Çözüldü Kullanılabilir Ram Miktarı Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

_Semih_

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Profil Kapağı
1526154895
Merhaba arkadaşlar,
Harici ekran kartım olmasına rağmen 4gb ram'den sadece 1.98 gb'ının kullanılabilir olduğunu gösteriyor. Daha önce böyle bir problem yoktu. Format attıktan ve yazılımı güncelledikten sonra böyle oldu. Sizce sebebi nedir?

ads%C4%B1z-jpg.4637

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    95,1 KB · Görüntüleme: 1.683
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anakartın kullanım klavuzunda kaç RAM'in nereye yerleştirileceği yazar. Yönergeleri uygulayın. Daha sonra temiz bir Windows 8.1 kurulumu yapın, işletim sistemini de aradan çıkarmış olursunuz.
Anakart BIOS güncellemesi varsa güncelleyin,
Anakart BIOS güncel ise kasayı açıp (2 ram ise aralarında yer değiştirin) (tek ram ise farklı bir slot'a takın),
Bu da olmazsa eğer 4 adet ram yuvası varsa ramleri diğer yuvalara takın. (öncelikli ram slotlarını anakart'ınızın kitapcığında bulabilirsiniz.)

Bende de bu tarz bir sorun olmuştu yeni aldığım ramler 8 gb'de eski ramler 4 gb toplamda 12 gb görmesi gerekirken 5.96 kullanılabilir görüyordu ben sorunumu ramleri kendi aralarında yer değiştirerek çözmüştüm.

Açtığım konuya da ulaşmak için google'a yüklü bellek 12 gb yazarsan en üste benim açmış olduğum konuyu bulabilirsin.

resim2013031401h57m36s0.png

Anakartın kullanım klavuzunda kaç RAM'in nereye yerleştirileceği yazar. Yönergeleri uygulayın. Daha sonra temiz bir Windows 8.1 kurulumu yapın, işletim sistemini de aradan çıkarmış olursunuz.

Çözüm
Öncelikle 4gb ram'i tam olarak görmek istiyorsanız 64 Bit işletim sistemi kurunuz 64bit kuruluysa aşağıdaki adımları izleyin.
Anakart BIOS güncellemesi varsa güncelleyin,
Anakart BIOS güncel ise kasayı açıp (2 ram ise aralarında yer değiştirin) (tek ram ise farklı bir slot'a takın),
Buda olmazsa eğer 4 adet ram yuvası varsa ramleri diğer yuvalara takın. (öncelikli ram slotlarını anakart'ınızın kitapcığında bulabilirsiniz.)

Bendede bu tarz bir sorun olmuştu yeni aldığım ramler 8 gb'de eski ramler 4 gb toplamda 12 gb görmesi gerekirken 5.96 kullanılabilir görüyordu ben sorunumu ramleri kendi aralarında yer değiştirerek çözmüştüm.

açtığım konuya da ulaşmak için google'a yüklü bellek 12 gb yazarsan en üste benim açmış olduğum konuyu bulabilirsin.

Eki Görüntüle 4638

Ram slotunda düşünüyorum ben ;)

B1 b2 a1 a2 Olarak Nitelendirilir sen b1, a1 olarak takacaksın ;) Eğer 4 slot ise tabi.

Sağ olun arkadaşlar. Yeni kasa almıştım. Montaj yaparken RAM'leri çıkarmak zorunda kalmıştım. Yerlerini değiştirip tekrar deneyeceğim.

Herkese yorumlarından dolayı teşekkür ederim. RAM slotlarını değiştirdim ve sorun çözüldü.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı