Kullandığınız işletim sistemi ve kullanma nedeniniz nedir?

Windows 10.

Windows 7'yi andırdığı için.

Windows 10 kullanıyorum ama Linux kullanmayıda merak ediyorum. Keşke Linux bilsem.

Windows 10 kullanıyorum ama Linux kullanmayıda merak ediyorum. Keşke Linux bilsem.

Daha önce benzer çok konu açıldı ancak ben uzun zamandır forumda yokum, bakalım Linux kullanımına katkıda bulunabilmiş miyim? İşletim sisteminiz nedir ve neden?

Linux Mint kullanıyorum ama harici bir SSD kutusu içinde Windows da var o sadece oyun ve bazı telefon yazılım işleri için.

Onun dışında günlük kullanım tamamen GNU/Linux.

Bu yolculuğa Mr Robot dizisi ve Kali Linux ile başladım daha sonra Mint denedim ve bir iki özelleştirme ile ona geçtim.

Linux işletim sistemleri hem hafif, hızlı, stabil hem de yönetimi daha kolay. Temel terminal komutlarını bildikten sonra zaten biraz kurcalama ve araştırma ile sisteme hükmedebiliyorsunuz.

Tabii ben sadece debian tabanlı iki sistem kullandım diğerlerini deneyimlemedim ama bir ara yapmayı düşenebilirim.

Windows 10 kullanıyorum ama Linux kullanmayı da merak ediyorum. Keşke Linux bilsem.

Windows 10 kullanıyorum ama Linux kullanmayı da merak ediyorum. Keşke Linux bilsem.

Matematikteki gibi keşkeyle olmaz bu işler, kalkıp öğreneceksiniz. Tutorial önerebilirim.

Linux Mint kullanıyorum ama harici bir SSD kutusu içinde Windows da var o sadece oyun ve bazı telefon yazılım işleri için.

Onun dışında günlük kullanım tamamen GNU/Linux.

Bu yolculuğa mr robot dizisi ve Kali Linux ile başladım daha sonra Mint denedim ve bir iki özelleştirme ile ona geçtim.

Linux işletim sistemleri hem hafif, hızlı, stabil hem de yönetimi daha kolay. Temel terminal komutlarını bildikten sonra zaten biraz kurcalama ve araştırma ile sisteme hükmedebiliyorsunuz.

Tabii ben sadece Debian tabanlı iki sistem kullandım diğerlerini deneyimlemedim ama bir ara yapmayı düşenebilirim.

Matematikteki gibi keşkeyle olmaz bu işler, kalkıp öğreneceksiniz. Tutorial önerebilirim.

Mr. Robot efsanedir hocam, Debian bence de güzel.

Linux Mint kullanıyorum, gayet memnunum şu an.

Windows 8.1'in desteğinin bitmesi, Steam'in 2024'te 8.1 desteğini kesmesi ve bilgisayarımın Windows 10'u düzgün çalıştıramaması gibi nedenler ile başladım.

Ama 6 ay dual boot şeklinde kullanınca, artıları ve eksileri de karşılaştırınca, artıları eksilerden yüksek geldiği için Windows 8.1'i sildim. Çünkü benim için, birkaç oyunun çalışmaması dışında bir eksisi yok Linux'un.

Yani kısaca olay: Windows 8.1 nalları dikti diye denedik, Linux güzel diye kaldık.

Son düzenleme:
Her iki bilgisayarımda da Windows 11 kullanıyorum, sebebi oyun oynuyor olmam.

Linux ta %90 oyunlar çalışıyor geçersiz sebep :(
Arch Linux kullanmak istedim ama kuramadım ve vazgeçtim Windows kullanıyoru
EndeavourOS, CachyOS vb.. deniyebilirsin arch tabanlı yada fedora da olabilir olmadı archinstall ile kolayca yüklenir yinede saf arch kurmana gerek yok

Windows 10 Pro, güncel ve oyun performansı için en iyisi.
Windows ların home sürümü daha hafiftir ve güncellik konusunda Linux windows dan daha iyidir bide oyun performansı içinde aynısı geçerli..

Yani tek bir oyun için iki tane işletim sistemi kurmak istemedim dual boot saçma geliyor bana. Bir tane işletim sistemi kurayım her işimi onunla yapayım istiyorum. Disk de kısıtlı ilerde 1TB HDD yerine 1TB SSD alacam o zaman düşünebilirim dual bootu. Suan 512GB SDD + 1TB HDD var HDD'ye zaten kuramam. Her oyunu da kuramam.
Dualboot yerine wine kullanman bile yeterli olurdu

Windows 7 olmaz çünkü artık her desteği kesiliyor kullanamam 8.1 de çok kötü en iyisi.
Windows 10 (Pro)
11 PC kullanıcıları için alışılmadık bir arayüze sahip.
Linux (beğenmiyorum ama donanımlar için uyumlu ve uzun ömürlü bir yazılım özellikle HDD platformu için.
Başka şeylerde var ama Windows X iyi.
Her şeyde desteği var 7'ye göre.
Tabii Windows 7'nin anıları üzerimizde çok.
Windows 8.1 en beğendiğim sistem neden dersen özellikle açılış hızı dahil her konuda diğer windowslardan daha iyi stabilliğide aynı windows 7 veya 10 kuracağıma 8.1 kurardım ama güncel değil o yüzden Linux tercihim olurdu

Yukarda dediğim gibi geçersiz sebep bence lütfen şu algıyı kıralım artık linux ile oyun oynanıyor

ben bayadır arch kullanıyorum ama yinede diğer dağıtımaları deneyip değerlendiriyorum oyun konusuna gelirsek linux her konuda windows dan daha başaralı özellikle masaüstü ortamım KDE yanında wayland ile mükemmel gidiyorlar heleki windows da çalışmayan sensorlerim bile linux ta çalışıyor bunu yeni fark ettim iyiki Linuxtayım ve bir daha windows kullanmayı gereği duymuyorum

Oyun mu oyun oynuyorum windows programları mı lazım wine var? oyun mu Lutris-Proton. aa Waydroid te unutmayalım kısaca her konuda linux rahatlıktır

Dualboot yerine wine kullanman bile yeterli olurdu
Sorun Wine değil ki, sorun Starfield ile Elite Dangerous rezalet performans veriyor, Elite biraz düzelmiş de Starfield oynanmıyor. Oynamak istiyorum, oynayamıyorum haliyle Windows'a dönmek zorundayım SSD olsaydı dual boot yapardım ama yok.

Geri
Yukarı