Kurulu sisteme Windows 7 yüklü eski HDD'yi takmak

Efe10

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Salihli/Manisa
Daha fazla  
Eski masaüstü bilgisayarımız çalışmadığı için HDD'deki verileri kurtaramıyoruz. Biz de dedik HDD'yi sökelim başka bilgisayara takalım, önemli verileri flash bellek gibi bir yere atalım. Ancak eski HDD'de Windows 7 kurulu. HDD'yi başka bir sisteme taktığımız anda bizi ne karşılayacak? Doğrudan sanki flash bellek takılmış gibi "Bu bilgisayar" ekranında çıkacak mı? Disk yönetiminden harf mi atayacağız? BIOS'dan sıra değiştirmeyi biliyorum, öyle bir ayar yapmama gerek olacak mı?

1616149098508.png

1616149121008.png

Halihazırda Windows 10 kurulu, eski HDD'yi takacağımız sistemde güç kaynağı olarak FSP FSP500-60AHBC 500W var, anakart olarak ise MSI B450M-A PRO Max var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten halihazırda takılı olan diskten boot eder sistemi. Çakışma olmaz yani. Ondan sonra HDD'nin içinden önemli verileri alıp biçimlendirebilirsiniz.

Hali hazırda kullandığınız sistemi başlatır veya size seçenek sunacaktır. Verileri yedekledikten sonra bicimlendirin sorun olmaz.

Karşınızda eski Windows 7 kurulu HDD niz içinde bulunan bölümler, tıpkı usb bellek takmışsınız gibi görünecek. Ek olarak Windows un oluşturduğu 100mb sistem bölümlerini de göreceksiniz.
Bazı durumlarda eski HDD'leri windowsa taktığınızda sistem zorlanabiliyor ya da açılamıyor. Böyle bir şey yaşarsanız Ubuntu live usb hazırlayıp rahatça dosyalarınızı alabilirsiniz.

Arkadaşların dediklerine katılıyorum. Lakin olur da bu yöntemler aklınıza yatmazsa ikinci bir yöntem sunmak istiyorum izninle. Ucuz yollu bir HDD to USB çevirici kullanabilir ve normal flash bellek gibi takabilir içindeki dosyaları alıp biçimlendirebilirsin. Hatta eski HDD'nizi flash bellek niyetine bile kullanıp dosyaları depolayabilirsin.

@wooky388 O yolu da düşündük ancak HDD 3.5 inç olduğu için 3.5 inçlik HDD'ye yetecek güçte bir adaptör lazım. 2.5 inç için olan dönüştürücüler 3.5 olanları beslemeyebiliyormuş. 3.5 inç için olanlar da pahalı geldi. 1 kez kullanmak için o kadar para vermek istemedim.

Mesajlar için teşekkürler.

Diski takarken ben yoktum, ağabeyim ve kuzenim yapmışlar. Diski taktıklarında yabancı disk olarak gözüküyormuş, yabancı diski içeri al dediklerinde verileri görebilmişler. Herhangi bir sorun yok. 🙂

Son düzenleme:
Arkadaşların dediklerine katılıyorum. Lakin olur da bu yöntemler aklınıza yatmazsa ikinci bir yöntem sunmak istiyorum izninle. Ucuz yollu bir HDD to USB çevirici kullanabilir ve normal flash bellek gibi takabilir içindeki dosyaları alıp biçimlendirebilirsin. Hatta eski HDD'nizi flash bellek niyetine bile kullanıp dosyaları depolayabilirsin.
bendede Windows yüklü hdd var bilgisayara taktım ama bilgisayar görmedi ve boot menüsünden de başlatmadı ne yapmam lazım

bendede Windows yüklü hdd var bilgisayara taktım ama bilgisayar görmedi ve boot menüsünden de başlatmadı ne yapmam lazım
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu video işinizi görecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı