Kurumsal olmayan bir şirkette çalışmak

Bir örnek de ben vereyim. Bu tip şirketlerde genel olarak özel üniversitede okumuş, şirket sahibinin oğlu veya akrabası olan, tercihen ortalaması 2.10'u geçmemiş, en büyük yaptığı şey C++ ile hesap makinesi yazmak olan tipler bulunur. Gelirler sizin yaptığınız işe çamur atarlar. Sizden daha iyi bildiğini savunup işinizi berbat ederler. Fırçayı da siz yersiniz. O gereksiz adam burnunu soktuğu için yapamadığınız iş yüzünden mesai ödemezler, yeri gelir maaşınızdan keserler. Ben yaşamadım ama en yakın arkadaşım yaşamıştı. Gözlerimle tecrübe ettim. Bir sabah istifasını verdiğinde yalvardılar bırakma diye. Çok para teklif ettiler ama bıraktı. Back-end geliştiriciler ve grafikçiler sanal dünyanın üvey evlatları olarak görülüyorlar. İnsan gibi muamele edilmiyor. O yüzden kurumsal olsa bile mobbing geçmişi olmayan bir kurum tercih edilmeli.

Bir örnek de ben vereyim. Bu tip şirketlerde genel olarak özel üniversitede okumuş, şirket sahibinin oğlu veya akrabası olan, tercihen ortalaması 2.10'u geçmemiş, en büyük yaptığı şey C++ ile hesap makinesi yazmak olan tipler bulunur. Gelirler sizin yaptığınız işe çamur atarlar. Sizden daha iyi bildiğini savunup işinizi berbat ederler. Fırçayı da siz yersiniz. O gereksiz adam burnunu soktuğu için yapamadığınız iş yüzünden mesai ödemezler, yeri gelir maaşınızdan keserler. Ben yaşamadım ama en yakın arkadaşım yaşamıştı. Gözlerimle tecrübe ettim. Bir sabah istifasını verdiğinde yalvardılar bırakma diye. Çok para teklif ettiler ama bıraktı. Back-end geliştiriciler ve grafikçiler sanal dünyanın üvey evlatları olarak görülüyorlar. İnsan gibi muamele edilmiyor. O yüzden kurumsal olsa bile mobbing geçmişi olmayan bir kurum tercih edilmeli.
Tüm verdikleri işleri raporladım. Sayıca çok fazla websiteleri var hepsini ben düzenledim. Sosyal medya anlamında her şeyleri benim öyle diyebilirim (Adwords, Analystic, SEO, Video Düzenleme, Ig post vs.). Bırakmayı istesem ne yapacaklarını çok merak ediyorum. Ve aynı zamanda da işi bırakmak için de sebep aramaktayım. Bir yandan da iş arıyorum. Çünkü benim hayalim ajansta çalışmak (Ajans deneyimi sahibi olmak.) her şeyimin düzenli ve standart olması.

Tüm verdikleri işleri raporladım. Sayıca çok fazla websiteleri var hepsini ben düzenledim. Sosyal medya anlamında her şeyleri benim öyle diyebilirim (Adwords, Analystic, SEO, Video Düzenleme, Ig post vs.). Bırakmayı istesem ne yapacaklarını çok merak ediyorum. Ve aynı zamanda da işi bırakmak için de sebep aramaktayım.
Bir sebep aramanıza gerek yok hocam. Kendinize farklı bir iş arayın veya yapabilirim derseniz Freelancer olarak çalışmayı deneyin. Başka türlü bu tarz firmalardan kaçamazsınız. Benim geçen sene staj yaptığım şirkette akrabalık derecesine göre maaş veriliyordu 🤣 . Şimdi bütün yazılımcıları işten çıkınca batmamanın yollarını arıyorlar.

Bir sebep aramanıza gerek yok hocam. Kendinize farklı bir iş arayın veya yapabilirim derseniz Freelancer olarak çalışmayı deneyin. Başka türlü bu tarz firmalardan kaçamazsınız. Benim geçen sene staj yaptığım şirkette akrabalık derecesine göre maaş veriliyordu 🤣 . Şimdi bütün yazılımcıları işten çıkınca batmamanın yollarını arıyorlar.
Yazık. Bu tarz yerler umarım başkalarının da umutlarını çalmadan TR piyasasından İflasla yok olup giderler.

Herkese merhabalar,
Staj sonrası üniversiteden mezun olduktan sonra ilk iş deneyimim kurumsal olmayan bir aile şirketinde işe başlayarak oldu. İlk zamanlar cezbederek vaat vererek seni çekiyor bünyelerine. Bu şirket tipleri daha sonrasında deneme süreli iş sözleşmesi ve asgari ücret ikilisini uyguluyorlar. Mesela ilk görüşmede grafik tasarımcı olarak yetiştirileceğim vadedildi bana fakat gelin görün ki masam, sandalyem, bilgisayarım bile tahsis edilmedi. Ben işe alındığımda bunların gelmesi için uzunca bir süre bekledim. Tam her şey tamam başlıyoruz derken bu sefer de torpille önüme eleman geçirildi. Stajyer alındı onu grafik tasarımcı olarak tahsis ettiler. Beni ise şirketin sosyal medya yöneticisi olarak kullanmaya başladılar. WordPress siteleri, adwords reklamlarına bakmam için görevlendirdiler. Şirket içerisinde triplenen bir insan sizinle konuşmuyor falan vs. sırf sizin işinizde size yardım etmemek uğraşındalar. Bir de bonus olarak bir santral almaktan acizler. Son zamanlarda telefonlara da ben bakıyorum bu sebepten bakmak zorundaymışım yani öyle diyorlar siz düşünün artık. Bu olayların süresince 5 ay olmuş. İnsanların ilk iş deneyimlerinin bu kadar kötü olması gerçekten moral bozucu olabiliyor.

Peki siz bu tarz bir şirkette çalışır mıydınız? Cevaplarınızı bekliyorum.

Hocam ben bir yer bulamazsam çalışırdım evde kendimi geliştirmeye devam ederdim başka bir şirket de alanımla ilgili bir işe girebileceğimi görür görmez de vınvınvın.

İmkanım olsa çalışırdım. Gece gündüz uykusuz ağır işte çalışmaktan iyidir. En azından işimi yapar tecrübelenir kendimide o fırsatta geliştirir sonra yoluma daha iyi şirketlerle bakardım. Herkesin ilk tecrübesi zor yerde oluyor. Zoru gören insan kolayda her zaman çalışır.

İmkanım olsa çalışırdım. Gece gündüz uykusuz ağır işte çalışmaktan iyidir. En azından işimi yapar tecrübelenir kendimide o fırsatta geliştirir sonra yoluma daha iyi şirketlerle bakardım. Herkesin ilk tecrübesi zor yerde oluyor. Zoru gören insan kolayda her zaman çalışır.
Bu da farklı bir bakış açısı tabi.

Herkese merhabalar,
Staj sonrası üniversiteden mezun olduktan sonra ilk iş deneyimim kurumsal olmayan bir aile şirketinde işe başlayarak oldu. İlk zamanlar cezbederek vaat vererek seni çekiyor bünyelerine. Bu şirket tipleri daha sonrasında deneme süreli iş sözleşmesi ve asgari ücret ikilisini uyguluyorlar. Mesela ilk görüşmede grafik tasarımcı olarak yetiştirileceğim vadedildi bana fakat gelin görün ki masam, sandalyem, bilgisayarım bile tahsis edilmedi. Ben işe alındığımda bunların gelmesi için uzunca bir süre bekledim. Tam her şey tamam başlıyoruz derken bu sefer de torpille önüme eleman geçirildi. Stajyer alındı onu grafik tasarımcı olarak tahsis ettiler. Beni ise şirketin sosyal medya yöneticisi olarak kullanmaya başladılar. WordPress siteleri, Adwords reklamlarına bakmam için görevlendirdiler. Şirket içerisinde triplenen bir insan sizinle konuşmuyor falan vs. sırf sizin işinizde size yardım etmemek uğraşındalar. Bir de bonus olarak bir santral almaktan acizler. Son zamanlarda telefonlara da ben bakıyorum bu sebepten bakmak zorundaymışım yani öyle diyorlar siz düşünün artık. Bu olayların süresince 5 ay olmuş. İnsanların ilk iş deneyimlerinin bu kadar kötü olması gerçekten moral bozucu olabiliyor.

Peki siz bu tarz bir şirkette çalışır mıydınız? Cevaplarınızı bekliyorum.

İlkler zor hocam, yaşınıza ve toyluğunuza bakarlar. Vaatler insanı cezbeder doğrudur ama çoğu gerçekleştirilmez. Herkesin ilkleri zorlu geçiyor emin olun. Size düşen alanınızda iyi olmak ve zamanı geldiğinde iş görüşmesi yaptığınızda ben bu işte iyiyim. Bunu bunu bunu istiyorum sağlamazsanız çalışmam diyebilmek. Biraz azim, sabır ve tabii ki zaman gerekiyor rahata ermek için.

Yeni konular

Geri
Yukarı