Kurulum USB'si Hazırlarken FAT32 mi NTFS mi?

Klarel11

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, Rufus programı ile Windows 10 Pro ISO dosyası yazdıracağım. 2018 yılına gireceğiz orada yazdırmadan önce seçim yaparken FAT32 mi NTFS mi? Hangisini seçmem daha sağlıklı ve daha iyi olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Farketmez. USB aniden çekilince verilerin hasar görmesin istiyorsan FAT32 bence. NTFS formatını USB için pek önermiyorum.
Farkeder. UEFI kurulum için USB belleği FAT32 olarak biçimlendirmelisiniz. UEFI kurulum istiyorsan ve tavsiyem UEFI kurman, belleği FAT32 olarak biçimlendirmelisin.

Bu forumdaki @Recep Baltaş 'ın yaptığı gibi modern UEFİ BİOS üzerinden kuracağım. @24099 @LaraInHell
https://download.microsoft.com/down...-472A-8893-5F69947DE0B1/MediaCreationTool.exe
Buradan Media Creation Tool'u indirin.
Programı açtıktan sonra ''Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur'' seçeneğine tıklayın.
İleri deyip sürüm, dil bilgilerini seçin.
Tekrar ileri dedikten sonra ISO dosyası seçeneğine tıklayın. Kaydetmek için size yer soracak. Herhangi bir yeri seçin ve indirmesini bekleyin.
Media Creatipn Tool ile işimiz bitti. Şimdi ISO dosyasını Rufus ile UEFI şekilde yazdırmanız gerek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda nasıl UEFI şekilde yazdırabileceğiniz anlatılmış. Kesinlikle FAT 32 olarak biçimlendirin. Ben geçen hafta FAT32 olarak biçimlendirdim ve öyle UEFI kurdum.
Rufus indirme linki: https://rufus.akeo.ie/downloads/rufus-2.17.exe

Kuruluma geçmede önce BIOS'tan ''UEFI BOOT'' seçeneğini ''enable'' yapın. Ardından ''Secure Boot'' kısmını da ''enable'' yapın. Bu bilgisayarı USB bellekten başlatmanızı sağlar. Ya da ''Boot'' sekmesinden USB belleği birinci sıraya alın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Burada da kurulum videosu. Kolay gelsin.:)

https://download.microsoft.com/down...-472A-8893-5F69947DE0B1/MediaCreationTool.exe
Buradan Media Creation Tool'u indirin.
Programı açtıktan sonra ''Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur'' seçeneğine tıklayın.
İleri deyip sürüm, dil bilgilerini seçin.
Tekrar ileri dedikten sonra ISO dosyası seçeneğine tıklayın. Kaydetmek için size yer soracak. Herhangi bir yeri seçin ve indirmesini bekleyin.
Media Creatipn Tool ile işimiz bitti. Şimdi ISO dosyasını Rufus ile UEFI şekilde yazdırmanız gerek.

Bu videoda nasıl UEFI şekilde yazdırabileceğiniz anlatılmış. Kesinlikle FAT 32 olarak biçimlendirin. Ben geçen hafta FAT32 olarak biçimlendirdim ve öyle UEFI kurdum.
Rufus indirme linki: https://rufus.akeo.ie/downloads/rufus-2.17.exe

Kuruluma geçmede önce BIOS'tan ''UEFI BOOT'' seçeneğini ''enable'' yapın. Ardından ''Secure Boot'' kısmını da ''enable'' yapın. Bu bilgisayarı USB bellekten başlatmanızı sağlar. Ya da ''Boot'' sekmesinden USB belleği birinci sıraya alın.

Burada da kurulum videosu. Kolay gelsin.:)

İlginiz için çok sağ olun. Dediğiniz gibi yapacağım Asus anakartım var açılışta F8 tuşuna basarak giriyorum bir ekran geliyor UEFİ başlıklı belleğimi seçip Enter'e basıyorum. BİOS'tan bir ayar yapmamıştım daha önce bir bakarım oraya da. Ayrıca ilk verdiğiniz linkteki sürüm güncel 1709'du değil mi? FAT32 seçeceğim. Bir yerde görüp aklımda kalmıştı NFTS daha iyi demişti biri de ondan merak ettim.

İlginiz için çok sağ olun. Dediğiniz gibi yapacağım Asus anakartım var açılışta F8 tuşuna basarak giriyorum bir ekran geliyor UEFİ başlıklı belleğimi seçip Enter'e basıyorum. BİOS'tan bir ayar yapmamıştım daha önce bir bakarım oraya da. Ayrıca ilk verdiğiniz linkteki sürüm güncel 1709'du değil mi? FAT32 seçeceğim. Bir yerde görüp aklımda kalmıştı NFTS daha iyi demişti biri de ondan merak ettim.
Media Creation Tool zaten en güncel sürüm indirir. Yani evet, Windows 10 1709 sürümü indireceğiniz sürüm.

UEFI kurulum için USB belleği FAT32 olarak biçimlendirmelisiniz.

Bunu artık bilmeyen kalmadı gibi. Ne var ki Windows 10 1803 rs4 iso dosyası 4.03 GB. FAT32 format Flash disk ise bir seferde ancak 4 GB kabul ediyor. Rufus, 4.03 GB iso dosyasını FAT32 formattaki Flash bellek'e hatasız yazabilir mi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı