KYK kredi almak mantıklı mı?

Serhat.48

Hectopat
Yer
Viseu
Daha fazla  
Meslek
Aşçı
Bu sene 2 yıllık üniversite kazandım. Kendi şehrimde okuyorum fakat aylık sadece yol masrafı 500 TL'ye yakın bir fiyat çıkıyor. Bizimkiler zaten biraz sıkışık aldığım 3 kuruş para var. Bu sene KYK kredi alma imkanım var. Sizce almak nasıl fikir? Mezun olduktan 2 sene sonra ödemeye başlıyorsun 2 senede okulu bitirip hemen iş bulsam ödeyeceğimi düşünüyorum her türlü. Sizin de fikirlerinizi merak ediyorum yorumlarda belirtirseniz çok sevinirim.

Bu sene 2 yıllık üniversite kazandım. Kendi şehrimde okuyorum fakat aylık sadece yol masrafı 500 TL'ye yakın bir fiyat çıkıyor. Bizimkiler zaten biraz sıkışık aldığım 3 kuruş para var. Bu sene KYK kredi alma imkanım var. Sizce almak nasıl fikir? Mezun olduktan 2 sene sonra ödemeye başlıyorsun 2 senede okulu bitirip hemen iş bulsam ödeyeceğimi düşünüyorum her türlü. Sizin de fikirlerinizi merak ediyorum yorumlarda belirtirseniz çok sevinirim.
Durumunuz varsa almayın. Durumunuz yoksa almaktan başka şansınız yok zaten.

Durumunuz varsa almayın. Durumunuz yoksa almaktan başka şansınız yok zaten.

Aylık 500-600 TL babam verebiliyor zaten evden okula okuldan eve şeklinde 450 TL gibi bir rakam yola gidiyor geri kalan para benim, haftada 1-2 kez dışarıdan yiyorum onun dışında pek işim olmuyor.
Sizin fikriniz nedir bu şekilde hesapladım.

Bu tamamen size bağlı, üniversiteden ne istediğinize daha çok. "Ben üniversiteye ortam görmeye, takılmaya girdim" diyorsanız para lazım. Fakat "ben diplomamı alıp bir an önce işe gireceğim" diyorsanız ve şuan ailenizden aldığınız para okula gidip gelmenize yetiyor ise gerek yok.

Bu tamamen size bağlı, üniversiteden ne istediğinize daha çok. "Ben üniversiteye ortam görmeye, takılmaya girdim" diyorsanız para lazım. Fakat "ben diplomamı alıp bir an önce işe gireceğim" diyorsanız ve şu an ailenizden aldığınız para okula gidip gelmenize yetiyor ise gerek yok.

Yani okul evime 70km uzaklıkta. Sadece okula gidip geliyor derslerime bakıyorum standart, Ortamla pek işim yok ama yazın çalışmayı düşünmediğim için havadan para gelirdi diye düşündüm aylık 650 TL güzel para geri ödemesi 2 sene sonra ve 2 sene içinde garanti iş bulabileceğimi düşünüyorum her ay 1000 TL ödemesi olsa o zamana kadar asgari ücret zaten 5000TL'yi görür geri ödemesi hadi maximum 1500 TL olsa yine de yeterli geliyor ama bilemedim

Yani okul evime 70km uzaklıkta. Sadece okula gidip geliyor derslerime bakıyorum standart, Ortamla pek işim yok ama yazın çalışmayı düşünmediğim için havadan para gelirdi diye düşündüm aylık 650 TL güzel para geri ödemesi 2 sene sonra ve 2 sene içinde garanti iş bulabileceğimi düşünüyorum her ay 1000 TL ödemesi olsa o zamana kadar asgari ücret zaten 5000TL'yi görür geri ödemesi hadi maximum 1500 TL olsa yine de yeterli geliyor ama bilemedim
Biraz hayata atılınca o paraya yapabileceğin çok şey olduğu görülüyor. Eve çıkmak eşya dizmek istersin. O taksitleri KYK'ya değil de daha iyi bir koltuk takımı, ya da daha iyi bir semtte daha fazla para vererek oturmak da istersin. Dediğim gibi iş sizde bitiyor. Ben işe başladıktan sonra ailemin evinde kalıcam paraya da ihtiyacım yok diyorsan dediğin gibi şu an kendine harçlık yapabilirsin.

Biraz hayata atılınca o paraya yapabileceğin çok şey olduğu görülüyor. Eve çıkmak eşya dizmek istersin. O taksitleri KYK'ya değil de daha iyi bir koltuk takımı, ya da daha iyi bir semtte daha fazla para vererek oturmak da istersin. Dediğim gibi iş sizde bitiyor. Ben işe başladıktan sonra ailemin evinde kalacağım paraya da ihtiyacım yok diyorsan dediğin gibi şu an kendine harçlık yapabilirsin.

Bodrumda yaşıyorum ailemle birlikteyim evlenmeye niyetimde yok zaten hani babamda yol parası alayım KYK'den gelen kredi ile de kendi isteklerimi alır çalışma hayatına girincede bir miktarını oraya verirdim. Ayrı eve çıkmak gibi bir niyetimde yok ancak anne ve babam vefat ettikleri zaman yalnız kaldığımda mecbur eve çıkarım :D tek başımayım ödemekte zorlanacağımı düşünmüyorum çünkü gelirimden fazla harcamam olmadı bu zamana kadar atıyorum 3000 TL alıyorsam KYK kredi borcum aylık 1500 olsun en fazla geriye bana 1500 kalır oda fazlasıyla yeter aileme katkı sağlamama gerek yok onlarda zaten paramı istemiyor asla
Alacağım para 2 senede 15600 yazıyor acaba geri ödemesi kaç TL olur?

İhtiyacın yoksa bile al, uzun vadede kripto paraya yatır. Geri ödeyeceğin zaman kâr edersin, cebinde para da kalır.

Hocam o tarz işlere girmiyorum ben birikim değil harcama konusunda fikir almak istiyorum ya parayı alıp aylık rahat edeceğim ya da bizimkilerden almaya devam edip 2 sene sadece yola para gidecek harcama yapmayacağım ya da krediyi alıp rahat rahat harcayacağım. Geri ödeme miktarını tahmin edemiyorum fazla çıkarsa diye endişeliyim sadece

Geri
Yukarı