KYK yurdu kime çıkar?

İstanbul'da oturuyorum. Bu yıl İzmir'e Ege Üniversitesine gitmeyi düşünüyorum. Babamın maaşı 4500 civarı. 3 kardeşim var. İlkokul, ortaokul ve lisede okuyorlar. Başvursam bana çıkma ihtimali nedir? Ayrıca evimiz yok, kiradayız.

Çıkacağını zannetmiyorum. Seninle aşağı yukarı yakın ailelere sahip kişileri referans alarak söylüyorum.

Sonucu etkileyen etmenler çok fazla. Kimlerin başvurduğu, kimin ne durumda olduğu, başvurduğun yurdun kapasitesi gibi bir sürü değişken var. Bu yüzden zayıf da olsa tahmin yürütmek zor.

Bunun gerçekten çok fazla değişkeni var. Mesela ben üniversiteye girdiğimde burs başvurusu yaptım, önceliğim olmasına rağmen kredi çıktı bana 2 sene. 3. sene burs alabildim ve okula giriş yılı önemli olduğundan dolayı sadece 2 yıl burs verdiler ve sonrasında kredi bile vermediler. Dilekçeme de olumsuz döndüler.

Paşa gönülleri isterse veriyorlar. Düzen müzen kalmadı ülkede maalesef. Normal koşullarda 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı aylık 9 bin TL olması lazım, sizde yarı yarıya olduğuna ve 5 kişi olduğunuza göre sana çıkması lazım mantıken.

İstanbul'da oturuyorum. Bu yıl İzmir'e ege üniversitesine gitmeyi düşünüyorum. Babamın maaşı 4500 civarı. 3 kardeşim var. İlkokul, ortaokul ve lisede okuyorlar. Başvursam bana çıkma ihtimali nedir? Ayrıca evimiz yok, kiradayız.

Bilinen bir parti var bilirsin. O partinin il başkanları bir liste hazırlıyor ve KYK'ya yolluyorlar. İşte ilk onlara çıkıyor. Sonrasında yedekte bekliyorsun genelde 3 4 ay sonra çıkıyor "normal" insanlara.

Dönemin ortasında yedeklerden falan çıkabilir. Yeni model bir arabanız varsa hiç umutlanma. Arkadaşımın ailesinin üstünde tek görünen yeni model bir arabaydı ve ancak onu sattıklarında kredi yerine burs çıkmıştı. (Kredi ve yurt farklı konu biliyorum ama sonuçta ikisini de aynı yer ayarlıyor)

Yeni konular

Geri
Yukarı