Kurumsal Projelerde Hangi Yazılım Dilleri Kullanılıyor?

Scitians

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, yazılım üzerine yeni bir şirket kurduk. Lakin ileriyi de düşünerek bir ekip kurmak istiyoruz. Bildiğim kadarıyla(yanlış biliyor olabilirim ama öyle denk gelmişti) kurumsal ve devlet kurumu projelerinde genelde Java ve Dotnet isteniyor. Java ve Dotnet olmaz ise olmaz mıdır buralar için? Ona göre bir ekip kurmamız lazım. Keza mobil için de aynı şey geçerli. İlla Kotlin, Swift gibi dillerde çalışacak personel mi istihdam etmeliyiz? Bu konuda biraz kafam karışık. Çünkü çevremde gerçekten tanıdığım, okuldan ve sonrasında yaptığı işleri bildiğim yetenekli insanlar var. Fakat kimi PHP geliştiriyor kimi Node kimi Flutter. Tanıdığım, bildiğim, işini gördüğüm insanları istihdam etmek istiyorum ama bu Java ve Dotnet durumu kafamı karıştırıyor. Bu konuda düşüncelerinizi merak ediyorum.

Devlet kurumu isini bilmiyorum, hic calismadim; ama devletin yazilim alaninda aldigi herhangi bir kararin bilincli ve profesyonel olma ihtimalini gayet dusuk buluyorum. ( Kimlik bilgilerini bitshift yapip "encrypt" eden insanlari calistirdigi icin )

Kurumsal firmalarda da bolca calistim, .Net ve Java tercihinin sebebi sorumlulugu Oracle(eskiden) ve Microsoft'a yikmak ve ekosisteminin stabilitesinden faydalanmak icin. DB olarak da MSSql ya da Oracle kullanirlar bu sebeple. Accountability isini yikabilmektir amac.

Dil tercih ederken yapacaginiz projeye ve ekibe gore karar vermelisiniz. Ekibiniz yoksa once bir architect bulmalisiniz ve o karar vermeli teknolojiye ve mimariye. Sonra buna gore dil ve diller ortaya cikar, ekip toplarsiniz.

Java ve .NET geliştirilecek diye bir zorunluluk yok. Bazı şirketler tamamen Node üzerine kurulu mesela. İşinizi görsün, koordine çalışılabilsin yeterli.

Şirketi siz kurduysanız isterseniz Perl kullanın. Neticede siz devlet değilsiniz, kurumsal da değilsiniz, neden Java ya da .net kullanma zorunluluğu hissettiniz anlamadım.

Şirketi siz kurduysanız isterseniz Perl kullanın. Neticede siz devlet değilsiniz, kurumsal da değilsiniz, neden Java ya da .net kullanma zorunluluğu hissettiniz anlamadım.
Ortağım daha önce de devlet projeleri yapan ve kurumsal projelerde çalışan bir şirket sahibiydi. Ben de dil farketmez diyorum ama bu dil üstüne çalışmamız gerek diyor. Kafam bundan ötürü karışık.

Ortağım daha önce de devlet projeleri yapan ve kurumsal projelerde çalışan bir şirket sahibiydi. Ben de dil farketmez diyorum ama bu dil üstüne çalışmamız gerek diyor. Kafam bundan ötürü karışık.

Eger bunu teknik bir sebepten ileri suruyorsa dusunulebilinir. Eger "bu projelerde genelde X kullaniliyor biz de X kullanalim" kafasiyla ileri suruyorsa o halde dikkate alinmaya degmez. Her proje kendi gereksinim analizi uzerinden yurur, diger projelere bakilarak buna karar veren kisi sorumlu olmamalidir cunku bilgisizdir.

Kurumlar icin gelistirdigin projelerde zaten programlama dili tercihine ya da teknoloji tercihine karismazlar. Zaten o kadar anlasalar outsource etmezler. Sadece gereksinimler ve teslimat tarihleri ve bicimleri belirlenir o kadar.

Devlet isini bilmiyorum.

Eger bunu teknik bir sebepten ileri suruyorsa dusunulebilinir. Eger "bu projelerde genelde X kullaniliyor biz de X kullanalim" kafasiyla ileri suruyorsa o halde dikkate alinmaya degmez.

Kurumlar icin gelistirdigin projelerde zaten programlama dili tercihine ya da teknoloji tercihine karismazlar. Zaten o kadar anlasalar outsource etmezler. Sadece gereksinimler ve teslimat tarihleri ve bicimleri belirlenir o kadar.

Devlet isini bilmiyorum.
Teknikten değil aslında. Dotnet derlendiği için vs de isteniyor.

Teknikten değil aslında. Dotnet derlendiği için vs de isteniyor.

Bu arada Java ve C# tercihi cok yanlis tercihler de degil. Sadece zaruri degil. Eger ortaginla papaz olma ihtimalin varsa tutup da aksini diretmenin anlami olmayabilir.

Tek kusku uyandiran faktor "genelde X varmis, biz de X yapalim" kafasinda birinin teknik islerden sorumlu olmasi bana gore. Ben bu yapida birini o goreve layik bulmazdim sahsen. Rasyonelizm muhendislikte onemlidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı