Kuruluş Osman Saçmalığı

Size şu kadar diyorum biz Türklerde olan tarih Amerikalılarda olsa, dizi ve sinema sektörünün üst düzey nirvanasını yaşarlardı. Düşünün ki Game of Thrones kalitesinde (belki daha da iyi kalitede ) Ertuğrul'dan başlayıp Fatih Sultan Mehmet'e kadar bir dizi çektiklerini.

Bizde konu çok, Asya Hun mu dersin, Avrupa Hun mu dersin, Göktürk mü dersin, Uygurlar mı dersin, Selçuklu mu dersin vs vs. Bunlar uzar gider. Ama maalesef ki bunu iyi tanıtacak, yapacak bir yapım, prodüksiyon ve destek yok ülkemizde.

O yüzden "İşte bu ya!", "Helal olsun müthiş bir bölümdü", "Haftayı kim bekleyecek?" gibi şeklinde yorumlar yapabilmemiz, sıkılmadan izleyebilmemiz için, öncelikle dizilerin süresini kısaltmalıyız, boş sahneleri silmeliyiz ve bir sezona 30 bölüm yerine 8-10 bölüm yerleştirip daha kaliteli diziler çekmemiz gerek. Bu dediğimin de uzun yıllar olacağını düşünmüyorum o yüzden şu anlık hayal.

Adamlar bizim gerçek olan tarihimize benzer hikayeleri kendi dünyalarında fantezilerine göre yaratıp piyasaya sürüyorlar. Neyse ki Alper Çağlar gibi birisine sahibiz, Göktürk Üçlemesi'ni çıkartacak. Umarım Alper Çağlar'ların sayısı artar ve bu tarih dizilerini kendi kafalarına göre, gerçeğe uygun olmayacak şekilde çıkartanlar piyasadan silinir.

Göktürk'ü buraya bırakayım belki bilmeyen vardır;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
@Taspar ilk Göktürk 2019 yazıyor?
Evet, 2019'a yetiştiremedi. "Beklerken çok çile çekeceksiniz." demişti zaten. 2020'de çıkar diyorduk fakat korona muhabbeti girince büyük ihtimalle 2021'e sarktı. Bir de Dağ III çekimleri varmış tabi.

Alper Çağlar'ın bu projesi en önemli projesi, yani tam manası ile hazır olmadan çıkarmak istemiyor ki, bekleyenler de aynı düşüncede. Tam hazır olmadan, kaliteli olmadan çıkacağına hiç çıkmasın daha iyi yani. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

İlk tanıtım anonsu altına yaptığı yorum:
Dostlar şimdiden belirteyim, bu seri benim için aynen DAĞ serisi gibi bir tutku projesi. Kendimi perişan edeceğim, büyük stresler çekeceğim, hayatımın 7-8 senesini vereceğim bir iş. 2019 olmaz da 2020 olursa vizyon tarihi trip atmak yok bana. Göktürk serisinin kalitesinden asla ödün veremem. Bu filmde omuzlarımızdaki sorumluluğun ekipçe bilincinde olacağız. Kalite ve özen için herkes ufak gecikmelere şimdiden razı olsun. Acele işe Erlik karışır.

@Taspar biliyorum. Ben BÖRÜ ile tanıdım Alper Çağlay'ı sonra DAĞ serisini izledim daha çok sevdim. Göktürk üçlemesini ilk çıktığı gün izlemiştim ve büyük sabırsızlığa kapılmıştım. Fakat uzun zaman geçti aklımdan çıkmış.
Tekrar görünce tuhaf oldum ve 2019'da çıkacağını hatırladım. İlk çıktığında gel de bekle 2019'u diyordum. Geldi bitti maalesef göremedik. :) Ben beklerim yeter ki güzel olsun.

Bir çok tarihi dizilerde, bizim ülkenin yapımlarında çok görülüyor zaten, olayı yanlış anlatma ve gerçekten olmayan bir şeyi olmuş gibi lanse etmek var. Zaten esas tarih kitaplardan öğrenilir. Gerçeği anlatsalar helal olsun derim ama.

Son düzenleyen: Moderatör:
Saçma sapan tarih dizileri. Her tarih dizisi yapan kafasına göre yorumluyor tarihi olayları. Türk TV tarihinin en iyi tarih dizisi açık ara Vatanım Sensin'dir.

Kuruluş Osman hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kendi fikirlerimi dile getirirsem bana göre rezalet bir dizi. Öncelikle ben diziyi izlemiyorum. Arada sırada kanal değiştirirken bakıyorum. Fragmanlarını izleyerek yorum yapmak gerekirse dizide her türlü saçmalık var; Zombilere mi dersiniz, Koskoca Osman'lı beyinin 10 kişiyle haçlı kıyafeti giyip Bizans'ın kalesini basması mı dersiniz, bütün 1 sezon boyunca aynı ormanda 5 kişilik savaşlar mı dersiniz? Ikınma ses tonuyla konuşmalar mı dersiniz? Her türlü saçmalık var. Özellikle Kuruluş Osman'ın Ekşi Sözlükteki yorumlarına bakıp gülmekten krize giriyorum. Demem o ki Kuruluş Osman bir tarihi dizi değil, bir komedi dizisi. Sizin de görüşlerini bekliyorum.
Osmanlı tarihini en iyi yansıtan film Fetih 1453'tür bence.

Size şu kadar diyorum biz Türk'lerde olan tarih Amerikalı'larda olsa, dizi ve sinema sektörünün üst düzey Nirvana'sını yaşarlardı. Düşünün ki Game of Thrones kalitesinde (belki daha da iyi kalitede ) Ertuğrul'dan başlayıp Fatih Sultan Mehmet'e kadar bir dizi çektiklerini.

Bizde konu çok, Asya Hun mu dersin, Avrupa Hun mu dersin, Göktürk mü dersin, Uygurlar mı dersin, Selçuk'lu mu dersin vs vs. Bunlar uzar gider. Ama maalesef ki bunu iyi tanıtacak, yapacak bir yapım, prodüksiyon ve destek yok ülkemizde.

O yüzden "İşte bu ya!", "Helal olsun müthiş bir bölümdü", "Haftayı kim bekleyecek?" Gibi şeklinde yorumlar yapabilmemiz, sıkılmadan izleyebilmemiz için, öncelikle dizilerin süresini kısaltmalıyız, boş sahneleri silmeliyiz ve bir sezona 30 bölüm yerine 8-10 bölüm yerleştirip daha kaliteli diziler çekmemiz gerek. Bu dediğimin de uzun yıllar olacağını düşünmüyorum o yüzden şu anlık hayal.

Adamlar bizim gerçek olan tarihimize benzer hikayeleri kendi dünyalarında fantezilerine göre yaratıp piyasaya sürüyorlar. Neyse ki Alper Çağlar gibi birisine sahibiz, Göktürk Üçlemesi'ni çıkartacak. Umarım Alper Çağlar'ların sayısı artar ve bu tarih dizilerini kendi kafalarına göre, gerçeğe uygun olmayacak şekilde çıkartanlar piyasadan silinir.

Göktürk'ü buraya bırakayım belki bilmeyen vardır;

Bence kötü bir dizi değil Kuruluş Osman.
Diriliş'in yerini asla tutmaz.
Bir çok tarihi dizilerde, bizim ülkenin yapımlarında çok görülüyor zaten, olayı yanlış anlatma ve gerçekten olmayan bir şeyi olmuş gibi lanse etmek var. Zaten esas tarih kitaplardan öğrenilir. Gerçeği anlatsalar helal olsun derim ama.

Dizi, başlamadan önce tarihimizden esinlenmiştir diyor.
Canım dostum.
Tarihi bir dizi diyemeyiz. Dizi başlamadan önce, " Bu dizi tarihimizden esinlenerek yapılmıştır " diyor.

Benim sevmediğim kısım ise Osman'ın, Hesoyam yazılmış bir karakter olması.

Osmanlı tarihini en iyi yansıtan film Fetih 1453'tür bence.
Filmde padişah ve fetih yerine Ulubatlı Hasan'ı gösteriyorlar filmi bu karaktere entegre etmişler. Neresi güzel? Ha emeğe saygı var o şahi toplarının yapılışı ve kaleye yapılan atışlar falan iyiydi o kısımlar.

Filmde padişah ve fetih yerine Ulubatlı Hasan'ı gösteriyorlar filmi bu karaktere entegre etmişler. Neresi güzel? Ha emeğe saygı var o şahi toplarının yapılışı ve kaleye yapılan atışlar falan iyiydi o kısımlar.

Aynen öyle. Filmi izlerken şaşırdım ben de. Filmin adı 'Ulubatlı'nın Fethi' falan sandım. Ulubatlı'yı Fatih'ten daha çok öne çıkarmışlardı.

Geri
Yukarı