L298N çıkışında güç yok

xfeargreen

Centipat
Daha fazla  
Arduino'da yeniyim L298n sürücü kartı başta çalışırken şimdi çıķışlarda güç yok.

Dosya Ekleri

• 16806192293907311722539126572868.jpg
    16806192293907311722539126572868.jpg
    116,2 KB · Görüntüleme: 29
Enable pinleri boşta o pinlere güç vermen lazım. Ya direkt 5 volt verip tam güç alacaksın ya da bir PWM PIN'i ile analog çıkış alarak hız kontrolu yapacaksın projene göre.

Normalde o pinlerde ekteki gibi bir konnektör bulunur fakat sende yok gibi. İki ucu da dişi jumperın varsa alt alta olan pinleri birbirine bağla.

Dosya Ekleri

• resim_2023-07-26_202211408.png
    resim_2023-07-26_202211408.png
    83,5 KB · Görüntüleme: 11
2 sinidede 5V mi vermem lazım.

Üstündeki diğer pin ile kısa devre yapabilirsiniz ya da evet direkt 5 volt verin bu şekilde maksimum hız alırsınız. Ya da bir PWM PIN'i ile analog çıkış alarak hız kontrolu yapabilirsiniz.
Yani her türlü enable pinlerine güç vermek zorundasınız.

Normalde o pinlerde ekteki gibi bir konnektör bulunur fakat sende yok gibi. İki ucu da dişi jumperın varsa alt alta olan pinleri birbirine bağla.

Ben robolinkmarket'ten aldım benimkinde var, ya verilmemiş ya da kaybetmiş olmalı.

2 sinidede 5V mi vermem lazım.

2'sinden de motor sürüyorsanız evet, eğer tek motor ise motoru bağladığınız tarafın pinlerini kullanmalısın. Tek bir motor için 3 pin kullanıyorsunuz. Hız kontrolu yapmayacaksanız enable bacağının yani en sağ ve soldaki pinleri üst taraftaki pinlerine bağlayın.

İsterseniz örnek kod yazabilirim hız kontrolu için.

Son düzenleme:
Varda ben koruma falan sanıp çıkarçıştım onları takarsam düzelecek mi?

Evet, ama dediğim gibi en yüksek hızda motorlar çalışacak eğer motorların hızını kontrol etmek isterseniz. Enable pinlerini Arduino üzerindeki PWM pinlerine bağlayıp analog çıkış almalısınız.

Ayrıca Arduino'da kendinizi geliştirmek isterseniz, robo90'nın Arduino kursunu tavsiye ediyorum.

Evet, ama dediğim gibi en yüksek hızda motorlar çalışacak eğer motorların hızını kontrol etmek isterseniz. Enable pinlerini Arduino üzerindeki PWM pinlerine bağlayıp analog çıkış almalısınız.

Ayrıca Arduino'da kendinizi geliştirmek isterseniz, robo90'nın Arduino kursunu tavsiye ediyorum.

Kurs derken sadece videoları var.

Kurs derken sadece videoları var.

Arduino kursu serisi. İzleyebilirsiniz serinin sonunda her türlü projeyi askeri düzeyde yapabileceksiniz. Aynı şekilde ikinci kanalları olan lezzetli robot tarifleri kanalında da bir "Arduino tarifleri" serisi var Arduino kursu onu da izleyebilirsiniz, orada ayrıca "Arduino ile nasıl kullanılır?" serisi de var.
Arduino ile elinizdeki motor sürücü ve daha birçok şeyin nasıl kullanıldığını anlatıyor.

Geri
Yukarı