KYK bursu her aileden birine mutlaka çıkar mı?

esercim

Hectopat
Az önce sınıf grubunda böyle bir muhabbet döndü. Her aileden birisine mutlaka geri ödemesiz burs çıkıyormuş, çok mantıklı gelmedi sorayım dedim. Sayısalda 400k yaptım çok iyi sayılmaz neden burs versinler ki?

Ailenin gelir durumu önemli, ama bazen hata yaptıkları da oluyor. Çok zengin olup burs alan kişiler gördüm.

GSB sitesinde ayrıntılı bilgi vardır muhtemelen. Şartları karşılayıp karşılamadığını kontrol edebilirsin.

Altında son model ve elinde son model telefon bulunduran birisine bile burs çıkabiliyor, tamamen şans işi bunlar. Sizden istedikleri aylık gelir bilgileri vs. hepsi boş.

KYK bursu ile alakalı çok fazla uydurma rivayet var. Muhtemelen bu da onlardan birisi olmalı. Ben de zamanında bir ailede aynı anda birden fazla üniversite öğrencisi olan çocuk varsa birisine kesin çıkar diye duymuştum. Ancak teyit edemedim. Bir diğer durum da velisi çiftçi, pazar esnafı vb. dar gelirli olanlar(!) daha şanslı olduğu şeklinde bir iddiaydı. Hakikaten ben üniversiteye başladığımda bu durumda olan bütün arkadaşlarıma(en az on kişi) burs çıktı. Bize üçün birini verdiler. Ben üçüncü ve en küçük kardeşim ailede. Hepimiz de üniversitede okuduk. Hiçbirimize çıkmadı. Hatta ben üzerine yüksek lisans yaptım, yine çıkmadı. Dahası şu an doktora yapıyorum yine çıkmadı. Üstelik hiç gelirim yok. Yeşil kartlıyım ve ilçe SYD üzerinden geçtiğimiz pandemi döneminde bana patates, soğan ve nakit para gibi şeyler verilmişti. Bize resmen üvey evlat muamelesi yapıldı. Böyle bir ülke burası. Torpil mi şans mı bilmiyorum. Ancak torpilin de döndüğü yönünde ağır şüphelerim var.

Bana çıkan tek burs Tübitak doktora bursuydu. Onun da taahhütü aşırı ağır şartlar içeriyordu ve parası çok daha iyi olmasına rağmen vazgeçtim.

Yeni konular

Geri
Yukarı