Günlük Kullanıcılar İçin Neden Kutulu Windows Önermiyoruz?

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Selamlar, bu aralar bu soruyu soran bir çok kişi görüyorum. Bende bunun için bir rehber hazırlamaya karar verdim.

Oyun Ve Günlük Kullanıcılar Ne Yapmalı?

Kutulu lisansın amacı PC değişikliği yaptığınızda tekrar kullanabiliyor olmanız. Ama sırf bunun için bu kadar para vermeye gerek yok. Zaten hayatınızda kaç tane bilgisayar değiştirecekseniz ki?

Onun için internet üzerinden OEM key almak oyun amaçlı ve gündelik kullanıcılar için daha uygundur. Bu OEM key ise anakarta gömülür. Anakart değiştirdiğinizde yeni key almanız gerekir. Fakat zaten anakart sistemle beraber ömürlük oluyor genelde.

4 kere PC değişimi olsa 400 TL gibi bir bedeli oluyor OEM keyin. 4 kere PC değişimi de uzun yıllar demek. :)

Ayrıca OEM key, kutulu lisanstan kat ve kat daha ucuz olduğu için çok daha işimize geliyor. Oyun amaçlı sistem toplayanlarda bu kutulu lisans parası yüzünden donanımlardan kısmasına gerek kalmadan 90 TL'ye orijinal Windows 10 sahibi olabilirler.

OEM Key Orijinal mi? Neyin Nesidir?

Bazı kişiler OEM key daha ucuz olduğu için acaba orijinal değil mi kuşkusuna düşüyorlar. İki lisansta %100 orijinal. Microsoft'un çıkardığı bütün güncellemeleri sorunsuz bir şekilde yükleyebilirsiniz.

OEM Key'i Nereden Alabilirim?

G2A, Kinguin, Gittigidiyor, Hepsiburada, Durmaplay üzerinden güvenli satıcılardan alabilirsiniz.

Fiyat Karşılaştırması

OEM key fiyatı: 80 90 TL
Kutulu lisans: 500 600 TL

Özetle, oyun amaçlı sistemlere şiddetle OEM key tavsiye ediyorum. Gidip kutulu almak için donanımlardan kısmayın!

Benim windows 8.1 Pro Kutulu işletim sistemim vardı. Sonra bedava windows 10'a yükseltme yaptım. Yükseltme sonrası bazı sorunlar yaşadığım için temiz kurulum yaptım. Yükseltme yaptığım windows 10 kutu lisanslı mı olmuş oldu. Donanım değiştirsem tekrardan windows 10'u aktifleştirebilir miyim?
Anakart, işlemci, ekran kartı değişecek. Ben önce windows 8.1'i kurup daha sonra windows 10'a tekrar mı yükseltmem gerekiyor. Direkt windows 10'u usbden kursam tekrar farklı bir anakartta aktifleştirebilir miyim?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı