Kulak çöpü işitme kaybına yol açabilir mi?

BurakFİDAN

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Birkaç sene önce banyodan çıktığımda sağ kulağımda biriken su boğuk duymama sebep oluyordu. Sol kulağım düzelmesine rağmen sağ kulağımda hala su olduğunu hissettiğim için kulak çöpü ile temizleyeyim derken iyice hırpalamıştım. O günden sonra bir süre sağ kulağımda hafif işitme kaybı vardı ve yavaş yavaş düzelmişti. Konuyu şuraya bağlayacağım; bugün de banyodan sonra kulak çöpü kullandım ve sağ kulağımdan çıkardığım kulak çöpünde ince bir tabaka vardı. Ve sağ kulağımda işitme kaybı olduğunu hissetmeye başladım. Sağ ve sol kulağımı kapatıp işitme testi yaptım ve sağ kulağımda hafif işitme kaybı olduğunu gösteriyor site. Ufak bir araştırma yaptığımda kulak çöplerinin kulağa zarar verebileceğini öğrendim. Yine birkaç güne geçer mi? Yoksa doktora gitmeli miyim? Umarım kalıcı bir şey değildir.

Benim bir arkadaşım kulak çöpü ile kulağını temizlerken biraz fazla bastırdığı için sağ kulağında duyma konusunda düşük olmuştu ve düzelmedi. Yani işitme kaybına yol açar mı bilinmez ancak zarar verebildiği doğrudur.

Birkaç sene önce banyodan çıktığımda sağ kulağımda biriken su boğuk duymama sebep oluyordu. Sol kulağım düzelmesine rağmen sağ kulağımda hala su olduğunu hissettiğim için kulak çöpü ile temizleyeyim derken iyice hırpalamıştım. O günden sonra bir süre sağ kulağımda hafif işitme kaybı vardı ve yavaş yavaş düzelmişti. Konuyu şuraya bağlayacağım; bugün de banyodan sonra kulak çöpü kullandım ve sağ kulağımdan çıkardığım kulak çöpünde ince bir tabaka vardı. Ve sağ kulağımda işitme kaybı olduğunu hissetmeye başladım. Sağ ve sol kulağımı kapatıp işitme testi yaptım ve sağ kulağımda hafif işitme kaybı olduğunu gösteriyor site. Ufak bir araştırma yaptığımda kulak çöplerinin kulağa zarar verebileceğini öğrendim. Yine birkaç güne geçer mi? Yoksa doktora gitmeli miyim? Umarım kalıcı bir şey değildir.

Çok derine soktuysanız zarar vermiş olabilirsiniz.
Hala su kaldıysa boğuk duyuyor da olabilirsiniz.
Gene de gitmenizde fayda var.

Kulak çöpüyle kulağı karıştırarak işitme kaybına yol açmak pek kolay bir iş değil. Muhtemelen kulak kirini daha da derine ittirmişsinizdir, doktora gidin temizler. Korkulacak bir şey olduğunu sanmıyorum.

Kulak çöpünü araştırdığınızda siz de görmüşsünüzdür, kiri çıkarmaktansa bazen farkında olmadan iyice kulağın içine, kulak zarına kadar itebiliyor. Aynı şekilde kulağa parmak veya başka bir yabancı cisim sokmak da dahil.

Tam @kade'in yorumuna benzer bir şey yazacaktım. Bu olay benim de başıma geldi. Kulağıma su kaçmıştı. Kurcalarken kiri de itmişim. Araştırıp çeşitli yöntemler denedim çözülür gibi oldu ama hala ufak bir kayıp vardı. Doktora gidince doktor kısa bir işlemle halletti, kaçan kiri çıkardı.

Kulak çöpünü araştırdığınızda siz de görmüşsünüzdür, kiri çıkarmaktansa bazen farkında olmadan iyice kulağın içine, kulak zarına kadar itebiliyor. Aynı şekilde kulağa parmak veya başka bir yabancı cisim sokmak da dahil.

Tam @kade'nin yorumunu ben de yapacaktım, bu olay benim de başıma geldi. Kulağıma hem su kaçmıştı. Kurcalarken kiri de itmişim. Araştırıp çeşitli yöntemler denedim çözülür gibi oldu ama hala ufak bir kayıp vardı. Doktora gidince doktor kısa bir işlemle halletti, kaçan kiri çıkardı.
Ben de benzer bir durum yaşıyorum şu anda. Doktora gideceğim yakında, sizinki gibi kısa bir işlemle halleder umarım. 🙃

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı