Kule soğutucuya geçtikten sonra i5 13400F işlemcinin performansı düştü

Emrepkr

Picopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
Crucial Ballistix 8+8+8+8 3200mhz
Anakart
B760 Pro Wifi
Dostlar iyi günler.

Çözemediğim bir soru işaretim var sizden bilgi almak istedim.
i5 13400F kullanıyorum.
Kule soğutucum geldi, stock soğutucuyu çıkarıp bunu montaj yaptım.
Boşta ve yükte sıcaklıklarım çok iyi soğutucu tam anlamıyla görevini yerine getiriyor bundan yana sıkıntı yok.
Sıkıntı olan taraf şu, işlemcinin stok soğutucu üstündeyken, yüke soktuğumda işlemcinin çektiği watt değerleri 85 90 Watt'ları buluyordu, p çekirdeklerinde 4.59 GHz.
Tabii bununla beraber sıcaklık 80 dereceleri geçiyordu.
80 dereceyi geçtiğinde termal olarak kendini kısıyordu. Burası çok normal.

Sonra bu kuleyi taktım ve yüke sokuyorum, çekilen watt düştü, tamam bunu es geçelim ama bununla beraber 4.09 GHz'den yukarı çıkmıyor.
Hadi bunu da es geçelim, bu sefer de birkaç dakika yükteyken kendini kısıyor ve 3.88 GHz'lerde seyretmeye başlıyor ve 65 Watt'lara geriliyor.
Sıcaklıklar 57 dereceyi geçmiyor.
Uzun oldu ama hani sorunumu ayrıntılı anlatabileyim diye yazdım.
Kule soğutucu ile ne ilgisi olabilir ki bunun?
Stock fanı ile gerçekten performansını gösterirken, neden kule ile bu mide bulandırıcı sorun başıma geldi?
Belki bir fikriniz vardır diye sorayım dedim.
Eğer sorunum çözülmezse o kadar uğraştan sonra söküp tekrar stok soğutucu ile deneyeceğim.
Bu en son tercih edeceğim yol.
Yıllar sonra bu sorunu olan insanlar bu foruma bakıp sorunlarını çözebilirler.
Umarım sorunumu sizlerden biri çözebilir ve çözüldü olarak işaretlerim.

Dosya Ekleri

• 20240417_235701.jpg
    20240417_235701.jpg
    151,4 KB · Görüntüleme: 27
Enerji tüketimi ile sıcaklık birbirini etkiliyorlar. Testleri nasıl yapıyorsunuz? Burada kontrollü test ile ilerlemek gerekiyor cinebench r23 indirip kule tipi ve stok ile dener misiniz? Eğer aynı puanları alıyor ise yaptığınız testler hatalı. Elektrik iletkenliği sıcaklık arttıkça düşmekte, bu yüzden aynı performans için daha yüksek sıcaklıkta daha yüksek watt görülmesi normal.

Enerji tüketimi ile sıcaklık birbirini etkiliyorlar. Testleri nasıl yapıyorsunuz? Burada kontrollü test ile ilerlemek gerekiyor cinebench r23 indirip kule tipi ve stok ile dener misiniz? Eğer aynı puanları alıyor ise yaptığınız testler hatalı. Elektrik iletkenliği sıcaklık arttıkça düşmekte, bu yüzden aynı performans için daha yüksek sıcaklıkta daha yüksek watt görülmesi normal.
Kendiniz de CPU-Z ve HwMonitor bir deneme yapabilir misiniz?
Hani stress testinde HwMonitor'de izleyin eğer 20 30 saniye sonra işlemci kendini kısıyorsa bir geri dönüş yapın.

Yeni konular

Geri
Yukarı