Kule tipi fan montaj aparatı vasatlığı

SeeLaS

Kilopat
Daha fazla  
İşlemci
i3-12100f
Dostlar herkese selam, Dark Freezer X125 2x12cm modelli kule tipi soğutucuyu satın aldım, anakartım mATX ondan dolayı biraz zor oturdu içerisine ama yine de vidalanacak kadar oturdu ondan yana bir problem yok. Problem konuda ekli olan görselde gösterilen sarı-siyah renkteki anakart sabitleme parçasında, bu parça o kadar dandik ki plastiğinden anlamıştım zaten. Bu parçayı anakartın arkasından taktım sonra üzerine soğutucunun üzerinde yay gördüğünüz vidalarını sıkarak oturttum. Bakıldığında oturmuş gibi görünüyordu ama işlemci ile bakır kısım arasında çok ufak bir boşluk kalmış bu yüzden PC'yi açtığımda 10-15 saniye içinde işlemci ısısı direkt 70-80'lere yükseliyor işlemci ile bakır kısım tam temas etmediği için. Vidaları o kadar sıkmama rağmen mavi ile işaretlediğim vida giren kısımlar perişan olmuş tamamen ezilmiş ve daha fazla sıkılmayacak haldeydi vidalar. İşlemciyi söküp eski stok işlemcimi taktım, bu esnada anakartın arkasındaki sarı-siyah parçayı sökene kadar canım çıktı demirler ezildiği için anakarttan zor çıkardım parçayı. Bu parçanın dandikliğinden dolayı galiba işlemci ile soğutucu bakırı tam temas edecek kadar sıkılamıyor. İşlemci soketim LGA 1700, bu sarı-siyah parçanın daha kalitelisini internetten nasıl bulabilirim veya sorunla alakalı başka bir öneriniz olabilir mi?

Dosya Ekleri

• 20230726_184545.jpg
    20230726_184545.jpg
    116 KB · Görüntüleme: 47
Uyumlu mu bilmiyorum ama eğer istersen AK400'ün içinden çıkan LGA 1700'ün parçasını sana gönderebilirim.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-11-19 at 19.50.19.jpeg
    WhatsApp Image 2023-11-19 at 19.50.19.jpeg
    102,4 KB · Görüntüleme: 15
  • WhatsApp Image 2023-11-19 at 19.50.18.jpeg
    WhatsApp Image 2023-11-19 at 19.50.18.jpeg
    110,6 KB · Görüntüleme: 22
Tabii, bekleticem 5 dakika.

Buyrun, olacağına eminim aynı soket yapısı olduğu için. Karar size kalmış.
Muhtemelen uyumlu olacaktır ama vida giriş kısımları bendeki ezilenle aynı görünüyor. Şu demir aparattan iki tane mevcut bunları plastik aparatı anakartın arkasından taktıktan sonra işlemci soketine birbirine paralel şekilde montajlayıp sonrasında kule fanı takıyoruz. Bu iki demiri takıp sıktıktan sonra ezildi zaten vida girişleri. Tam problemin ne olduğunu kavramak gerekiyor acaba montaj kısmında mı bir hata yapıyorum?

Dosya Ekleri

• montaj_demiri.jpeg
    montaj_demiri.jpeg
    137,2 KB · Görüntüleme: 20
Muhtemelen uyumlu olacaktır ama vida giriş kısımları bendeki ezilenle aynı görünüyor. Şu demir aparattan iki tane mevcut bunları plastik aparatı anakartın arkasından taktıktan sonra işlemci soketine birbirine paralel şekilde montajlayıp sonrasında kule fanı takıyoruz. Bu iki demiri takıp sıktıktan sonra ezildi zaten vida girişleri. Tam problemin ne olduğunu kavramak gerekiyor acaba montaj kısmında mı bir hata yapıyorum?

Anakartın arkasına fotoğrafını attığım parçayı yerleştirip uzatma aparatlarını üstüne sıkıyorsunuz. Sonrasında kule soğutucuyu koyup vidalıyorsunuz attığınız parçayı. Kurulum bu kadar.

Anakartın arkasına fotoğrafını attığım parçayı yerleştirip uzatma aparatlarını üstüne sıkıyorsunuz. Sonrasında kule soğutucuyu koyup vidalıyorsunuz attığınız parçayı. Kurulum bu kadar.
Fakat attığım sizin için geçerli mi bilmiyorum, ben AMD için bahsettim. Çıkan kitapçığında böyle yazıyor Intel için de.

Fakat attığım sizin için geçerli mi bilmiyorum, ben AMD için bahsettim. Çıkan kitapçığında böyle yazıyor Intel için de.
Montajı anlattığınız tarzda yaptım zaten fakat işlemci ve soğutucunun bakırı arasında ufak bir boşluk kalıyor sabitleme parçalarını en sona kadar sıkmama rağmen. O yüzden ısınma yapıyor, aldığım fan ve montaj aparatı LGA 1700 sokete uyumlu olmayabilir belki de.

Siz bilirsiniz isterseniz gönderim sağlarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı