Kuş beslemek nasıl bir şey?

Hocam ilk olarak fazla vakit ayırmalısınız ve ilgilenmelisiniz. Benim de bir muhabbet kuşum var ve günde 1-1.5 saat odada uçması için kafesinden çıkarıyorum. Kendisi uçamıyor fakat yürüyor, etraftaki eşyalarla(yiyemeyeceği veya kendisine zarar veremeyeceği eşyalar) oynuyor. Ama kuşunuzu avuçlarsanız veya korkacağı şeyleri yaparsanız sizden korkmaya başlayabilir. Ben eski kuşumu birkaç kere mecburen avuçlamıştım ve ısırmaya başlamıştı.

Benim eski kuşumu saldığımda bir daha kafese girmiyordu mecburen avuçlamak zorunda kalıyorum ve benimki de ısırıyordu bir kere salmıştık 9 saat falan dışarıda kalmıştı kafesin yanında duruyor ama girmiyordu acaba kafese girmeyi bilmiyor muydu bilemiycem ama sizin kuşunuz kafesine giriyor mu kendi kendine?

Benim eski kuşumu saldığımda bir daha kafese girmiyordu mecburen avuçlamak zorunda kalıyorum ve benimki de ısırıyordu bir kere salmıştık 9 saat falan dışarıda kalmıştı kafesin yanında duruyor ama girmiyordu acaba kafese girmeyi bilmiyor muydu bilemiycem ama sizin kuşunuz kafesine giriyor mu kendi kendine?
Hocam kafesi açtığım gibi kafes tellerinden kafesin üstüne çıkıyor. Daha sonra koltuğa yanıma iniyor ve masaya da atladıktan sonra kafesinin yanına gidince kapıyı açtığım gibi giriyor. Ama 5 dakika sonra tekrar açarsam tekrar çıkıyor. Dışarıda çok tutmak istemiyorum uçamadığı için sürekli kanadını bir yere çarpıyor🙁

Hocam kafesi açtığım gibi kafes tellerinden kafesin üstüne çıkıyor. Daha sonra koltuğa yanıma iniyor ve masaya da atladıktan sonra kafesinin yanına gidince kapıyı açtığım gibi giriyor. Ama 5 dakika sonra tekrar açarsam tekrar çıkıyor. Dışarıda çok tutmak istemiyorum uçamadığı için sürekli kanadını bir yere çarpıyor🙁

Hocam benim kuş giremiyordu veya girmiyordu garip bir şekilde ve sanırım hastalıklıydı o zamanlar kuşlar ile ilgili bir şey bilmiyordum kafesteki gagası uzun olan tek kuştu ve sevimli bulduğum için onu almıştım gagası aşırı uzundu diğer kuşlara baktığımda o kadar uzun değildi.

Aman hocam etrafta cam varsa perde örtün.Camı görmeyip çarpıp felç geçirebilir ölebilir.

Benimki de girmiyordu.

Küçükken 2 tane muhabbet kuşum vardı, aldıktan sonra alışıp sevince geri veremiyorsunuz tabii ama şimdiki aklım olsa almazdım. Kafesi tül örtü ile çevreleseniz bile etrafı çok kirletiyor. Yerlere yem döküyorlar, tüyleri evin her yerinde uçuşuyor. Kafesi temizlemesi zahmetli, ben şahsen tiksinmiyordum ama pimpirikli biriyseniz kafesi temizlemekte güçlük çekebilirsiniz. Ama pişman olmamdaki en önemli sebep de kuşların kafese ait olmaması. Biz petshoptan her hayvan aldığımızda adamlar üretime devam etmeye teşvik oluyor. Yazık hayvanlara.
Olumlu yönleri çok sevimli canlılar olması ve eğittiğinizde ufak numaralar yapmaları. Kafeste kuş beslemeye karşıyım ve ortalığı çok kirletiyorlar, ama evin içinde ciklemeleri ile bir neşe kaynağı olduklarını da inkar edemem.

Bakması çok zor vakit gerektiren bir sıkıntı olduğunda ne yapacağını bilmen bazı şeylere dikkat etmen zaman ayırman bilgi edinmem gereken bir konu bilgi çok önemli çok araştırma yapman lazım önlemler alman lazım vb.

Oyuncak al, yemini, suyunu eksik etme. Her gün sal, ilgilen. Başka zorluğu yok sadece yemeğimden vermezsem trip atıyor bana o kadar ama size denk gelen kuşun karakteri daha farklı olabilir.

Geri
Yukarı