KYK internetinde böyle bir hız gören var mı?

Daha fazla  
Selamlar,
Pandemiyle beraber ayrıldığım yurda 2 gün önce yeni gelebildim. Yani yurttan ayrılalı 2 yıl oldu. Tabii kaydımı sildirmemiştim.
Her neyse bugün yönetim binasına gidip kullanıcı adımın ve şifremin aktifleştirilmesini istedim. Şu an hız testi yaptım ve inanamadığım bir sonuçla karşılaştım. 100 Mbps simetrik bir internet görünüyor:
20220226_110929.jpg

Mart 2020'de yurttan ayrıldığımda Whatsapp'tan mesaj bile gönderilemiyordu. Kotayı 32 GB'a yükselttiler bunu biliyorum da hız konusunda da bir yükseltme mi söz konusu acaba? Şu an cumartesi sabah saat 11 çeyrek. Ama yurt 4100 kişilik büyük bir yurt. Her ne kadar sabah vakti de olsa yine de yurtta en azından 1000 kişi vardır diye düşünüyorum.
Ek olarak yurdun adresi için altyapı sorgulaması yapınca "VDSL, 100 Mbps, santral mesafesi 10 metre" sonucu çıkıyor:
20220226_112445.jpg

20220226_112501.jpg

VDSL'de 100 Mbps üzeri ve simetrik bir hız nasıl olabilir, hakikaten çok garip.

Son düzenleme:
VDSL değil çünkü. Yurt internetleri Metro Ethernet olarak hizmet alıyor. Siz hız testi yaptığınızda kotanız ve yoğunluk az olduğundan bu kadar yüksek hızı görebiliyorsunuz. Biraz yurtta kalmaya başlayın 1 MB'lık dosyayı 3 dakikada indirince sinir krizi geçirirsiniz :)

Büyük yurda büyük altyapı döşenmiş olabilir veya paket yükseltilmiş olabilir. Bizim yurt da neredeyse 1000 kişi fakat koridorun sonlarına doğru internet çekmiyor, benim yatağımın olduğu yer mesela, hız desen Allah'a emanet zaten :) Yoğunluğa göre değişiyor tabii hız.

VDSL değil çünkü. Yurt internetleri Metro Ethernet olarak hizmet alıyor. Siz hız testi yaptığınızda kotanız ve yoğunluk az olduğundan bu kadar yüksek hızı görebiliyorsunuz. Biraz yurtta kalmaya başlayın 1 MB'lık dosyayı 3 dakikada indirince sinir krizi geçirirsiniz :)
Ben de böyle düşünmüştüm. Çünkü önceden dediğiniz gibi kanser sebebi bir internet vardı.
Aslında benim derdim Zoom'dan online derse katılıp katılamayacağım. 2 tane online dersim var. Eğer yurt interneti izin verirse o derslere yurtta girerim. Yok derse giremeyecek kadar yavaş kalırsa mecburen okula gidip kütüphanede gireceğim.

Geri
Yukarı