Kutudan ayıplı çıkan ürünün iadesi olur mu?

yigithandeniz

Hectopat
Günaydın herkese yaklaşık 10 gün önce N11 üzerinden Xbox Series S aldım ithalatçı garantili şekilde kutudan ayıplı çıktı fakat ben bu konsolu acaba çalışıyor mu diye bir kez kurdum daha sonra sıfırlayıp kutusuna kaldırdım iade işlemlerini başlattım bugün iademi reddetmişler açıklamaya ürün zarar görmüş hasarlı yazmışlar oysa konsolu kutudan açarken videoaya aldım ve satıcıya ilettim daha öncesinde konsol benim tarafıma kutusu dahi hasarlı şekilde ulaştırıldı sanırım ürünü bana geri gönderecekler THH ile uğraşmak istemiyorum ve konsolu da istemiyorum artık soğudum çünkü nasıl iade ettirebilirim?

Dosya Ekleri

• 00A4D276-388F-4543-8761-4928E6ACF67E.png
    00A4D276-388F-4543-8761-4928E6ACF67E.png
    255,6 KB · Görüntüleme: 49
  • B8036C2A-7BD7-4973-BE81-3EF387890AE5.jpeg
    B8036C2A-7BD7-4973-BE81-3EF387890AE5.jpeg
    114,5 KB · Görüntüleme: 41
  • E5024F37-224E-4E04-B31F-85ADB2AA1C5C.jpeg
    E5024F37-224E-4E04-B31F-85ADB2AA1C5C.jpeg
    153,2 KB · Görüntüleme: 35
  • 43A675CE-FD4C-4348-B8E6-A09C25F01902.jpeg
    43A675CE-FD4C-4348-B8E6-A09C25F01902.jpeg
    163,5 KB · Görüntüleme: 37
  • EED0CFF1-7222-495A-9EAD-ACEEF4914CE0.jpeg
    EED0CFF1-7222-495A-9EAD-ACEEF4914CE0.jpeg
    277,7 KB · Görüntüleme: 39
Tüketici haklarını arayıp hakkını savunman gerekiyor bu konuda. Eğer yine iade alımı alınmaz ise kargo şirketi suçlu bulunur, kargo şirketi ile iletişime geçip zararınızın karşılanmaması karşısında davaya başvuracağınızı anlatmanız gerekir. Geçmiş olsun.

Aklınızda bulunması açısından yazıyorum: Bu tarz durumlarda olumsuz bir sonuçla karşı karşıya kalmamak adına kargo paketini dahi açarken video ve fotoğraf çekilmesi sizin elinizi güçlendirecektir.

Öte yandan üründe ayıp olduğunu düşünüyorsanız (ayıp hakkında detaylı bilgi vermemişsiniz) ayıplı ürünlere karşı seçimlik haklarınızdan birisini kullanabilirsiniz. Firmanın ürünün açılması sebebiyle talebinizi reddetme şansı bulunmuyor. Kaldı ki internet ortamında alınan ürünlerde ürünün size tesliminden itibaren yasal olarak 14 günlük koşulsuz şartsız iade hakkınız bulunmaktadır. Firmanın haksız red talebine karşı boyun eğmeyiniz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

aklınızda bulunması açısından yazıyorum: Bu tarz durumlarda olumsuz bir sonuçla karşı karşıya kalmamak adına kargo paketini dahi açarken video ve fotoğraf çekilmesi sizin elinizi güçlendirecektir.

Öte yandan üründe ayıp olduğunu düşünüyorsanız (ayıp hakkında detaylı bilgi vermemişsiniz) ayıplı ürünlere karşı seçimlik haklarınızdan birisini kullanabilirsiniz. Firmanın ürünün açılması sebebiyle talebinizi reddetme şansı bulunmuyor. Kaldı ki internet ortamında alınan ürünlerde ürünün size tesliminden itibaren yasal olarak 14 günlük koşulsuz şartsız iade hakkınız bulunmaktadır. Firmanın haksız red talebine karşı boyun eğmeyiniz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
A) satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
B) satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
C) aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
Ç) imkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
Seçimlik haklarından birini kullanabilir. satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Hocam ürünü hediye almıştım ben kurdum fakat aktivasyonunu hediye aldığım kişi yapmış microsoftun kendi sitesi üzerinden satıcı firma o yüzden iade alamıyoruz diyorlar böyle bir şey var mı cidden alınamıyor mu bilmediğimden soruyorum daha önce hiç elektronik alet iadesinde bulunmamıştım çünkü.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı