Kule tipi soğutucu için fan önerisi

eowejan

Hectopat
Yer
City 17
Yaklaşık 2 ay önce kule tipi soğutucu aldım Thermalright Assassin King 120 SE TL-C12C 120mm. Ancak 2 gündür garip sesler geliyor. İçini temizledim, bir yere takılmadığından eminim. Söküp tekrar inceledim, yerine güzelce oturttum ancak ses geçmiyor. Sabah iyiydi saat 4 gibi yine başladı geçiremiyorum sesi ne yaptıysam olmadı. Yeni bir fan almayı düşünüyorum Thermalright Assassin King 120 SE TL-C12C 120mm Intel-AMD Uyumlu Hava Soğutucu – 2 Yıl Birebir Değişim Garantili bu kule tipi soğutucu için ne önerirsiniz herhangi bir 120mm fan iş görür mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ses tam olarak nereden geliyor? Fanı ayrıca pin yuvasına bağlayıp denediniz mi? Eğer fandan geliyorsa rulman yatağını yağlayıp (mümkünse gres yoksa makine yağıyla) tekrar denediniz mi? Yoksa bunlarla uğraşamam bana bir fan önerecekseniz önerin mi dersiniz?
Not: Soğutucu bloğu kalacak, fan alacaksanız bütçe de belirtirseniz iyi olur. Ve evet, 12 mm fan iş görür. Zaten kendi fanı da 12 mm, en fazla 66 CFM imiş ki önemli olan da daha çok CFM değeri, rulman tipi gibi özellikler.

Son düzenleme:
Ses tam olarak nereden geliyor? Fanı ayrıca pin yuvasına bağlayıp denediniz mi? Eğer fandan geliyorsa rulman yatağını yağlayıp (mümkünse gres yoksa motor yağıyla) tekrar denediniz mi? Yoksa bunlarla uğraşamam bana bir fan önerecekseniz önerin mi dersiniz?
Not: Soğutucu bloğu kalacak, fan alacaksanız bütçe de belirtirseniz iyi olur. Ve evet, 12 mm fan iş görür. Zaten kendi fanı da 12 mm, en fazla 66 CFM imiş ki önemli olan da daha çok CFM değeri, rulman tipi gibi özellikler.
Hocam yks çalışıyorum çok zamanım yok en iyisi fan almak olur benim için bütçem en fazla 300-400 TL tabi eğer mümkünse. Ancak ne kadar ucuz o kadar iyi benim için.

Hocam yks çalışıyorum çok zamanım yok en iyisi fan almak olur benim için bütçem en fazla 300-400 TL tabi eğer mümkünse. Ancak ne kadar ucuz o kadar iyi benim için.
Öncelikle başarılar diliyorum. :) Yani kasaya hakimseniz yarım saat değilseniz de en fazla 2 saatinizi alır yağ da mevcutsa. Tabi karar size kalmış. Öneri olarak Akasa Viper S-Flow olabilir, fakat biraz daha sesiz bir şey arıyorsanız bütçeyi ufak arttırıp Be Quiet BL081 de bakabilirsiniz:
Eğer sessiz ve performanslı olsun isterseniz Noctua'nınki hem işinizi görür hem de ciddi sessiz çalışır ama benim kasam zaten büyük ve ön taraf mesh ayrıca biraz fan sesinden de bir şey olmaz ki bana performans lazım zaten derseniz Akasa Viper S-Flow serisini de F/P olarak tercih edebilirsiniz. Ek olarak belirteyim bende de Noctua ve Corsair (Corsair kasada vardı) var.
Not: Corsair'in AF120'si de var ama performans ve ses bakımından ikisinin arası gibi bir şey ki TR'de de sanırım satışta yok.

Bu fanda fena değildir. Gürültülü çalışanlar çift bilyalı rulmana sahip olan modelidir eğer akışkan dinamik rulmana sahip modeli bulabilirseniz bahsi geçen yüksek sese maruz kalmazsınız.

Öncelikle başarılar diliyorum. :) Yani kasaya hakimseniz yarım saat değilseniz de en fazla 2 saatinizi alır yağ da mevcutsa. Tabi karar size kalmış. Öneri olarak Akasa Viper S-Flow olabilir, fakat biraz daha sesiz bir şey arıyorsanız bütçeyi ufak arttırıp Be Quiet BL081 de bakabilirsiniz:
Öncelikle teşekkür ederim. İnternetten nasıl yağ değişeceğine dair videolara baktım aslında yapabilirim ancak yağ konusunda elimde sadece hawk oyuncu koltukları için gönderilen bakım yağı var onlar iş görür mü bilmiyorum.

Öncelikle teşekkür ederim. İnternetten nasıl yağ değişeceğine dair videolara baktım aslında yapabilirim ancak yağ konusunda elimde sadece hawk oyuncu koltukları için gönderilen bakım yağı var onlar iş görür mü bilmiyorum.
Yani içeriğini bilemiyorum ama o tarz bakım yağları daha çok yüzeyi temizleme, pas sökme üzerine kullanılıyor yani fan için işinizi görmeyecektir. Fakat evde elektrikli tıraş makinesi, dikiş makinesi vs. gibi bir şeyler varsa onların yanında makine yağı verirler o da işinizi görür ama yoksa da nalburdan yahut internetten küçük gress yağ (bu daha uzun ömürlü olur diğeri çabuk uçabiliyor kullanıma bağlı) tüpü veya makine yağ alabilirsiniz.
Not: Yukarıda yanlışlıkla motor yağ diye belirtmişim affedersiniz, onu düzelttim "makine yağ" olacak.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı