Kulaklığı PC'ye takınca cızırtı geliyor ve çalışmıyor

Calyptus

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, ilk olarak sorunu açıklıyayım. Jack girişli kulaklığımı (bütün kulaklıklarımı sadece birini değil) kasanın ön ya da arka jack girişi fark etmeksizin kasaya taktığımda kulaklıktan sağlam bir cızırtı geliyor ve kulaklıktan ses gelmiyor, yani çalışmıyor. Söylemeliyim ki kulaklıkların hiçbirinde sorun yok. Ayrıyeten bu kasada daha bir süre öncesine kadar bu kulaklıklarımı kullanıyordum, durup dururken oldu.

Bilgisayar aynı prize bağlı, aynı uzatma kablosunu aynı çoklu prizi kullanıyorum. Yani elektrik sisteminde bir değişiklik yok, çalışırken de böyleydi.

Bu sorun başladığından bu yana bir iki kere işletim sistemi değiştirdim gene aynı sorun oldu.

Donanımsal bir sorun fakat gene de burada sormak istedim. Çünkü geçici olarak kullandığım düşük seviyedeki USB ses kartı biraz garip çalışıyor(oyunlarda uzaktan gelen sesleri falan duyamıyorum). Belki yapabileceğim bir şey vardır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, mevcut ses sürücüsünü DDU ile kaldırıp, anakartın sitesinden yükleyip deneyin.

Hocam, bazen böyle durumlar olabiliyor. Windows'un kurduğu sürücü ile anakartın sitesinden kurulan sürücü çalışabiliyor. Ses ayarlarından varsayılan olarak seçmek gerekiyor. Diğerini devre dışı bırakmak gerekebiliyor.

Ses aygıtı olarak Realtek seçin. High Definition Audio olanı devre dışı bırakıp deneyin.

Merhaba, ilk olarak sorunu açıklıyayım. Jack girişli kulaklığımı (bütün kulaklıklarımı sadece birini değil) kasanın ön ya da arka jack girişi fark etmeksizin kasaya taktığımda kulaklıktan sağlam bir cızırtı geliyor ve kulaklıktan ses gelmiyor, yani çalışmıyor. Söylemeliyim ki kulaklıkların hiçbirinde sorun yok. Ayrıyeten bu kasada daha bir süre öncesine kadar bu kulaklıklarımı kullanıyordum, durup dururken oldu.

Bilgisayar aynı prize bağlı, aynı uzatma kablosunu aynı çoklu prizi kullanıyorum. Yani elektrik sisteminde bir değişiklik yok, çalışırken de böyleydi.

Bu sorun başladığından bu yana bir iki kere işletim sistemi değiştirdim gene aynı sorun oldu.

Donanımsal bir sorun fakat gene de burada sormak istedim. Çünkü geçici olarak kullandığım düşük seviyedeki USB ses kartı biraz garip çalışıyor(oyunlarda uzaktan gelen sesleri falan duyamıyorum). Belki yapabileceğim bir şey vardır.

Hocam yener akadaşın dediği gibi yaptıktan sonra Realtek High Definition Audio seçin düzelecektir birçok sürücü aynı anda yüklendiğinde çalışmayabiliyor.

Hocam yener akadaşın dediği gibi yaptıktan sonra Realtek High Definition Audio seçin düzelecektir birçok sürücü aynı anda yüklendiğinde çalışmayabiliyor.
Ses aygıtı olarak Realtek seçin. High Definition Audio olanı devre dışı bırakıp deneyin.
Varsayılan diyince farklı bir şey sandım o yüzden sormuştum. Dediklerinizi sırayla yaptım fakat bir sonuç alamadım. Bu sefer dikkatimi çekti ki kulaklıktan gelen sesler cızırtı değil de parazit gibi daha çok ve ayrıyeten bilgisayardan bir ses açtığımda sesi iletmek yerine sadece cızırtıyı arttırıyor.

Ekleme: Kulaklığı takıp bilgisayarı açtığımda boot ekranının bitişine doğru kulaklık cızırtı yapmaya başlıyor. Elektriksel bir durumdan şüphelendim aynı kablolarla önceden sağlıklı kullanıyor olsam bile.

Son düzenleme:
Ön panelden anakarta gelen kabloyu kontrol edin. Tam oturduğundan emin olun. Diğer besleme kablolarından uzak tutmaya çalışın.

Ön panelden anakarta gelen kabloyu kontrol edin. Tam oturduğundan emin olun. Diğer besleme kablolarından uzak tutmaya çalışın.
Kasa için kendi elimle topraklama yaptım bütün kabloları kontrol ettim ve düzenlerine de dikkat ettim fakat bir sonuç alamadım. Sizin dediğinize dikkat ettim. Kontrol kalemiyle kasada bir akım bulamadım. Sanırım ses kartı kendiliğinden bir sorun yaşadı. İlginiz için teşekkürler.
Hortlatmak gibi olmasın ama hala sorunu çözemedim, usb ses kartı taksam bile cızırtı yaptığını farkettim. Hatta mikrofonu takmıyorum ses kartına ama gene de ses kartı üzerinden "Dinle" özelliğini açtığımda cızırtıyı duyuyorum. Acaba tüm anakartta bir parazitlenme gerçekleşmiş olabilir mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı