Çözüldü Kulaklığın mikrofonu laptopta kullanılamıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

İsmaiI

Kilopat
Arkadaşlar merhaba sorun şu şekilde ben dizüstü bilgisayarımda da kulaklığın kendi mikrofonunu kullanmak istiyorum. Fakat dizüstü bilgisayarım bunu görmüyor. Başka kulaklıklarla da denedim sonuç aynı. Bilgisayarım kendi üzerinde dahili mikrofonunu kullanıyor. Sürücü güncelledim, sildim tekrar yükledim sonuç hala aynı. Yardımcı olursanız sevinirim.
Bilgisayar modeli: ASUS Vivobook Max X541UV.
İşletim sistemi: Windows 10 Home 64 Bit.
Ses sürücüsü donanım kimlikleri:
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0256&SUBSYS_104312F0&REV_1000
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0256&SUBSYS_104312F0
Ses ayarları kısmı:

1657786466115.png

1657786471022.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Keşke "kulaklıkarınızın" da modellerini yazsaydınız.

Tek "jaklı" Samsung kulaklık ikisinin de mikrofonları çalışıyor.

Biraz bakındım sizin için ve şu videoyu gördüm. Arkadaşın yazılımda birkaç tane seçenek çıkıyor, o da "headset" seçeneğini seçiyor. Seçeneklerde ayrıca "headphone" da var.
Headset mikrofonu olan kulaklıklara verilen isim lakin bizim sürücümüzde böyle bir seçenek yok. Bizim seçtiğimiz kulaklık Headset'e mi karşılık geliyor yoksa Headphone'a mı bilemiyorum. Headphone seçeneği speaker out (hoparlör çıkışı) üstünde olduğu için bizim kulaklık seçeneğinin de headphone olduğundan şüpheliyim. Kısacası mikrofonu aktif etmemize yarayan headset ayarı sizde gözükmüyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Realtek kısmında ayarları biraz daha karıştırmanızı tavsiye ederim. Problem kesinlikle orada diye düşünüyorum. O seçeneğe bir şekilde eriştiğinizde sorununuz çözülecektir.

Evet kurcaladım ve yaptım sürücü ile alakalı hocam

1657821890051.png

Bu konumda ki sürücü yükledim oldu. Format atmıştım yeni Windows Update otomatik sürücüyü yüklediği için yüklemeyi unutmuşum. Yardımınız için teşekkür ederim iyi ki varsınız hocam 🤍

Yeni konular

Geri
Yukarı