduğunuz ilkesine dayanıyor. Temel mantık tinnitusun bir buzdolabı, klima sesi gibi sizi rahatsız etmeyecek şekilde bir alışmayla hayat kalitenizi bozmasına engel olmak. Yapmanız gereken şeylerin en başında sessizlikten kaçmak geliyor. Kendinizi sessizliğe alıştırmamalısınız. Tamamen sessizlik olan ortamlarda beyin, sesleri yükseltmeye çalışacağı için daha çok farkında olursunuz tinnitusun. Hiperakuziniz çok şiddetli ise daha dikkatli bir yaklaşım gerekebilir. Bunun için TRT yöntemini iyi bilen bir odyolog veya kbb hekimi ile görüşmelisiniz. İnternette, sağda solda gördüğünüz ilaçları ise kesinlikle almayın. Tinnitusun, bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi medikal bir tedavisi yoktur. Olduğunu iddia edenler genelde insanlara hayal satan dolandırıcılardır. Yapmanız gereken en önemli şey, yaşadığınız durumun negatif, işitmenizi bozacak, sizi sağır edecek bir şey değil, işitme sisteminizin doğal bir sonucu olduğuna kendinizi inandırmanızdır. Buna inandığınız zaman gerçekten işiniz daha kolay olacak. TRT'nin başı tinnitusun zararlı olmadığını öğrenmektir ve bu yöntemle birçok insan tinnitusu bir buzdolabı sesiymiş gibi rahatsız olmayacağı şekilde kategorize etmeyi başarabiliyor beyninde. Biraz araştırın ve etrafınızda TRT ile ilgilenen bir odyolog, hekim varsa kendisi ile iletişime geçin. Geçmiş olsun.

Çok teşekkür ederim zaman ayırıp cevap yazdığınız için. Kbb konusunda en iyilerden biri olan Ekol'e gittim adam değilsin dedi. Oraya fazla takıyorsun ondan hassaslaşmış dedi ama ben yemedim tabii. Yabancı makaleleri bile araştırdım. Acısı dayanılacak gibi değil. Az ônce uyumaya çalışırken hafif daldım müthiş bir acı ile kalktım ve tinnitus şiddetinin arttığını duydum. İki gündür de uyuyamıyorum. Bir de şunlar var en ufak uykuya dalmamda elim kolum seğirip uyandırıyor aniden. Boynumda oluyor bazen. Kasılıyor adeta. Bununla mı ilgisi var yoksa stresten ya da anksiyeteden mi anlamadım. Öte yandan yüz felci ile hiperakuzi arasındaki ilişkiden de bahsediliyor bazı yerlerde. Ondan da korkuyorum nörolojiye de gidebilirim belki. Bir de son olarak şiddetli ağrı girdiğinde saatlerce geçmediği oluyor. Ağrı kesici içmemin faydası olur mu?

Takma kafaya. Annem'de de var. Takmamaya başladı. Takarsan psikolojik bunalıma girersin. Çaresi bulunursa denersin. Takma. Çökersin. Yapabilecek bir şey yok. Kolsuz değilsin en azından. Şöyle düşün;
Süper bir bilgisayarın var ve tiz bir çınlama sesi bırakıyor. Psikolojik olarak rahat tut kendini.

Şu an çok yeni takmama gibi bir durum çok zor. Ayrıca ben tinnitus un tınısına alıştım benim sorunum hiperakuzi ve acısı. Sese karşı aşırı hassasiyet. Ve sonrasında giren acı. Uykuya dalamama da cabası. Kimi makalelerde kulaklikla korunmanin da sakincali oldugunu soyluyorlar cunku bu sefer beyin sessizlige alisinca hiperakuziyi daha kotu bir hale getirebiliyormuş. Aksine normal gürültülere aşırı olmamak kaydıyla maruz bırakmak zorlamak gerekiyormuş.

Çok teşekkür ederim zaman ayırıp cevap yazdığınız için. Kbb konusunda en iyilerden biri olan Ekol'e gittim adam değilsin dedi. Oraya fazla takıyorsun ondan hassaslaşmış dedi ama ben yemedim tabii. Yabancı makaleleri bile araştırdım. Acısı dayanılacak gibi değil. Az ônce uyumaya çalışırken hafif daldım müthiş bir acı ile kalktım ve tinnitus şiddetinin arttığını duydum. İki gündür de uyuyamıyorum. Bir de şunlar var en ufak uykuya dalmamda elim kolum seğirip uyandırıyor aniden. Boynumda oluyor bazen. Kasılıyor adeta. Bununla mı ilgisi var yoksa stresten ya da anksiyeteden mi anlamadım. Öte yandan yüz felci ile hiperakuzi arasındaki ilişkiden de bahsediliyor bazı yerlerde. Ondan da korkuyorum nörolojiye de gidebilirim belki. Bir de son olarak şiddetli ağrı girdiğinde saatlerce geçmediği oluyor. Ağrı kesici içmemin faydası olur mu?

Şu an çok yeni takmama gibi bir durum çok zor. Ayrıca ben tinnitus un tınısına alıştım benim sorunum hiperakuzi ve acısı. Sese karşı aşırı hassasiyet. Ve sonrasında giren acı. Uykuya dalamama da cabası. Kimi makalelerde kulaklikla korunmanin da sakincali oldugunu soyluyorlar cunku bu sefer beyin sessizlige alisinca hiperakuziyi daha kotu bir hale getirebiliyormuş. Aksine normal gürültülere aşırı olmamak kaydıyla maruz bırakmak zorlamak gerekiyormuş.
Benim Annem'de de mevcut. Psikiyatrik ilaçlarla geçiştiriyor.

Ağrı kesici için bir şey söyleyemem doktor olmadığım için. Yalnız uyku ile ilgili şöyle bir şey deneyebilirsiniz. Yattığınız odada bir hoparlörden veya telefondan beyaz gürültü açın. Sevdiğiniz dinlendirici başka bir ses de olabilir. Kuş cıvıltısı, deniz sesi, orman sesi vs. Ama yüksekliği ayarlarken kesinlikle çok yüksek olarak ayarlamayın. Hiperakuzinizin tetiklendiği şiddetin altında, uykunuzdan uyandırmayacak ama duyulabilecek bir şiddette açın. Sesi döngüye alın sabaha kadar çalsın. Normal günlük aktiviteler sırasında da bunu yapabilirsiniz. Burda amaç, güzel sesler dinlerken hiperakuzinizi tetikleyen seslere karşı da bir alışma, tolerasyon sağlamak. Ağrılı hissettiğiniz seslerin sebebi, işitme kaybınızı telafi etmek için işitme sisteminizin sesleri yükseltiyor olması. Bazı sesler daha çok yükseliyor bu da ağrı veriyor. Hatta şöyle bir yorum yapayım. Odyogramınızı görmedim ama eğer tiz seslerde hiperakuzi yaşıyorsanız işitme kaybınız 4000 6000 8000 hz civarında olması muhtemel. Mantık da bu. Hangi aralıkta kayıp varsa işitme sistemi o aralıktaki sesleri arttırıyor genelde. Bu da size fazla geliyor. Dediğim şeyleri deneyin. Tolerasyon kazandıkça rahatlayacaksınız. Dikkatinizi tinnitusa veya hiperakuziye vermeyin. Acaba geçtimi diye arada kontrol etmek için onlara odaklanmayın. Akışa bırakın, sevdiğiniz sesleri çok yüksek olmayacak şekilde dinleyin mümkün oldukça. Bir değişiklik olursa yazın. Buradan veya özelden.

Geri
Yukarı