Sözel Kur'an-ı Kerim'i ilk kez Türkçeye çeviren devlet hangisi?

"1378 yılında Kara Yülük Osman Bey tarafından kurulan Akkoyunlular, Kuran-ı Kerim'i Türkçeye çeviren ilk Türk devletidir. Âdil, ahlâklı, halka karşı şefkatli ve ilim adamlarına saygılı bir hükümdar olan Akkoyunlu Uzun Hasan Han'ın ise birçok cami, medrese ve ribât yaptırdığı bilindiği gibi Kur’ân-ı Kerîm’i Türkçe’ye tercüme ettirmiştir."

Bu bilgi sıkıntılı Akkoyunlar bence gerek duymamıştır zaten coğrafi olarak Araplara daha yakın.

Adsız-1.png

akkoyunlu-devleti.jpg

Karahanlılar
Ek bilgi türkler arapçayı öğrendikleri zaman yazdıları ilk Arapça cümle araplara Türkçe öğrenmek idi.

Anladım arkadaşlar demek ki net bir şey değil ÖSYM de sormaz akkoyunluların dede korkut hikayelerini yazılı hale getiren devlet olduğunu ve fsm ile otlukbeki savaşı yaptığını bilmenin yeterli olduğunu düşünüyorum.

"1378 yılında Kara Yülük Osman Bey tarafından kurulan Akkoyunlular, Kuran-ı Kerim'i Türkçeye çeviren ilk Türk devletidir. Âdil, ahlâklı, halka karşı şefkatli ve ilim adamlarına saygılı bir hükümdar olan Akkoyunlu Uzun Hasan Han'ın ise birçok cami, medrese ve ribât yaptırdığı bilindiği gibi Kur'ân-ı Kerîm'i Türkçe'ye tercüme ettirmiştir."

Bu bilgi sıkıntılı Akkoyunlar bence gerek duymamıştır zaten coğrafi olarak Araplara daha yakın.

Eki Görüntüle 2038744
Eki Görüntüle 2038743

Akkoyunluların bu kadar büyük bir devlet olduğunu bilmiyordum hocam bayağı genişmiş sınırları zaten afyoncu da uzun Hasan için Fatih'in en fazla çekindiği hükümdar diyordu

Geri
Yukarı