Kulaklıklardaki Ses Kartı Nedir?

sapocelo

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Kulaklık almayı planladığım için biraz kulaklıkları araştırdım ve bazı kulaklıklarda ses kartı olduğunu gördüm. Bunun anlamı nedir?

Merhaba, yaptığım kısa araştırma doğruysa, 5.1 veya 7.1 adıyla piyasaya sürülen kulaküstü kulaklıkların çoğu, sesi "surround" yapabilen dahili bir ses kartına sahip stereo kulaklıklar. Burada çok iyi kulaklarınız veya çok kaliteli bir bilgisayarınız olmadıkça farkı anlamayabilirsiniz fakat benzer marka-model adlarına sahip stereo ve surround kulaklıkların fiyat farkına anladığınıza eminim. Üretim maliyeti çok fazla olmasa da müşteriye sunulan fiyat saçma derecede yüksek. Yine de sırf bu yüzden gerçek surround almanınza gerek yok. Çünkü ses konusunda profesyonel bir konumunuz yoksa yine paranızı çöpr atarsınız. USB girişli olan kulaklılardansa jaklara sahip olanları almanızı öneriyorum. G230 iki adet (bir ses, bir mikrofon) 3.5mm jak kullanıyorken, ondan onlarca lira pahalı G430 sadece farklı bir renge, bir de dahili ses kartı olan bir USB çıkışına sahip. Her şeyden önemlisi, surround ses sistemine ihtiyacınız olup olmadığını iyice düşünüp, elinizi cüzdanınıza öyle götürmenizdir. Umarım yardımcı olmuşumdur

Merhaba, yaptığım kısa araştırma doğruysa, 5.1 veya 7.1 adıyla piyasaya sürülen kulaküstü kulaklıkların çoğu, sesi "surround" yapabilen dahili bir ses kartına sahip stereo kulaklıklar. Burada çok iyi kulaklarınız veya çok kaliteli bir bilgisayarınız olmadıkça farkı anlamayabilirsiniz fakat benzer marka-model adlarına sahip stereo ve surround kulaklıkların fiyat farkına anladığınıza eminim. Üretim maliyeti çok fazla olmasa da müşteriye sunulan fiyat saçma derecede yüksek. Yine de sırf bu yüzden gerçek surround almanınza gerek yok. Çünkü ses konusunda profesyonel bir konumunuz yoksa yine paranızı çöpr atarsınız. USB girişli olan kulaklılardansa jaklara sahip olanları almanızı öneriyorum. G230 iki adet (bir ses, bir mikrofon) 3.5mm jak kullanıyorken, ondan onlarca lira pahalı G430 sadece farklı bir renge, bir de dahili ses kartı olan bir USB çıkışına sahip. Her şeyden önemlisi, surround ses sistemine ihtiyacınız olup olmadığını iyice düşünüp, elinizi cüzdanınıza öyle götürmenizdir. Umarım yardımcı olmuşumdur
Gerçekten de yardımız dokundu, konu hakkında bilgi edinmiş oldum. Teşekkür ederim. Bu arada bir bilginiz varsa bana hangi kulaklık modellerini önerirsiniz? En fazla 200 tl değerinde bir şeyler arıyorum. Bu arada belirteyim oyun oynayan biriyim.

7.1 ses veriyor.
Gerçekten de yardımız dokundu, konu hakkında bilgi edinmiş oldum. Teşekkür ederim. Bu arada bir bilginiz varsa bana hangi kulaklık modellerini önerirsiniz? En fazla 200 tl değerinde bir şeyler arıyorum. Bu arada belirteyim oyun oynayan biriyim.

G930
G430
Hyper X Cloud
Razer Kraken USB
Razer Kraken PRO

Bu 5'ine bakabilirsin.

Rica ederim, konu hakkında yeni öğrendiğim/önceden biliyor olduğum birkaç şeyi paylaştım. Dijital sesin gerçek insan duyma hissine en yakın simülasyonu binaural duyma denilen bir sistem. Latincede "çift duyma" veya "çift kulakla duyma" gibi bir anlamı var. Pahalı bir sistem değil. Aksine en pahalı ses sistemlerinin (örn. Dolby veya Sony'nin yaptığı ev sineması sistemleri) yaptığının bin kat iyisini yapıyor. Önemli olan sesin hangi cihazdan çıktığı veya hangi ses yongasında işlendiği değil, bu sadece kaliteyi artırır; gerçekçiliği değil. Binaural duymanın kilit noktası mikrofonlarında. İnsan bir sesi duyarken, ses hangi kulağa yakınsa oraya önce varır. İkinci kulağa vardığında ses biraz gecikmiş, frekansı biraz değişmiş olur. İşte binaural duymayı gerçekçi yapan şey, insan kafası şeklinde bir cismin iki yanına (kulaklar) birer adet mikrofon yerleştirip bunların bağımsız olarak kayıt yapmasına imkan sunmak. Bu iki ayrı kayıt sonradan işlenip birleştiriliyor ve bir ses kaydı haline getiriliyor. Yapılan kaydı etkili bir şekilde duymak için ihtiyacınız olan tek şey bir stereo kulaklık (Hoparlör kullanılmamalı). Kaydı dinlediğinizde, kaydı yapan insan veya insanı taklit eden manken neredeyse, siz de kaydı tam olarak oradan duyarmış gibi dinliyorsunuz. İnanılmaz derecede gerçekçi. İnternette aratırsanız bu şekilde çekilmiş çok video görebilirsiniz. Müzik çalan insanlar enstrümanlarının yanına bu mankenlerden koyuyor ve siz kaydı dinlerken tam olarak orada hissediyorsunuz. Bazılarıysa bu mikrofonlardan bir çift alıp kulaklarına yerleştiriyor ve bir şehri ya da bir manzarayı geziyor: Sonuç aynı.
Demek istediğim şey, her gün yeni ürünler daha iyi ses kalitesi adı altında adam kazıklayıp para kırıyor ve bu teknolojiden bihaber olan çok kişi var (ben de yeni öğrendim). Eğer bu teknolojiyi bir şekilde oyun ve müzik dünyasında evrenselleştirebilirsek, belki cafcaflı kulaklıklara servetler harcamayı keseriz. Aşağıya birkaç video atacağım. Binaural duymanın ne kadar ilginç olduğunu belki gösterir:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı