Kutulu ve OEM Windows 10 arasındaki fiyat farkı

Win 10 İndirip aktifleştirmek mi yoksa kutulu satın almak mı?

• Oy verenlerin toplamı
    23

Mustafa K.

Kilopat
Yer
Mersin
Kutulu Windows 10 Pro fiyatı 750 lira civarında oldukça fahiş bir fiyata satılırken Windows 10 Pro Lisans anahtarı neden bu kadar ucuz? 60-70 lira gibi fiyatlara bulunabiliyor. Windows 10 indirip bununla etkinleştirmek ile kutulu Windows 10 alıp kurmak arasındaki fark nedir? En önemli nokta lisans anahtarı değil midir? Eğer öyleyse neden bu kadar ucuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizin 60-70 ₺ dediğiniz fiyatlarda satılan kodlar OEM olanlar. Yani başka bir bilgisayarda veya anakartı değiştirdiğinizde bir daha kodu kullanamayacağınız anlamına gelir. Diğer yandan 750₺ vereceğiniz koda böyle bir sıkıntı olmayacak.
Eğer başka bilgisayarda kullanmayacaksanız OEM almanız çok daha mantıklı olacaktır.

Başka bilgisayarda kullanmayacaksaniz Oem yoksa kutulu alın diyenlere katılmıyorum. Neresi bunun mantıklı. Bir kişi kaç bilgisayar degistircek sanki. Isterse 6 bilgisayarda kullansın oem alsan 300 Tl yapar. Kutulu zaten 500 civarı.

Başka bilgisayarda kullanmayacaksaniz Oem yoksa kutulu alın diyenlere katılmıyorum. Neresi bunun mantıklı. Bir kişi kaç bilgisayar degistircek sanki. Isterse 6 bilgisayarda kullansın oem alsan 300 Tl yapar. Kutulu zaten 500 civarı.
Ya zaten evde falan kullanacaklar için pek mantıklı olmuyor.
Bu arada yanlış bilmiyorsam galiba Windows OEM koda destek vermiyor diye biliyorum.

İnternetten alacağınız OEM lisansa Microsoft destek vermez ve başka bir bilgisayara bu lisansı aktaramazsınız. Gerçi günümüzde kaç kişi Microsoft'u arayıp da onlardan yardım alıyor ki? :) Bence bir lisans için o kadar para bayılmaya gerek yok.
Kutulu için şöyle bir mantık olabilir. Bi şirketiniz vardır, şirkette 30-40 bilgisayar vardır. Onlara tek tek OEM alamayacağınız için kutulu almak mantıklı olur.
Retail lisans aynı anda 1'den fazla bilgisayarda kullanılamaz. Şirketler bunun için VL (Volume License) sürümlü Windows alırlar, veya şirket ağına bağlayarak Enterprise sürümlü Windows kullanırlar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı