Kullandığınız ekran kartı ve deneyimleriniz

Sistem toplarken ekran kartlarına yüksek meblağlar ayırmak zorunda kalınıyor ve kişiler ekran kartı aldığı zaman genellikle uzun süre kendilerini götürebilcek ekran kartları seçmeye çalışıyorlar. Daha uzun götürecekse gibi olasılıkları ele alıp istedikleri ekran kartlarının bir üst modellerini tercih etme durumu söz konusu olabiliyor. Bu konunun altında ekran kartlarınızı, aldığınız parayı ve zamanı, deneyimlerinizde büyük rol oynuyorsa sisteminizin bazı özelliklerini, yazılımsal ya da donanımsal problemlerinizi, sizi memnun eden özelliklerini paylaşırsanız araştırma yapan kişilerin çeşitli kullanıcı deneyimlerine daha kısa sürede erişebileceğini düşündüm.

Ekran Kartı : Sapphire Pulse 6700XT
Fiyat ve Tarih : 10.582TL Haziran 2022
Deneyimlerim : 2K çözünürlükte AAA oyunları çok rahat yüksek ayarlarda oynayabiliyorum fakat ara sıra ekran kartı driverı çalışmayı durduruyor ve oyunum kapanıyor. Nadiren wattman hatası alıyorum. Coil whine ile karşılaşmadım. Elimde olsaydı biraz daha para verip 3070 alırdım.

Gibi.

Çok mesajlı bir konu haline gelir mi bilmiyorum fakat tek isteğim buranın sadece bilgi ve deneyim paylaşım konusu olması. Verilen yanlış bilgiler farklı kişiler tarafından düzeltildikten sonra marka fanlığı yüzünden doğan küçük ya da büyük tartışmalar ile umarım konu kirlenmez.

Son düzenleme:
MSI RTX 3070 TI GAMING X TRIO - Hazır sistemle birlikte aldığım için şu fiyata aldım diyemem.
AMD Ryzen 5 5600X - Bu işlemci ile birlikte kullanıyorum.

Eylül 2021'de satın aldım. Kartla ilgili yaşadığım herhangi bir problem yok. AAA oyunları 2K'da çok rahat oynayabiliyorum. Sıcaklığı 60-70 arasında sürekli. Üstüne çıktığını görmedim. Yük altında değilken fanlarını çalıştırmıyor. Corsair'in ML120 Pro kasa fanları ile PWM ayar çektiğimde oyun dışı işlemlerde neredeyse sessiz bir kullanım elde ediyorum. Sadece H100i Elite Capellix sıvı soğutmanın pompa sesini duyabiliyorum. Sistemimden çok memnunum.

GT 9800M
MX 110 (şu anki)

GT 9800M ile CS 1.6 sabit 60 FPS oynuyordum daha sonra sabitlemeyi bırakınca yer yer 40-100 FPS gördü, soğutabildiğim bir laptop değildi, 15 yıllık bir laptoptu. MX 110 ile ise CS, Valorant, PUBG Lite, Forza 4, Far Cry 4, Payday2 vs. Bu tür oyunlarda beni çok üzmedi. CS, Valorant, PUBG Lite'da güzel FPS'ler aldım ama diğerlerinden o kadar FPS'ler alamadım. İnşallah bu sene yeni bir laptopa geçeceğim ama Gaming aldırabilirsem güzel olacak hem seneye üniversitede lazım olacak.

İşlemci : 5800X
Anakart : X470 Chipset
Ram : 3600 MHz CL16
Ekran Kartı TUF 6800XT
Alım Tarihi ve Fiyatı : Temmuz ilk haftası Asus Cashback ile 8800 TL

Öncelikle gerçekten güçlü bir ekran kartı. Bu karta 2070S ekran kartından geçtim ve 2070S kartım hala 2. bilgisayarımızda duruyor. Benchmark programlarında yada yeni oyunlarda sorun yok fakat ETS2 - Assetto Corsa gibi biraz eski olan oyunlarda ciddi optimizasyon sorunları var AMD ile. Özellikle Assetto Corsa'da 2070S ekran kartının vermiş olduğu FPS vs çok çok daha iyi durumda. Optimizasyon sorunu olduğunu nereden anladım dersem 2K çözünürlükte full ayarlarda CPU kullanımı %20-30 dolaşırken (darboğaz söz konusu olmadığını belirtmek istedim) ekran kartı kullanımı ve saat hızı düşük kalıyor. Ekran kartı asla %100 kullanamıyor Assetto Corsa ve bu nedenle oyun FPS düşük kalıyor. Fakat aynı oyuna VR gözlük ile girdiğimde bir anda işler değişiyor ve normalden daha iyi bir kullanım deneyimi vermeye başlıyor. Çok fazla VRAM ve ekran kartı kullanan FS2020'de yine işler çok iyi durumda. Ekran kartı %100 çalışıyor ve gerçekten çok iyi bir grafik deneyimi sağlıyor.

Sorun kısaca eski oyunlarda gibi. DDU ile eski NVIDIA driverları silmiştim ama temiz bir format gerekiyor gibi görünüyor yine.

Wattman hatası default ayarlarda hiç yaşamadım fakat AMD Adrenalin üzerinde otomatik OC yaptığımda oyunlardan çıkınca falan Wattman hatası veriyor ve PC yeniden başlatmak gerekiyor. Ben kendim OC yaptım ve %6 gibi bir OC uyguladım. 2500 MHz'lere kadar çıkıyor kart ve henüz Wattman hatası ile karşılaşmadım.

Açıkçası ben çok uygun fiyata aldım. 6800 XT gücünde NVIDIA tarafında kart alacak olsam 3080Ti almam gerekiyordu ki benim aldığım fiyatın 2.5 katı para ödemem gerekiyor. O yüzden yeni oyunlar ile devam.

Bu arada yeni adrenalin yazılımını çok beğendim. Oyun kayıt vs işlerini çok iyi yapıyor.

Ekran kartı: MSI GTX970.
Fiyat ve tarih: 1800 TL şubat 2016.
Deneyimlerim: 1080p de her oyunu oynatıyor( en kötü orta ayarlarda). Eski bir kart olmasına rağmen hala çok iyi. Isınma sorunu yok, FPS düşmesi yapmaz. Tek kötü yani Backplate'e sahip değil. Ara sıra keşke 1 ay daha bekleyip GTX1070 alsaydım derim. Tam 1 ay sonra çıkmıştı...

Xfx rx 6500 XT
hazır sistem olarak aldığım için fiyatını bilmiyorum
sistem hazır olarak 1650 vardı icinde onun yerine rx 6500 sectim ve bence gayet iyi bir secimdi pci 3.0 olmasına ragmen yinede performansı daha iyi.

Ekran Kartı : Inno3D RTX3060 ICHILL X3
Fiyat ve Tarih : 8700TL Mart 2021
Deneyimlerim : Inno'nun ve genel olarak 3060 serilerinin amiral gemilerinden, devasa bir soğutma ve sıfır Coil Whine. Yayın ve oyun da bana mısın demiyor. Biraz daha erken davranabilseydim RTX 3060Ti alabilirdim.

Ekran kartı: MSI RADEON RX5600 XT GAMING MX.
Fiyat ve tarih: 2.899,00 TL. 20/11/2020.
Deneyimlerim: 1080P oyunlarda sorun yaşamadım. Sıcaklık değerleri gayet iyi. Şu dönemde RDR2'de genel sıcaklık 83-85 arası, bellek sıcaklığı 85, VRM sıcaklığı ise sabit 70 derecelerde. Ayarlar karışık, bazılarını yüksek yaptım.

Sürücü konusunda sorun yaşamadım ancak son çıkan sürücülerden sonra bilgisayarı açtığımda karşıma klasik WattMan uyarısı geliyor. Oyunlarda herhangi bir donma, atma ya da başka bir sorun çıkmadı.

Ekran Kartı: Asus Dual RTX 2060 SUPER
Alım Tarihi ve Fiyatı: 2020 Haziran, 3400TL

2 senedir ne fazla ısınma sorunu ne de yazılımsal bir sorun yaşadım. Çoğu oyunu 1080P Ultra ayarlarda açan bir kart. Yılın en sıcak dönemlerinde 77 dereceyi gördüm en fazla (Uzun saatler yüksek yükte denemiştim yoksa 72-73 üstünü geçmiyor.). Sadece 1 defa kompresör ile tozlarını temizledim, herhangi bir termal macun yenilemesi yapmadım.

Zamanında bu kartı seçme sebebim 2060'ta 6GB VRAM bulunmasıydı. Benim kartımda ise 8GB var. 5000 serisini zaten düşünmemiştim. O dönem sadece bu forumda bile günde 1-2 konu açılıyordu 5000 serisindeki problemler hakkında.

Yeni konular

Geri
Yukarı