Kullanılabilir RAM sorunu

AhmetFatih29

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle sistemimi yazayım.
  • Anakart:Gigabyte GA-990FXA-UD5.
  • İşlemci: AMD FX-9590.
  • Ekran kartı: AMD raedon R9 390.
  • RAM: 2X HyperX Savage 4 GB (gerekliyse modelini de yazarım)
Arkadaşlar yaklaşık bir ay önce BIOS'u FB de FC ye güncelledim. Ondan sonra kasanın içini yanlış temizlediğim için sıvı soğutmam çok hızlı ısınıyordu ve bilgisayar 10 dk içinde donuyordu. Bilgisayarcıya götürdüm sorunu halletti ayrıca format da atıldı. Ondan sonra ben oyun oyun oynarken ortalama 45-60 dk içinde gene donmaya başladı. Bilgisayarcıya sordum senin işlemcide sıkıntı yok dedi. Ya yeniden Windows kurulması lazım dedi (bu bilgisayarcıdan önce başka bilgisayarcıya götürdüm sadece format attı) ya da büyük ihtimal RAM'lerde sıkıntı vardır dedi. RAM'lerimi tek tek denedim sıkıntı yok. Ama bilgisayar özelliklerinde RAM: 8. GB (kullanılabilir miktar: 3, 95 GB) yazıyordu. Bende sıkıntının bunla alakalı olduğunu düşünüyorum. Çalıştırdan MSConfig'teki ayarları kontrol ettim. BIOS'ta RAM ayarlarını bulamadım.
Bir de bu donma problemin kesin RAM ile mi alakalı yoksa başka bir problem mi? Ayrıca oyun oynamadığım zaman 3 4 saat kullandım donmadı.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
32 bit işletim sistemi yüklenmiş olabilir mi? Kontrol eder misiniz?
32 bit ile en fazla 4GB ram kullanılabilyor diye biliyorum.

program dosyaları x86 var bu galiba 32 bit diye hatırlıyorum doğru mu
Benim pc de 8 gb ram ile geldi kullanılabilir alan 5.9 olarak çıkıyor
çalıştıra msconfig yaz > önyükleme> gelişmiş seçeneklere tıkla bellek üst sınırında tik varsa kaldır ya da bios tan da ayarlanabiliyor youtube da videolar var
benim beceriksiz bilgisayarcı 32 bit yüklediği için bende otomatik 4 gb ye sınırlıyor
çok teşekkür ederim

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı