Kulaklık ve şarj kablosu yangın çıkarıyordu

Ali Pınar

Kilopat
Makaleler
1
Konuyu nereye açacağımı bilemedim. Gece gece az kalsın yurdu yakiyordum. Her zamanki gibi Buds 2 kulaklığımı Doogee adaptör ile sarja taktiktan 10 dk sonra yanık kokusu geldiğini fark ettim. Type-C kablosu ASUS, adaptör de orijinal Doogee marka telefondan çıkan adaptör. Telefonumu ve kulaklığımı her zaman şarj ettiğim ikiliyle az önce kulaklığı şarja taktiktan sonra ne yazık ki ekteki görüntü oluştu:

20231004_231956.jpg

20231004_232008.jpg

Bu neden olmuş olabilir, prizden veyahut adaptörle alakası var mı? Sigortanın atmadığını söylediler, durup dururken nasıl bu durum gerçekleşmiş olabilir? Kulaklığı garantiye göndersem hak iddia edebilir miyim? Son olarak kulaklık ve adaptörün değerlerini de atayım da bilgi eksikligi olmasın.

16964517912663819166220558764066.jpg

16964518411975185484226701499362.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında burada belirtmiştim.

Tamam da kalitesiz olduktan sonra markası olsa ne olur? Adaptörden dolayı. Yani orijinal Samsung adaptör alabilirsin.

Kendi sitesinden ya da Hepsiburada'dan olsa dahi satıcı kısmında ya Hepsiburada'nın ya da Samsung'un resmi satıcılarından almanı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Evet Doogee için orijinal olabilir ya da Doogee standartlarında sorun olmayabilir ama Samsung kalitesinde bir ürün olmayabilir. Garantiye gönderdiğinizde de Samsung markalı bir şarj adaptörü kullanmadığınız için Samsung bunu kullanıcı hatası olarak değerlendirebilir.

Kulaklık arayüzünde iken bir kısa devre olduğunda adaptörün içinden kısa devre/aşırı akım koruması veya şebekeye bağlı sigortasının atması gerekiyordu. Bu yönüyle bakılırsa hiçbir koruması olmayan bir adaptör gibi görünüyor. Geçmiş olsun Kolay gelsin.

Kulaklık arayüzünde iken bir kısa devre olduğunda adaptörün içinden kısa devre/aşırı akım koruması veya şebekeye bağlı sigortasının atması gerekiyordu. Bu yönüyle bakılırsa hiçbir koruması olmayan bir adaptör gibi görünüyor. Geçmiş olsun Kolay gelsin.
Tam da sizi etiketleyecektim hocam, zamanında solar sistem kurarken az yardımınız dokunmamıştı. Çoğu arkadaşın da belirttiği gibi sanırım sorun adaptörde, maalesef telefonun garantisi bitti. Yine de şansımı deneyeceğim, en kötü ihtimalle servisten orijinal kulaklık kutusu talebinde bulunacağım, zamanında şarjdan çektiğim için kulaklıklar sağlam gözüküyor. Herkese teşekkürler.

Tam da sizi etiketleyecektim hocam, zamanında solar sistem kurarken az yardımınız dokunmamıştı. Çoğu arkadaşın da belirttiği gibi sanırım sorun adaptörde, maalesef telefonun garantisi bitti. Yine de şansımı deneyeceğim, en kötü ihtimalle servisten orijinal kulaklık kutusu talebinde bulunacağım, zamanında şarjdan çektiğim için kulaklıklar sağlam gözüküyor. Herkese teşekkürler.

Evet, bu üzerinde özellikle hassasiyetle durulup sizden başka diğer kullanıcılar için yapılacak olan iyileştirmeler için emsal teşkil edebilecek (son kullanıcıya kadar) çok önemli bir konudur. Kulaklık arayüzü veya içinden olan kısa devreyle bu durum oluşup adaptörün oluşan kısa devre akımını kesemediği görülüyor. Yalnız sizin için değil ayni marka ve model kulaklığı kullanan tüm tüketicileri ilgilendiren ve sizin başınıza gelmesiyle şirketin buna iyileştirici çözüm bulup gereken iyileştirmeyi yapabilmesiyle (müşterinin geri desteğiyle) bu aksaklığı iyileştirme çalışmaları sizin aracılığınızla emsal teşkil edilip diğer kullanıcıların da çok sağlıklı kullanımı açısından yararlı olacaktır. Bu yüzden hem yeni kulaklık kutusu talebinde bulunup hem de başınıza gelen bu olayı fotoğraflar, kısa bir açıklamayla bu şirkete bildirin. Kolay gelsin. Tekrar geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Evet, bu üzerinde özellikle hassasiyetle durulup sizden başka diğer kullanıcılar için yapılacak olan iyileştirmeler için emsal teşkil edebilecek (son kullanıcıya kadar) çok önemli bir konudur. Kulaklık arayüzü veya içinden olan kısa devreyle bu durum oluşup adaptörün oluşan kısa devre akımını kesemediği görülüyor. Yalnız sizin için değil ayni marka ve model kulaklığı kullanan tüm tüketicileri ilgilendiren ve sizin başınıza gelmesiyle şirketin buna iyileştirici çözüm bulup gereken iyileştirmeyi yapabilmesiyle (müşterinin geri desteğiyle) bu aksaklığı iyileştirme çalışmaları sizin aracılığınızla emsal teşkil edilip diğer kullanıcıların da çok sağlıklı kullanımı açısından yararlı olacaktır. Bu yüzden hem yeni kulaklık kutusu talebinde bulunup hem de başınıza gelen bu olayı fotoğraflar, kısa bir açıklamayla bu şirkete bildirin. Kolay gelsin. Tekrar geçmiş olsun.
Merhaba. Bugün yetkili servise gittiğimde "durumun yan sanayi kablo kullanılmasından ötürü oluştuğunu" söyleyip 3000 TL gibi komik bir fiyat çıkardılar. İşin komik tarafı adaptöre değil kabloya bahane bulmalarıydı. Kulaklığın sıfırı 1400, sadece kutusu 1200 TL dediler. İncelemeyi yapan şahısla konuşamadığım için teklifi direkt reddettim. Bunun üzerine kutunun çalışıp çalışmadığını denemek için farklı bir kabloyla şarj etmeyi denedim, tüm fonksiyonları çalışıyordu. Type-C kablonun ucu yamulduğu için atık hale gelmiş ancak kulaklığın kutusunda kozmetik hasar dışında bir hasar gözlemleyemedim. Sokette herhangi bir yamulma söz konusu değil, sadece eriyen kablonun silikonu kutunun soketinin ucuna azıcık bulaşmış. Ne kadar tehlikeli olduğunu bilemiyorum ancak şimdilik sağlam bir adaptör ve kablo alıp kulaklığı kullanmaya devam edeceğim gibi gözüküyor. Sizce kesinlikle riske atmayıp yeni kutu almamı gerektirecek kadar önemli bir durum mevcut mu?

Yetkili servise geri dönüt veremedim ancak her ne kadar umursamayacaklarını düşünsem de mail aracılığı ile Samsung'a durumu anlatmayı deneyeceğim. Böylesine ciddi bir durumu hiç sayıp olaya sadece para gözüyle bakmaları ise daha da garip.

Geri
Yukarı