Çözüldü Lamba anahtarında hangi kablolar voltaj kablosu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Primearc

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Matrix
image.jpg

image.jpg

Mavi kablonun topraklama, diğer iki kablosunda voltaj kablosu olduğunu düşünüyorum, ama emin olamadım. Hangi kablolar voltaj kablosu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ölçümü nasıl yaptınız? Komütatör anahtarda 3 kutup olur. Tek olanı deneyin. Diğerleri nötr olmadığı için tam olarak doğru ölçmeyebilir. Bu tip işlemler için lamba hattını değil, priz hattını kullanın.
Lambada topraklama olmaz. Birisi bir lamba, diğeri diğer lambaya giden kablo (Siyah olanlar muhtemelen). Geriye kalan kablo enerji kablosu (Mavi) (Nötr ya da faz olabilir). Geri kalan diğer zıt enerji kablosu zaten direkt anahtarsız bağlanır. (Bu resimde görünmez duvardaki linyelerden (kablo kanalları) gider.)

Son düzenleme:
Ev tesisatlarında anahtarlarda nötr ve topraklama olmaz. Gördüğüm kadarıyla komütatör bir anahtar. Bir adet faz gelir ve lambalara gider. Normalde mavi renk çekilmemesi gerekiyor. Kontrol kalemi ile gelen fazı bulabilirsiniz. Dikkatli olun.

Burası Türkiye sakın renklere güvenerek çıplak elle dokunmayın. İşçiliği yapan kişi duvar içinde ek yapmıştır renk değiştirmiştir gibi bir sürü değişken var. Kontrol kalemi ile test edin. Hatta kontrol kaleminin bile çalışıp çalışmadığını önce test edin.
Ama eğer hangi kablonun nötr hangisinin faz olduğu bilgisinden ziyade orada işlem yapacaksanız sigortayı kesinlikle ve kesinlikle kapatın.

Sigorta kapalı, az önce açıp kontrol kalemiyle denedim. Siyah- Mavi arasında multimetrede 015 gibi bir değer aldım. 150 V oluyor herhalde.

Elektrikçi değil, devreye akım çekeceğim araya regülatör koyarak. İkincisi benim bildiğim nötr olmuyor alternatif akımda.

Artı -1 Eksi
Ölçümü nasıl yaptınız? Komütatör anahtarda 3 kutup olur. Tek olanı deneyin. Diğerleri nötr olmadığı için tam olarak doğru ölçmeyebilir. Bu tip işlemler için lamba hattını değil, priz hattını kullanın.

Çözüm
Yanlış ölçmüşüm. Arkadaşın dediği gibi mavi-siyah arası 200V var. İki siyah arasında voltaj yok. Sorun çözülmüştür.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı