Çözüldü Kullanılabilir RAM miktarı düşük

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ayhan dereli

Decapat
Arkadaşlar normalde 12 GB RAM takılı, biri 8 GB diğeri 4 GB. PC'nin açılışta RAM ışığı yanıp sönüyor, sistemde kullanılabilir 7.90 görüyorum. Sebebi nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
RAM'lerin ikisini de siyah slotlara takmayı deneyebilir misiniz, mavi değil siyah. Ayrıca, RAM'leri teker teker iki siyah slota da takıp iki RAM ve iki slotun da çalıştığından emin olabilir misiniz?
İlk önce, RAM'ler birbiri ile uyumlu mu? Anakartta kaç tane RAM slotu var sırasıyla doğru slotlara taktığınızdan emin misiniz çünkü 4 slotlu anakartlarda genelde (a1-a2-b1-b2 olarak sıralayalım) a1-a2 olarak değil a1-b1 olarak takılır. RAM'lerin modellerini söyleyebilir misiniz?

Kullanılabilir 7.90 diyor. Normalde 12 GB RAM takılı. Sogutucudan dolayı 2 mavi slota takılı değil de 1 mavi 1 siyah slota takılı RAM'ler. Anakart ASUS M5A97 r. 2.0 RAM. Corsair Vengeance 1600 DDR3 CL9

Son düzenleme:
RAM'lerin ikisini de siyah slotlara takmayı deneyebilir misiniz, mavi değil siyah. Ayrıca, RAM'leri teker teker iki siyah slota da takıp iki RAM ve iki slotun da çalıştığından emin olabilir misiniz?

Çözüm
Çok teşekkür ederim sorunumu düzelttim. Dediğiniz gibi yaptım 2 siyah slota takınca sorunum düzeldi. Sanırım 1 mavi 1 siyah takınca çakışma gibi bir sıkıntı yaşadım sanırım. Ramlerimin 2 side sağlam çıktı. Akşam akşam çok makbule geçti çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı