Kur'an'daki kafamı karıştıran ayetler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bazı ayetler gerçekten kafamı fena karıştırıyor. Ben şu anda aklımda olanları buraya yazacağım, eğer bir cevap alabilirsem diğerlerini de atarım.(Çok fazlalar, şu anda sadece 3 tanesini yazacağım, dediğim gibi cevap alırsam devamını da yazarım. Hepsi birden karışmasın diye böyle düşündüm)

Her canlının çift yaratıldığı yazıyor ama bakteriler tek canlılar değil mi? (Zâriyat 49)

Erkekler, kadınlardan daha fazla miras hakkına sahip. Lütfen erkeğin bir eve bakma sorumluluğu var tarzı şeyler diyerek savunmayın, bekar olan kadınlar ne yapacak? Bu onu evlenmeye zorlamak olmuyor mu mantıken? (Nisâ 11-12)

Erkeklerin, eğer kadınlar evlilik konusunda baş kaldırırsa önce yatakta bırakmalarını ve öğüt vermelerini istiyor. Eğer hala baş kaldırmaya devam ederse dövmesini söylüyor. Ek olarak burada büyük ihtimal dövmek yerine yavaşça morartmadan falan vurma olduğunu söyleyenler olacak; yavaş, hızlı, az, fazla, morartması, morartmaması falan fark etmez, sonuçta herhangi bir vurma eylemi var. Erkek te bir insan, kadın da bir insan, herhangi bir üstünlük neden var, neden bu hak veriliyor anlamıyorum. (Nisâ 34)
Dinler, doğdukları toplumdaki yozlaşmaları ortadan kaldırmıştır ancak günümüz dünyasına maalesef hitap etmemektedir. Doğru yolu bulmak için dinlere ihtiyaç yoktur. Örnek verdiğin ayetlere tam iman edersen ister istemez erkeklerin kadınlardan üstünlüğünü kabul edersin. O yüzden yapılacak en iyi şey onları reddetmek.

Ortada herkesin farklı anladığı, yorumladığı bir kitap var ve kur'andaki bazı kelimelerin anlamı bile bilinmiyor. Kur'an hakkında tek bildiğim evrensel olmadığıdır diğer bildiklerim sadece yorumlayabildiklerimdir.

Evrensel olmadığını biliyorum demişsiniz, açıklar mısınız?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Neden bahsettiğime bakmadan kadın erkek eşitliği hakkında video atmışsın. Bazı durumlarda Kur'an'a uygun bir şekilde miras paylaşılmıyor, ben bunu diyorum.

Bazı ayetler gerçekten kafamı fena karıştırıyor. Ben şu anda aklımda olanları buraya yazacağım, eğer bir cevap alabilirsem diğerlerini de atarım.(Çok fazlalar, şu anda sadece 3 tanesini yazacağım, dediğim gibi cevap alırsam devamını da yazarım. Hepsi birden karışmasın diye böyle düşündüm)

Her canlının çift yaratıldığı yazıyor ama bakteriler tek canlılar değil mi? (Zâriyat 49)

Erkekler, kadınlardan daha fazla miras hakkına sahip. Lütfen erkeğin bir eve bakma sorumluluğu var tarzı şeyler diyerek savunmayın, bekar olan kadınlar ne yapacak? Bu onu evlenmeye zorlamak olmuyor mu mantıken? (Nisâ 11-12)

Erkeklerin, eğer kadınlar evlilik konusunda baş kaldırırsa önce yatakta bırakmalarını ve öğüt vermelerini istiyor. Eğer hala baş kaldırmaya devam ederse dövmesini söylüyor. Ek olarak burada büyük ihtimal dövmek yerine yavaşça morartmadan falan vurma olduğunu söyleyenler olacak; yavaş, hızlı, az, fazla, morartması, morartmaması falan fark etmez, sonuçta herhangi bir vurma eylemi var. Erkek te bir insan, kadın da bir insan, herhangi bir üstünlük neden var, neden bu hak veriliyor anlamıyorum. (Nisâ 34)
Diğerleri hakkında tam bir şey söylemem ama Nisa 34 için daha önce araştırma yapmıştım. Bazı kaynaklarda ayette geçen "darabe" fiilini dövmek şeklinde değil de yatakları ayırmak şeklinde çeviren kişiler görmüştüm. Bunu da farklı bir yorum olarak düşünebiliriz.

Kavga etmenin manası yok ölünce gerçek görülecek.

Hiç vallahi. Elalemin inançlısı da inançsızı da ülkelerine ve dünyaya katkıda bulunur bizimkilerin işi gücü tartışma. Aziz Sancar'ı bile inançlı diye gömenleri mi ararsın, inançsız diye işini yapan memura mobbing uygulayanları mı. Bu topraklarda herkes aynı pisliğin farklı renklisi yalnızca.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı