Kullanılmayan bilgisayar sökülmeli mi?

Merhaba. Elimde kullanmadığım bir bilgisayar var kenarda duruyor. Ekran kartını söktüm fakat anakart, işlemci, soğutucu falan hepsi duruyor. Anakart ASUS TUF B450 Plus Gaming, işlemci soğutucusu ise Arctic Freezer 34 e-sports Duo.
Sizce bu soğutucu anakartı zamanla esnetir mi?
Ve sizce diğer parçaları da söküp kutularına koyayım mı?

Sadece toz toplar, başka hiçbir problem olmaz. İçiniz rahat olsun.

Hocam kullanmiyorsaniz sunucu yapabilirsiniz. Evinizin sunucusu olur.
Elektrik ve internet kesintilerini ne yapacağız? Hadi kesintiler bir kenara, bunlar bedava değil ki? Üstüne üstlük bir de soğutma derdi var.
Evde tekim zaten sunucuyla ne yapabilirim ki?
2600X ve 16Gb RAM li bilgisayar oyun sunucusu olarak kullanılabilir mi ki? Tek aklıma gelen seneryo o çünkü.
Satışını yapabileceğiniz bir yer varsa da bilmiyorum ama sistem özellikleri birkaç adet Minecraft/CS:GO sunucusunu barındırabilecek kadar yeterli diye düşünüyorum.

Elektrik ve internet kesintilerini ne yapacağız? Hadi kesintiler bir kenara, bunlar bedava değil ki? Üstüne üstlük bir de soğutma derdi var.
Hocam evdeki sunucu ne amaçla kullanılabilir ki?
Ki sistem parçalarının sunucu olarak çok iş yapabileceğini düşünmüyorum.

Oyun sunucusu olarak uygun fiyatlara satılan sunucuların donanımlarına kısaca bi' göz atın anlayacaksınız.
Yani sunucu olarak kullanılabiliyorsa SCP sunucusu açabilirim arkadaşlarla oynamak için.
Fakat soğutma sıkıntısı falan dediğiniz nedir zaten sistemdeki parçalar çok ısınan parçalar değil çünkü.
Elektrik falan sorun değil benim için.

Yani sunucu olarak kullanılabiliyorsa SCP sunucusu açabilirim arkadaşlarla oynamak için.
Fakat soğutma sıkıntısı falan dediğiniz nedir zaten sistemdeki parçalar çok ısınan parçalar değil çünkü.
Uzun saatler çalışacak bir donanım günlük kullanımdan daha çok ısınabilir, havadar bir yerdeyse çok da dert olmaz. Internet bağlantınız da yeterliyse Linux (tercihen Ubuntu) üzerine bir sunucu oluşturabilirsiniz. GPU varsa onu da kurulum işiniz bittikten sonra sökebilirsiniz, sunucu işlevi için GPU'ya gerek yok; gereksiz güç tüketiminin önüne geçersiniz.

Ortam nemliyse ya da nem oranı yüksek bir şehirde yaşıyorsan kutularsan daha iyi olur.
Çok nemli olduğu söylenemez ama klima nem yapıyor ister istemez. Neyse en azından soğutucu ve anakartıda sökeyim. Işlemci ve NVME M.2 yi anakart ile birlikte paketlerim zaten.
Uzun saatler çalışacak bir donanım günlük kullanımdan daha çok ısınabilir, havadar bir yerdeyse çok da dert olmaz. Internet bağlantınız da yeterliyse Linux (tercihen Ubuntu) üzerine bir sunucu oluşturabilirsiniz.
Bir düşüneyim. Hiç öyle değerlendirebileceğimi düşünmemiştim.
Arkadaşlarla oynamak için boşuna sunucu parası vermeyiz en azından.
Ama internet konusu sıkıntı zaten 50Mbps download ve 7Mbps upload var.
Neyse zaten asıl bekletme amacım TV bağlayıp Netflix falan kullanmaktı ama oda bu ekonomide olmayacak gibi.
Çünkü daha küçük bir kasa almam lazım yer kaplamaması için. Zaten TV + kasa PC nin parasını çıkarıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı